Békési levelekVannak még

2024. november 4., hétfő, Jegyzet
Pálmai Tamás

Igen, vannak még dolgok, amelyekről nem beszéltem, bár a múltkori írásban belekezdtem. Vegyük fel hát a fonalat – Békésen a madzagot –, és folytassuk az egészségüggyel.

Antibiotikumok. Tömnek minket és tömjük magunkba. Ami nagyon nagy baj. A légúti hurutok 75–80 százaléka vírusos megbetegedés, amire az antibiotikum nem hat, hiszen azt a baktériumok kiirtására vagy szaporodásuk gátlására találták ki. Vírus elleni szer van, de korlátozottan hatásos és drága, inkább kórházi használatú. A vírusok okozta betegségek zömét a szervezetünk egyedül meggyógyítja. Pihenés, forró tea, könnyű kaja, természetes vitaminok, és kész. Mint nagymama tette anno. Nem kell semmilyen agyonreklámozott patikaszer, antibiotikum meg végképp nem. Az egyetemen mondta az öreg professzor: a nátha, a megfázás gyógyszerrel két hét alatt, gyógyszer nélkül 14 nap alatt gyógyul meg, múlik el teljesen… Erről ennyit tehát.

Ha meg lázas valaki, örüljön. Kellemetlen ugyan, de a szervezet ellenálló képességét jelzi, azt, hogy erős, küzd a behatolók ellen. Nem kell tehát mindenáron csillapítani. Forró tea, két paplan, nagy izzadás, szellőztetés, zuhanyozás, tiszta hálóköntös és ágynemű, majd nagy alvás, aztán gyengébben, de csaknem gyógyultan ébredés.

Hormonok, azaz olyan anyagok, amelyek normál körülmények között üzeneteket közvetítenek a különböző szerveink között. Napjainkban kapjuk, ha kell, ha nem. A gyógyszergyárak, a tápokat, műtrágyákat, vetőmagokat készítő ipari létesítmények és ki tudja még, milyen huncut létesítmények folyóinkba, tengereinkbe ömlő szennyvize iszonyú mennyiségű hormont tartalmaz. Mi meg lelkesen megisszuk a csapból, ásott kútból származó vizet, megesszük a „nemkellgyermek” tablettát, az ajzószert, a túl gyakran alkalmazott mellékvesekéreg-hormon tartalmú tablettát vagy lelkesen odatartjuk ízületeinket, hogy teleinjekciózzák ugyanezen szerrel. Aztán csodálkozunk, hogy szakálla, bajsza lesz a lánynak, hogy melle nő a fiúnak, hogy nehezen lesznek várandósok a hölgyek, hogy tele vannak endometriózissal.

Ez utóbbiról két mondat volt a tankönyvünkben, annyira ritkának számított. Ma rettenetesen gyakori. Mi is ez? Az endometrium a méhet bélelő nyálkahártya, mely ciklusosan leválva okozza a menstruációt. Endometriózisban ez a nyálkahártya bárhol megjelenhet a szervezetben. Mondjuk például a bélen. És menzeszkor vérezni kezd. Bele a hasüregbe. A többit el lehet képzelni. Nagyon szenvednek a nők tőle, műtétet igényel, kiújulhat. Nem a világ vége persze, együtt lehet vele élni, de tipikusan az a betegség, amit elkerülhettünk volna, ha nem élnénk ebben a ránk erőszakolt hormontengerben.

Nos, mint láthattuk, vannak még dolgok, amelyekről beszélnünk kell. Folyt. köv. tehát.

 

Fotó: Pixabay.com

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1215
szavazógép
2024-11-04: Közélet - Bodor János:

Tűz Cigánypatakon

Pénteken este a Kommandótól két kilométerre található, Kovászna közigazgatási területéhez tartozó Cigánypatakon kigyúlt egy nyaralóház. A kommandói önkéntes tűzoltók gyors beavatkozásának köszönhetően komolyabb kár nem keletkezett, csupán a tüzet okozó kémény körül égett ki a deszkaburkolat.
2024-11-04: Közélet - Fekete Réka:

Reformáció egy cigány közösségben

Szólhatunk az angyalok nyelvén, ismerhetünk titkokat, bölcsességeket, lehet hitünk, amely hegyeket mozgat, ha szeretet nincs bennünk, semmik vagyunk – Pál apostol korintusiakhoz írt levele (1Kor, 13.) tanításaira alapozta igehirdetése üzenetét Makkai Péter, az Erdélyi Református Egyházkerület cigánymisszióért felelős lelkésze a reformáció emléknapján a kisborosnyói cigány közösség számára tartott istentiszteleten. Érthetően, a jelenlévők életéhez is közel álló példázattal magyarázta a reformáció lényegét a helyi református templomban, amelynek a bejárata fölötti írás szerint „jobb egy nap az Úrnak házában, mint ezer egyebütt”.