A zabolai Mikes-birtokon szombaton megrendezték a tizenkilencedik Székelyföldi Kolbászparádét, mely vidám hangulatban zajlott és különös gasztronómiai élményt nyújtott a rendezvényre látogatóknak.
A 19. Székelyföldi Kolbászparádé a téli disznóvágás, a közös kolbásztöltés izgalmát idézte meg a zabolai Mikes-birtokon. A versenyre benevezett 12 csapat reggeliben asztaldíszítéssel kezdte a programot a Mikes-kastély egyik csűrjében, ahol a jó hangulatról a csíkszeredai Tarló zenekar gondoskodott.
A jelenlévőket a szervezők nevében Albert Zoltán turisztikai menedzser üdvözölte. Mint mondta: örül annak, hogy bár lankadt az érdeklődés, évről évre ismerős arcokat, visszatérő csapatokat lát. Külön kiemelte, hogy idén ifjúsági csapat is rajthoz állt a megmérettetésen, így elleshetik a hagyományos kolbásztöltés minden csínját-bínját. Külön köszöntötte a Csabai Kolbászklub tagjait is. „Ők már hagyományos vendégei a rendezvénynek, és hát mint egy kistestvér, köszönjük, hogy befogadtak minket is ebbe a klubba” – mondta Albert Zoltán.
A Kovászna Megyei Kis- és Középvállalkozók Szövetsége (ASIMCOV) részéről Bagoly Miklós elnök köszöntötte az egybegyűlteket, és röviden felidézte a Székelyföldi Kolbászparádé – korábbi nevén Háromszéki Kolbászfesztivál – kezdeteit. Mint mondta, huszonhárom évvel ezelőtt „fertőzte” meg őket a kolbásztöltés fesztiválszerű szervezése, amikor a Békés Megyei Kereskedelmi és Iparkamara vendégül látta a Kovászna Megyei Kis- és Középvállalkozók Szövetségét a csabai kolbászfesztiválon, s majd ennek mintájára szervezték meg Vajda Lajossal az első kolbászfesztivált Sepsiszentgyörgyön. Akkor azt remélték, hogy ennek hagyománya lesz Háromszéken, s most, a 19. kolbászparádén elégtétellel látja, sikerült meghonosítani ezt a hagyományt.
A versenyre benevezett csapatok 600 lejes részvételi díjat fizettek, cserébe 10–10 kilogramm húst és 15 méter sertéshúrt kaptak. Miután ledarálták a húst, a régi nyárfa tekenőkben annak rendje és módja szerint fűszerezték, dagasztották, pihentették, végül feltöltötték a húrokba. Közben a látogatók gyönyörködtek a szép asztaldíszítésekben s kóstolgatták a hidegtálakra kirakott finomságokat. A kolbászparádé az ide látogató turistáknak is remek alkalmat kínált arra, hogy ízelítőt kapjanak a hagyományos erdélyi ízekből és a helyi vendégszeretetből. A rendezvényen sok idegenből érkezett, románul beszélő emberrel találkoztunk, akik nem csak élőben láthatták, hogyan készül a hagyományos székely kolbász, hanem meg is kóstolhatták.
A zsűri késő délután hirdetett eredményt, az ítészek – Vajda Zsigmond, Kovács Ödön, Dragomér József és Jánosi Imre – döntése szerint első díjat nyert a zabolai Nőszövetség, ami feljogosítja a csapatot, hogy részt vegyen a jövő évi Békéscsabai Kolbászfesztiválon. Második lett a Szörcsei Szabadtűzi Lovagrend, harmadik pedig a kézdivásárhelyi Secuiana készruhagyárat képviselő ÉS-ek. A szervezők különdíjakat is kiosztottak, így senki sem maradt jutalom nélkül. A verseny további résztvevői a kovásznai Honvédek, a gelencei önkormányzat, a Gelencei Férfidalárda, a Csabai Kolbászklub, a GÁMOK (Gábor Áron Műszaki Szaklíceum) Jót-Evők, a kézdivásárhelyi 5 Röff és a Szak-Ászok voltak, a legfiatalabb csapat pedig az Aporos Csipet-Csapat (Apor Péter Szaklíceum) volt.
A rendezvény lebonyolítását a Roy-Chowdhury Mikes Alapítvány, a Pro Zabola Egyesület, a Szabadtűzi Lovagrend Erdélyi Rendje és a Visit Kovászna segítette.