A romániai elnökválasztás első fordulója zajlik vasárnap, reggel 7 órától este 21 óráig várják a polgárokat a kijelölt szavazókörzetekben. Az elnökválasztáson voksunkat nem csak lakhelyünkön, hanem bárhol leadhatjuk érvényes személyazonossági igazolvány felmutatása után. A szavazólapon 14 elnökjelölt neve szerepel, a „VOTAT” feliratú bélyegzőt arra a négyzetre kell nyomnunk, amelyikben a kiválasztott jelölt neve szerepel, másképp voksunk érvénytelen. Ha egyetlen jelölt sem nyeri el leadott szavazatok több mint felét, két hét múlva, december 8-án tartják a második fordulót, melyen az első két helyezést elérő méretkezik majd meg az államfői tisztségért.
15.45:
A józan észre szavazott Kelemen Hunor
A józan észre szavaztam – mondta vasárnap az M1 aktuális csatornán Kelemen Hunor, az RMDSZ államfőjelöltje, aki szülőfalujában, Csíkkarcfalván adta le voksát, és mindenkit arra kért, éljen szavazati jogával az elnökválasztáson. Kelemen Hunor hozzátette, számára „nagyon egyszerű” volt szavazata leadása, az semmiféle problémát nem okozott, és teljes összhangban volt a politikai és morális meggyőződésével. Elmondta, arra számít, hogy az ettől az évtől kezdődő időszak nehéz lesz, de jobb, a polgárok érdekeit sokkal inkább középpontba helyező kormányzat és elnök lesz, és a legfontosabb problémákra fokozatosan megadják a jó válaszokat.
Fotó: Facebook / Kelemen Hunor
A hírműsorban Csép Éva Andrea, az RMDSZ Maros megyei képviselőlistájának vezetője azt mondta, tétje van a vasárnapi elnökválasztás első fordulójának, hiszen az a jövő heti parlamenti választás „előszobája”. Kiemelte: „nekünk minden egyes választáson, amikor közösségünk erejét tudjuk megmutatni, ott kell lenni, hogy megmondjuk: számítani kell ránk, nem lehet minket megkerülni”. „Mi vagyunk az erdélyi magyarok hangja, amit hallatni kell, a következő választáson pedig az ereje, amit fel tudunk mutatni” – fogalmazott Csép Éva Andrea.
Tánczos Barna, az RMDSZ Hargita megyei szenátorjelöltje az M1 aktuális csatornán kijelentette, „fontos számunkra, hogy ott legyünk az urnáknál, hisz annyi erőnk van, ahány szavazatot le tudunk adni magyar emberként Romániában”. „A mi közösségünk erejét mindig a leadott szavazatok fogják megmutatni” – hangsúlyozta. Hozzátette, jó eredményt várnak az elnökválasztáson, meggyőződése szerint becsületes jelöltjük a józan észt képviselő programjával román embereket is meg tudott győzni, akiktől rengeteg szavazatra számíthat. Tánczos Barna azt mondta, számára elfogadhatatlan lenne ugyanakkor, hogy az erdélyi magyar jelölt több román szavazatot kapjon, mint a rá leadott magyar szavazatok száma, ezért minden magyart a szavazáson való részvételre buzdított.
15.25:
Bihar megyében nagy a lemaradás
Csoma Botond, az RMDSZ szóvivője a 13 órás adatokat elemezve közölte: 17,4 százalékos magyar részvétel közel 5 százalékkal marad el a 22 százalékos országos átlagtól. Az erdélyi megyék többségében az országos átlag alatti a választási hajlandóság: Kolozs (20,6), Bihar (18,4), Maros (18,2), Hargita (17,8), Szilágy (17,6), Kovászna (17,4), Szatmár (15,3). A legnagyobb lemaradás Bihar megyében tapasztalható.
14.15:
Templomozás után megugrott a részvétel
A választási folyamat félidejénél, 14 órakor a polgárok 27,11 százaléka élt választási jogával, 4.882.978 személy járult az urnákhoz. Kovászna megyében 21,83, Hargita megyében 22,38, Maros megyében 22,54 százalékos volt a részvétel. Az élen továbbra is Olt megye szerepel 29,89 százalékos aránnyal, sereghajtó Beszterce-Naszód 20,88 százalékkal.
Háromszéken legnagyobb arányban a 45 év felettiek szavaztak, és majd 2000-rel nagyobb az urnákhoz járuló nők száma, mint a férfiaké. Nagyobb a mozgás a városokban 20 323-an éltek szavazati jogukkál, falvakon eddig az időpontig 18 783-an. Amint várható volt a vasárnapi templomozás után megugrott a voksolók száma is, a csúcsot 12 óra 20 perckor jegyzeték, ekkor 1755-en szavaztak a megyében.
12.25:
Sorra voksolnak a román jelöltek is
Leadta voksát Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) államfőjelöltje, mint fogalmazott, azzal a meggyőződéssel, hogy végre eljön az idő, mikor senki nem kényszerül az ország elhagyására. „Abban bízva szavaztam, hogy 1989-ben nem feleslegesen halt meg 1116 román, és folytatni tudjuk, amit akkor elkezdtünk. Abban bízva szavaztam, hogy egy olyan Romániánk lesz, amelyik mindenkié” – fogalmazott.
A független jelöltként induló Mircea Geoană szerint nem pusztán elnököt választ az ország, hanem további haladása irányáról is dönt. „Úgy gondolom, hogy a választás elég egyértelmű, választhatunk a korrupció és a szélsőségesség, illetve a hozzáértés és a hazafiasság között” – mondta, hozzátéve, hogy jelentős állampolgári részvételre lesz szükség, és szavazásra buzdította a diaszpórát.
A szintén függetlenként induló Cristian Diaconescu úgy vélekedett, hogy nagyon bonyolult időszak előtt áll az ország, ezért kiemelten fontosnak tartja a választást. „Szakemberekre van szükségünk, hogy képviseljenek” – vélekedett, szavazásra buzdítva a román állampolgárokat.
12.12:
Átlag alatt a magyar részvétel
Délben a magyar megyékben még mindig az országos átlag alatti volt a részvétel. 12 órakor az országos részvételi arány 16,47 százalékos volt, eddig az időpontig Kovászna megyében 12,4, Hargita megyében 12,68, Maros megyében 13,16 százalék járult az urnákhoz. Még gyengébben teljesítenek az északi megyék: Máramarosban 10,71, Szatmárban 10,38 százalékos volt a részvétel. A jelenléti statisztikát továbbra is a déli megyék vezetik, a szavazásra jogosultak 19,87 százaléka voksolt Olt megyében, 18,93 százalék Teleormanban.
12.00:
Szavazott Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere is. „Én ma nem Sepsiszentgyörgyön, hanem Kökösben szavaztam, ezzel is jelezve, hogy az államelnök-választásokon bárhol szavazhatunk Románia területén. De nyilván más jelentősége is van annak, hogy Kököst választottam, hiszen Kökös a '48-as szabadságharcosok fontos helyszíne volt. 175 évvel ezelőtt itt esett el Gábor Áron a kökösi csatában. Akkor, 175 évvel ezelőtt a szülőföldünkért meghaltak azok, akik tenni akartak. Ma nekünk az a feladatunk, hogy részt vegyünk a választásokon, és elérjük azt, hogy a közösségünknek itt, Erdély földjén, Székelyföldön továbbra is legyen hangja, legyen ereje” – hangsúlyozta.
11.10:
Szavaztak a háromszéki vezetők
Szavazott Tamás Sándor, a Kovászna megyei tanács elnöke, az RMDSZ megyei vezetője. „A józan eszemre hallgattam, és arra az emberre szavaztam, aki az erdélyi magyarok hangja ezen a választáson. Megyénk legkeletibb településén, Ojtozban adtam le voksomat. Ez a határvidéki erődítmény évszázadokon át védte a magyarok lakta területeket, és nekünk ma ugyanez a feladatunk. Védjük meg közösen azt, ami a miénk, küzdjünk együtt az erdélyi, székelyföldi magyar emberekért, közös jövőnkért, mindezt józan ésszel, bátor szívvel” – nyilatkozta.
Fotó: Kiss Zsombor
10.50:
Ciolacu és Ciucă is voksolt
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) államelnökjelöltje, Nicolae Ciucă „a biztonságra, jólétre és demokráciára” szavazott. Vasárnap reggel a szavazata leadása után a politikus kijelentette: reméli, hogy a hasznos szavazatokat az a jelölt kapja, aki tisztességgel, jóérzéssel és képzettséggel felvértezve képes ellátni az államfői tisztséggel járó feladatokat. A PNL elnöke a feleségével együtt szavazott az Ilfov megyei Dumbrăveni falu egyik szavazókörzetében.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és államfőjelöltje, Marcel Ciolacu vasárnap reggeli nyilatkozata szerint „egy gazdaságilag erős Romániára szavazott, egy olyan országra, amelynek erős hangja van a világban”. Marcel Ciolacu az egyik bukaresti szavazókörzetben adta le a szavazatát.
Klaus Iohannis az elnökválasztáson való részvételre buzdította vasárnap a román állampolgárokat – írta az Agerpres hírügynökség. Az államfő a fővárosi Jean Monnet Líceumban szavazott az államfőválasztáson és a bukaresti referendumon. Távozásakor megkérdezték tőle az újságírók, hogy mit üzen a román állampolgároknak. „Menjenek el mind szavazni!” – válaszolt Klaus Iohannis.
10.45:
Hol szavazhatunk Háromszéken?
Háromszéken összesen 197 369 szavazót várnak vasárnap az urnák elé 214 szavazóhelyiségben. A szavazóhelyiségek ugyanazok, mint a legutóbbi júniusi helyhatósági, illetve EP-választásokon voltak, három kivétellel: Sepsiszentgyörgyön a nyáron két szavazókör volt a Székely Nemzeti Múzeumban, ebből egyik maradt a múzeumban, a másik körzetet áthelyezték a Kisstadionba. Bibarcfalván a szavazókört a kultúrotthonból az iskolába helyezték át, míg Imecsfalván a szavazókör az iskolából a kultúrotthonba költözött.
10.25:
Nem sietnek a magyar választók
Délelőtt 10 órakor az országos részvétel 7,2 százalékos volt, a magyar többségű megyék egyelőre sereghajtóak. Háromszéken 4,59 százalékos, Hargita megyében 4,45 százalékos volt a jelenlét, Maros megyében 5,22 százalékos, Szatmár megyében 4,36 százalékos. Élen járnak a déli megyék, Olt megyében például 10 óráig a szavazásra jogosultak 8,48 százaléka már az urnákhoz járult, de ott és a tengerparti régióban sok helyen átlag fölötti a szavazókedv.