Kulcsár-Terza József, az összefogás képviselőjelöltje: A magyarokat csak magyar ember tudja képviselni

2024. november 26., kedd, Közélet

Országos, nemzeti kérdésekben nincs más út, csak a magyar–magyar összefogás, az együttműködés. Elengedhetetlen egy erős bukaresti magyar képviselet annak érdekében, hogy az erdélyi magyar közösség jogait, érdekeit érvényesíteni lehessen, illetve kivédeni a támadásokat, melyek identitásában, megmaradásában veszélyeztetik – véli Kulcsár-Terza József. A Magyar Polgári Erő politikusa Háromszékről száll versenybe egy képviselőházi helyért az RMDSZ összefogáslistáján.

– Több rendben hallhattuk a kampány során, hogy az RMDSZ parlamenti listája a magyar összefogás listája is, és ennek célja, hogy minél erősebb magyar képviselet legyen a román törvényhozásban, a magyar közösség döntési pozícióba jusson.
– Az idén márciusban az RMDSZ és Magyar Polgári Erő között született, az idei év négy választására vonatkozó, az összefogást leszögező együttműködési megállapodás aláírásakor is egyértelművé tettük, hogy nemzeti közösségünk hatékony képviseletét csakis a széles körű összefogás által tudjuk biztosítani, és közös céljaink elérése érdekében az együttműködés minden formáját ki kell használnunk. Ez történt a júniusi helyhatósági és európai parlamenti választások alkalmával is, utóbbin a Magyar Polgári Erő arra koncentrált, hogy hozzájáruljon a sikerhez. Most újabb kihívás előtt állunk, ismét bizonyítani kell, ez alkalommal a parlamenti választásokon. Mint ismert, a tavaszi egyezség értelmében a két kisebb magyar alakulat – az Erdélyi Magyar Szövetség és a Magyar Polgári Erő – egy-egy befutó képviselői helyet kapott az RDMSZ parlamenti jelöltlistáján, esetemben ez Háromszéken a harmadik hely. Ez a lehetőség egyben azt is jelenti, hogy egy közös célunk van, és politikai hovatartozástól függetlenül a magyar képviselet tagjaként együttesen lépünk fel. Nagy a tét, hiszen amennyiben a magyar képviselet nem jut be a román törvényhozásba, az nagyon nehéz helyzetet teremt az érdekvédelem, érdekérvényesítés terén. Nincs más út, mint az összefogás, az együttműködés, ezt várja el tőlünk a közösség is, amelyet képviselünk annak érdekében, hogy egy erős magyar képviselet legyen a román törvényhozásban, hogy a közösség elleni támadásokat is ki lehessen védeni. Az ország tervezett közigazgatási átszervezése is egy ilyen támadás. A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) által benyújtott törvénytervezet úgy rossz, ahogy van, a magyar közösségre nézve pedig egyenesen veszélyes, hiszen az óriásmegyékben kisebbségbe kerülne, ezáltal a nemzetpolitikai, jog- és érdekérvényesítési eszközei nagyon korlátozottá válnának. Arról nem beszélve, hogy amennyiben megvalósul az átszervezés, az még távolabb visz minket Székelyföld területi autonómiájának elérésétől, amiért eddig is harcoltam, és az elkövetkezőkben is feltett szándékom folytatni a küzdelmet. Mindenképp meg kell akadályozni, hogy az USR által javasolt átszervezés megtörténjen, bármilyen változtatás csakis a helyi önkormányzatok autonómiájának megerősítésével történhet.

– Képviselőként több alkalommal szóba hozta az anyanyelvi oktatás, valamint a román nyelv idegen nyelvként való tanításának kérdését, megoldásokat sürgetve.
– Továbbra is hátrányos megkülönböztetésnek tekintem, hogy egy iskolakezdő magyar gyerek, aki alig találkozott addig a román nyelvvel, ugyanabból a tankönyvből, ugyanazon a szinten kezdje el tanulni s legyen kénytelen elsajátítani, mint román anyanyelvű társai. Fontos, hogy fiataljaink ismerjék és beszéljék az állam hivatalos nyelvét, ám reális esélyt kell teremteni számukra az elsajátításához azáltal, hogy az iskolákban a román nyelvet minden szinten idegen nyelvként oktassák. Folytatnunk kell továbbá a harcot – és ehhez ismételten erős bukaresti képviseletre van szükség –, hogy az identitásunk megőrzéséhez szükséges, államilag finanszírozott anyanyelvi oktatást, amelyhez adófizető állampolgárokként jogunk van az óvodától az egyetemig, egyrészt megvédjük, másrészt kiteljesítsük. Elsősorban az egyetemi oktatás terén még bőven van tennivaló.

– A kampány során prioritásként jelölte meg a magyar történelmi egyházak képviseletét, támogatását. Miért tartja ezt fontosnak?
– Számunkra a kereszténység kiemelt jelentőségű, láthatjuk, Európában milyen problémákkal küzdenek, egyházainkat, akárcsak iskoláinkat, meg kell védenünk. Egyházaink a kommunizmus legsötétebb évtizedeiben is őrizték a hit lángját, erősítették identitásunkat. Jövőnket a nemzeti keresztény értékekre akarjuk építeni, amiben nagy szerep hárul történelmi egyházainkra, ezért szolgálatukban számíthatnak támogatásunkra. Csakis az Isten, haza, család hármas pillérre alapozott társadalom tagjai tudnak szolidárisak lenni és maradni egymáshoz. Amikor összefogásról beszélünk, nem csak a politikai alakulatokra gondolunk, hanem az ifjúsági és civil szervezetekre és az egyházainkra is. A politikumnak utóbbiak, így a történelmi egyházak véleményét, elvárásait is figyelembe kell vennie, és ezeket is szem előtt tartva dönteni. Így lehet kialakítani és fenntartani egy egészséges közösséget.

– Az említettek mellett miért tarja fontosnak a választáson való részvételt és az összefogás listájának támogatását?
– A magyarokat csak magyar ember tudja képviselni, és ez a jövőre is igaz. Csalódtunk már államfőkben, román pártokban, láthattuk, mire képesek, ígértek, majd nem tartották be, megszerzett jogainkat próbálták/próbálják korlátozni, minél több téren akadályozni érvényesülésünket. Ha azt akarjuk, hogy a magyar közösség jó irányba haladjon, fejlődjön, legyenek eredmények, akkor vegyünk részt a választásokon, támogassuk az RMDSZ-t és a közös listát. Erős magyar képviselet nélkül ugyanis nem lehet eredményeket elérni.

 

(Comandat de UDMR, realizat de Editura Háromszék Kiadó SRL, Cod MFC: 13240004)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 502
szavazógép
2024-11-26: Élő múlt - Iochom István:

Tovább építenék, szépítenék a nemzeti emlékhelyet (Poszkár-tető)

Két éve, 2022. október 29-én avatták fel a Felsőlemhény fölötti Poszkár-tetőn a Biró Erika szörcsei református lelkipásztor, Miklós Barna és Biró Attila kezdeményezésére, a Háromszéki Népfőiskola támogatásával rönkfából épült, „szögesített” kör alakú, kelet–nyugati tájolású nemzeti emlékhelyet. Most tovább szépítenék azt, ehhez várják a támogatókat.
2024-11-26: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Családtámogató programot indítványoz a nőszervezet (Háromszéki RMDSZ)

Hiánypótló, a fiatal családokat támogató programot kezdeményeznek az RMDSZ Háromszéki Nőszervezetének önkormányzati képviselői. A Babakelengye programot még ebben az évben a helyi tanácsok elé terjesztik, hogy azt már a jövő évi költségvetésükbe belefoglalhassák az önkormányzatok.