Romániából három város, köztük Kézdivásárhely nyert pályázatot egy éghajlatváltozással kapcsolatos programban, amely pénzügyi, elemzési és gyakorlati támogatást nyújt a klímaválsághoz köthető veszélyhelyzetek kockázatkezelésének javításához. A részleteket Szilveszter Szabolcs alpolgármester ismertette.
Az éghajlatkockázat értékelését lehetővé tévő program (angol neve: Climate Risk and Vulnerability Assessment Framework and Toolbox – Horizon Europe) egyedinek mondható Székelyföldön és Románia szintjén is – mondotta az alpolgármester. „A Kézdi_adapt pályázat ennek részeként indult el, célja megvizsgálni különböző, napjainkban aktuálisnak is mondható éghajlatváltozásokat, hatásaikat és mindazt, ami közvetett és közvetlen módon Kézdivásárhely és környékének lakosságát érinti” – fogalmazott Szilveszter Szabolcs, aki szerint Kézdivásárhely csapata az éghajlatváltozás során keletkező negatív hatásokat fogja vizsgálni. A projekt futamideje 22 hónap, a partnerek között van a Katalán Műegyetem (Universitat Politécnica de Catalunya), amely egy adatalapú kockázatmenedzsment-módszertant és eszköztárat dolgozott ki, melynek tesztelésére Kézdivásárhely önkormányzata Kézdi_adapt című projektjével sikerrel pályázott.
A pályázatra európai országok régiói pályázhattak, a szoros verseny ellenére Kézdivásárhely pályázata olyan országok régiói mellett kapott támogatást, mint a spanyol Alicante, a török Antalya vagy Izmir, Budapest XII. kerület – Hegyvidék vagy a görögországi Kréta. Romániából Kézdivásárhely mellett a támogatást a Kolozsvár Metropolisz Övezet és az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet kapta meg.
A projektben nemzetközi szinten elismert klímaszakértők bevonásával az önkormányzat csapata először megismeri a program eszköztárát, majd kockázatmenedzsment-akciótervet dolgoz ki Kézdivásárhely területére, e témakörben műhelymunkát is szerveznek majd.
Szilveszter Szabolcs a Háromszék kérdésére elmondta: az adatok feldolgozásával, a hatalmas adatbázishoz való hozzáférés révén előrejelezhető lesz egy aszályosabb időszak, azt is pontosabban fel lehet mérni, hogy a szárazság mekkora kárt tud okozni a terményben, illetve pontosan meg lehet határozni, hogy melyek azok a területek, ahol nagyobb mértékben szükséges öntözni. Ezek mellett az is kiderül, hogy a céhes város területei közül melyek vannak jobban kitéve nagy hőség esetén a kánikula veszélyének, ennek már egészségügyi vonzatai is vannak, hiszen kellő odafigyeléssel csökkenthető lesz az egészségügyi rendszerre nehezedő nyomás.