Szerdán este a Tortoma Önképzőkör rendezvényén telt ház előtt mutatták be Baróton Kelemen Csongor Életem ‘56 árnyékában című könyvét. A kötetet a Homoródoklándon született, az 1956-os magyarországi események után pedig a román titkosrendőrség zaklatásának kitett, ártatlanul tizenöt év börtönbüntetésre ítélt szerző élete ihlette, lapjairól azonban nemcsak az ő, hanem sok más politikai elítélt élete is visszaköszön, s mely könyv, mint az est során elhangzott, értéket és erőt adhat a holnap felé haladva mindazoknak, akik a történelemből, 1956 és az azt követő évek eseményeiből tanulni, okulni szeretnének.
Jelen voltak a könyv szerkesztői, Benkő Levente és Papp Annamária történészek, a kötetet kiadó Polis Könyvkiadó vezetője, Kozma Csaba, valamint az egykori baróti politikai foglyok közül Oláh János is.
A könyvbemutató az 1956-os események és az azt követő megtorlások áldozataira való egyperces néma megemlékezéssel kezdődött, Demeter Zoltán művelődésszervező pedig megemlítette, hogy az évek során októberben mindig igyekezett olyan személyeket meghívni az önképzőkörbe, akik résztvevői, áldozatai voltak az akkori eseményeknek, és első kézből tudnak beszámolni a történtekről.
Kelemen Csongor köszönetet mondott mindazoknak, akik segítettek neki abban, hogy a könyv megjelenhessen, és reményét fejezte ki, hogy mindenki érdeklődéssel fogja azt forgatni, olvasni.„Remélem, a világ megtalálja végre a közös célt és megértést. Nekem az Úr segítsége kellett, hogy mindent megértsek életemben és életemen keresztül” – mondta.
A könyvet szerkesztő történészek úgy vélték, az utókor számára hangsúlyosan fontos, hogy az akkori események emlékezete könyv formájában is fennmaradjon. „Menteni kell a menthetőt, és mindenből könyvet kell írni, ami megérdemli” – hangsúlyozták.
Az est végén sokan virággal, de volt, aki egy Márai Sándor-verssel köszöntötte Kelemen Csongort, lehetőség volt megvásárolni is a kötetet, a szerző dedikált.