Most kell ébernek lenni

2024. november 25., hétfő, Máról holnapra
Farcádi Botond

Miközben az elnökválasztás első fordulója több óriási meglepetést hozott, mindennél fontosabb, hogy a magyar közösség és érdekvédelmi szervezete e hatalmas csatazajban pillanatig se tévessze szem elől az iránytűt. Mindaz ugyanis, ami tegnap történt Romániában – és persze a külföldi szavazókörzetekben –, még mindig csak előjáték: számunkra ugyanis jövő vasárnap, december elseje az igazi „D-nap” (a II. világháború végjátékát jelentő normandiai partraszállás kezdetének napja – szerk. megj.), hiszen a magyarság szempontjából a parlamenti választás a döntő fontosságú. Lássuk ezért, hogy az első forduló milyen tanulságokat tartogat, illetve milyen változásokat hoz a hadszíntéren.

Noha e sorok írásakor, vasárnap késő este végleges eredmények még nem állnak rendelkezésre, néhány következtetést már az exit poll felmérések adatai, illetve a részeredmények alapján is le lehet vonni. Az bebizonyosodott, hogy a szociáldemokraták szervezettsége aranyat ér: Marcel Ciolacu ott lesz a december 8-i döntőben. Lehet azon elmélkedni, hogy eredménye mennyire számít jónak vagy gyengének, de ez a lényegen nem változtat: a Szociáldemokrata Párt a romániai politikai paletta olyan meghatározó ereje, amely az elmúlt évtizedek során nemcsak hogy túlélte a legdurvább botrányokat, de bármikor képes a voksok 25–35 százalékát becsatornázni – ezzel az eredménnyel érdemes számolni a parlamenti választásokon is.

Érdemes arra is figyelni, hogy mi olvasható ki a második körbe jutásért harcoló többi jelölt eredményeiből. Az egyértelműen látszik, hogy az eddig jobbára kétpólusú, bal- és jobboldali pártokból, szövetségekből, esetleg valamely rendszerellenes szervezetből álló politikai tér hárompólusúvá vált. A Nemzeti Liberális Párt köré szerveződő „hagyományos” jobboldal még az egykor rendszerellenesnek számító USR-vel együtt is csak 25 százalék körüli támogatottságot ért el jelöltjei, Elena Lasconi, illetve Nicolae Ciucă révén. Ez elméletileg a „baloldallal” nagyjából összemérhető pólust jelenthetne. A legnagyobb meglepetés azonban, hogy hasonló nagyságrendű, sőt, nagyobb tábor szavazott a két szélsőséges jelöltre, George Simionra és Călin Georgescura. Ez pedig igencsak riasztónak tűnik a december 1-jei parlamenti választás perspektívájában: ezzel a lendülettel, amelyet most vettek a román nacionalisták, akár az AUR, akár Diana Șoșoacă S. O. S. Romániája, akár valamely más, már létező politikai alakulat bőrébe bújva olyan eredményt érhetnek el együttesen, amely adott pillanatban, különféle válsághelyzetekben nagyon könnyen hatalomra is segítheti őket.

Végül pedig pár szó a magyar eredményről. Kelemen Hunornak egy jó kampány után sikerült megszólítania a magyar közösséget, s bár pontos számok még nem állnak rendelkezésre, az látszik, hogy elnökválasztás első fordulójában régóta nem szavazott ennyi magyar. Mondhatni tehát, hogy jó morállal, jól sikerült negyeddöntő és elődöntő után várhatjuk a december elsejei döntőt: tudja mindenki a receptet, és van honnan erőt meríteni.

A következő öt napban az éberség a legfontosabb: bármekkora legyen a csatazaj, bármilyen fondorlatok, kalkulációk és machinációk kezdődjenek, bármilyen háttéralkuk vagy paktumok tűnjenek föl a láthatáron az elnökválasztás második fordulójának perspektívájában, az RMDSZ-nek és szavazóinak csak és kizárólag december elsejére szabad összpontosítani. Kelemen Hunor elég szavazatot kapott ahhoz, hogy komolyan kelljen venni a magyarságot, ha december 1-jén ezt az erőt parlamenti helyekre sikerül váltani, akkor bárki is nyeri a román elnökválasztás második fordulóját, a magyarság csak nyertes lehet.

 

Fotó: Facebook / Kelemen Hunor

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 466
szavazógép
2024-11-25: Belföld - Nagy D. István:

Meglepetést hozott az államfőválasztás

Éjfél után még nem volt egyértelmű, hogy Marcel Ciolacu, a PSD jelöltje vagy a viszonylag ismeretlen, szinte semmiből jött Călin Georgescu független jelölt kerül az első helyre az államfőválasztás első fordulójában. Lapzártánkkor, éjfélkor, a választási jegyzőkönyvek közel 85 százalékos feldolgozottságánál Georgescu 22 százalékos eredménnyel megelőzte Ciolacut (21 százalék). Elena Lasconi, az USR jelöltje a harmadik helyen állt 16,49 százalékkal, George Simion a negyedik helyen közel 15 százalékkal. Kelemen Hunor 5,55 százalékkal a hetedik helyen állt. Háromszéken az előzetes számítások szerint több mint 50 ezer voksot gyűjtött be Kelemen Hunor, ami 25 százalékkal több, mint eddig bármikor. Az RMDSZ államelnökjelöltje az urnazárást követően azt mondta: „nekünk, magyaroknak december 1-je a második forduló”.
2024-11-25: Belföld - :

Óriási meglepetés az elnökválasztáson: Ciolacu kieshet, Georgescu Lasconival döntőzhet?

Miután a vasárnapi urnazárást követő órákban a részleges eredmények közzétételével még úgy nézett ki, hogy Călin Georgescu és Marcel Ciolacu jut a második fordulóba, a hajnali órákra, a Bukarestből és a diaszpórából befutó voksok összesítésével újabb hatalmas fordulat körvonalazódott: Elena Lasconi egyre közelebb került a mindaddig biztos befutónak tűnő Marcel Ciolacuhoz.