Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke tegnap arra hívta fel a figyelmet, hogy kilenc évvel a bukaresti Colectiv klubban történt tűzeset után még mindig nem hoztak létre kórházi osztályt a súlyos égési sérültek számára.
Lasconi szerint a tragédia megelőzhető lett volna, „ha az állam teljesítette volna arra vonatkozó kötelességét, hogy állampolgárai életét megvédje. Soha nem szabad elfelejtenünk azokat a tragikus órákat. Soha ne felejtsük el, hogy a korrupció és a gondatlanság visszatükrözte nekünk egy olyan rendszer arcát, amely nemcsak cserbenhagyta polgárait, hanem halálra ítélte őket. (...) És ma, kilenc évvel a Colectiv-tragédia után még mindig nincs kórházi osztályunk a súlyos égési sérültek számára. Végül is az árulás legperverzebb formája a nemtörődömség” – írta az ellenzéki politikus Facebook-bejegyzésében.
Lasconi ugyanakkor bírálta Victor Ponta volt miniszterelnököt és Cristian Popescu Piedone polgármestert, akik az akkori kormány és a főváros 5. kerületi önkormányzatának vezetőiként szerinte felelőssé tehetők a tragédiáért, és most ismét a Szociáldemokrata Párt (PSD) parlamenti jelöltlistáján szerepelnek, „mintha mi sem történt volna”. Hangsúlyozta: soha többé nem lehetnek Romániának ilyen vezetői.
A kormány a maga részéről egy Facebook-oldalán közzétett üzenettel emlékezett a Colectiv-tűzvész áldozataira: az ott meghalt fiatalok tucatjainak tragédiája ma is kísérti a romániai társadalmat, és a drámai események sötét emléke olyan, mint egy seb Románia jelenkori történelmén. „Teljes szívünkkel együttérzünk a gyászoló családokkal, a szenvedőkkel és azokkal, akik egy számukra kedves személyt veszítettek el. Isten nyugtassa a Colectivben elhunytakat és adjon erőt azoknak, akik ma is siratják őket!” – olvasható a kormány bejegyzésében. A szöveget egy fotó kíséri, amelyen a kormány képviselői által a tragédia helyszínén elhelyezett koszorú látható.
A bukaresti Colectiv klubban 2015. október 30-án egy koncert közben kiütött tűz 64 ember halálát okozta. Több mint 160-an megsérültek, közülük több mint 30 személyt ausztriai, belgiumi, hollandiai, németországi, nagy-britanniai, norvégiai, izraeli és svájci klinikákon ápoltak.