A város gombái 30.Novemberi tölcsérpereszkék

2024. november 14., csütörtök, Család

A tölcsérpereszkék (Lepista génusz) jól bírják az őszutó hűvös, ködös reggeleit, egy részük olykor a városba is belátogat. Illatos, aromás gombák. Van köztük parfüm- vagy gyümölcsillatú is. Nem csak frissen fogyaszthatók, hanem savanyúságnak vagy gombás zakuszkának télire is el lehet tenni, fagyasztva is kitűnően tárolhatók, minőségükből mit sem veszítenek. Nem csoda, hogy a sepsiszentgyörgyiek kedvencei közé tartoznak.

  • Lilatönkű pereszke. A szerző felvétele
    Lilatönkű pereszke. A szerző felvétele

Lilatönkű pereszke (Lepista personata)

Formás, szépen színezett, de mégsem hivalkodó termőteste akár a gombaideál (ha egyáltalán létezik ilyen!) megtestesítője is lehetne. Húsos kalapjának átmérője elérheti a 15 cm-t is, felülete csupasz, fiatalon bőrszínű, halvány- vagy szürkésbarna, szélei fiatalon begöngyöltek, lilás árnyalatban játszanak, később kifakulnak. Kalapbőre, amikor a gomba kiszárad, piszkosfehér lesz. Lemezei a kalapnál világosabb színűek, apró foggal a tönkhöz nőttek, viszonylag sűrűek. A tönk zömök, rövid, töve gyakran bunkós, felszíne szálas, jellegzetesen lilás, ibolyás. Szürkésfehér húsa vastag, aromás illatú és kellemes ízű, még a tönkben sem túl rostos. Késő ősszel terem réteken, legelőkön, szántóföldek közötti mezsgyéken, parkokban, kertekben, olykor, ha a fagyos hajnalok elbolondítják, tavasszal is előjön.

Leggyakoribb városi pereszkénk. Október, valamint november a fő termőideje. Általában minden évben megmutatja magát, csak a kivételesen száraz időszakokban – mint amilyen 2018 ősze volt – nem jelenik meg. Az enyhébb, pár óráig tartó fagyokat könnyen átvészeli, sőt, kedveli is azokat. Benn a városban legtöbbször nyílt gyepen terem, de megtaláltam csupasz talajon, bokrok vagy fák takarásában is. A településen kívül még gyakoribb, az Olt menti legelők, kaszálók jellegzetes, bő termésű gombája.

Kulináris szempontból az egyik legértékesebb pereszkénk, mindenképpen elkészíthető (levesnek, pörköltnek, rántottának, panírozva, savanyúságnak stb.), fagyasztva is jól tárolható. Fiatal, rugalmas húsú példányai az ízletesek, amelyek tönkjén még jól látható a lilás árnyalat. Könnyen felismerhető faj, a kezdő gombászok is bátran gyűjthetik. A nyílt mezőn termő példányait mérgező gombával aligha téveszthetik össze. Kisebb, nyeszlett példányait esetleg a jóval ritkább, de ugyancsak ehető szürkéslila pereszkével (L. sordida) lehet összekeverni. Erdőszéleken kissé más a helyzet, ott már több hasonló mérgező vagy nem ehető faj jöhet szóba, elsősorban pókhálós és kígyógombák.

Farkas János

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 920
szavazógép
2024-11-14: Család - :

Gyermekeink

2024-11-14: Szabadidő - :

Mit főzzünk ma? (Tárkonyos bárányleves)

Hozzávalók: 60 dkg csontos bárányhús, 2 murok, 1 petrezselyem, ¼ zeller, 4 szál zöldhagyma, 4 szál zöld fokhagymaszár, 15 dkg rizs, 1–2 evőkanál olaj, 1–2 evőkanál ecetes tárkony, só, ízlés szerint; az eresztékhez (habaráshoz): 2 tojássárgája, 2 dl tejföl.