Călin Georgescu 62 éves agrármérnök nyerte az elnökválasztás első fordulóját – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) által közzétett adatokból. Több mint 2,1 millió szavazatot gyűjtött, a véleményt nyilvánítók majdnem 23 százaléka őt támogatta. Eredménye mindenkit meglepett, szinte a semmiből tűnt elő, két hónappal ezelőtt még nem is szerepelt a neve a közvélemény-kutatásokban, az elmúlt hetekben, napokban azonban elkezdett felfelé ívelni támogatottsága, de egyetlen felmérés sem sorolta az esélyesek közé. De lássuk csak, kicsoda Călin Georgescu, aki Románia megválasztott államelnöke lehet két hét múlva.
Georgescu korábban AUR-os volt, azonban idén független jelöltként indult az államfőválasztáson. A bukaresti média szerint előretörését agresszív TikTok-kampányának köszönheti, a Központi Választási Iroda (BEC) döntése miatt ezeket néhány napja törölnie kellett, mivel nem volt rajtuk a kötelező választási jel/kód.
Călin Georgescu 1962. március 26-án született Bukarestben. A bukaresti Agrártudományi és Állatorvosi Egyetemen végzett, és pedológiából (a talaj összetételének tudománya) doktorált. Elvégezte a Nemzetbiztonság és védelem – Geopolitika és geostratégia posztgraduális programot is a Carol I. Nemzetvédelmi Főiskolán.
Két minisztérium vezető köztisztviselője
A forradalom előtt mezőgazdasági mérnökként dolgozott egy fogarasi vállalatnál, 1991-ben Marcian Bleahu környezetvédelmi miniszter tanácsadója lett a Theodor Stolojan vezette kabinetben. Ugyanebben a minisztériumban 1997–1998 között főtitkár volt. 2000–2011 között a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Központ ügyvezető igazgatója, a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Stratégia 1999-es és 2008-as változatát kidolgozó munkacsoportok koordinátora.
2004-ben és 2005-ben a Külügyminisztériumban volt igazgató, 2006–2012 között pedig az Innovációs és Fejlesztési Projektek Intézetének ügyvezető igazgatója.
Majdnem miniszterelnök, többször is
Neve 2011-ben és 2012-ben szerepelt a potenciális miniszterelnökök listáján mint Emil Boc lehetséges utódja, akinek népszerűsége a 2009–2010-es gazdasági válság idején hozott intézkedések miatt egyre csökkent. Georgescu akkor azt mondta, hogy nem érdekli a miniszterelnökség.
2015-ben ismét felmerült a neve, amikor Victor Ponta távozni kényszerült a Victoria-palotából a Colectiv-tragédia miatti tömegtüntetések nyomán, akkor Dan Puric jelentette ki, hogy Georgescut támogatja a miniszterelnöki posztra. 2016-ban a Román Civil Társadalmi Szövetség nyílt levélben javasolta őt miniszterelnöknek „több mint 3 millió polgár” nevében.
A 2020-as választások után, amikor az AUR-nak sikerült bejutnia a parlamentbe, George Simion pártja Călin Georgescut javasolta miniszterelnök-jelöltnek. Dorin Lulea, az AUR jelenlegi első alelnöke akkor azt mondta, hogy Georgescu nem tagja a pártnak, a fenntartható fejlődéssel kapcsolatos szakértelme miatt jelölték. Georgescu volt az AUR miniszterelnök-jelöltje a Cîțu-kormány 2021 októberében bekövetkezett bukása által előidézett politikai válság idején is.
Ellentmondásos kijelentések és szakítás az AUR-ral
2022 elején George Simion bejelentette, hogy Georgescu az AUR tiszteletbeli elnöke lehet, de a dolgok váratlan fordulatot vettek egy interjú után, amelyet 2022. január 31-én sugárzott az Antena3. Ekkor arra kérték, magyarázza meg egy előző évi nyilatkozatát, amelyben Corneliu Zelea Codreanu és Ion Antonescu marsallt a románok hőseiként említette: „A román nemzet (...) Ștefan cel Mare, Mihai Viteazul, Horia, Avram Iancu, Kogălniceanu, Cuza, Corneliu Zelea Codreanu, Ion Antonescu marsall és sok-sok más hős által él.” Georgescu továbbá azt mondta, hogy „Zelea Codreanu az emberi erkölcsért harcolt”, és amikor emlékeztették arra, hogy a légiósok meggyilkolták Armand Călinescut és Nicolae Iorgát, azt válaszolta: „Ha a történelmet misztifikálják, nincs miről beszélni.”
E kijelentések nyomán az ügyészség bűnvádi eljárást indított ellene „az emberiség elleni népirtás és háborús bűnök elkövetésében bűnös személyek kultuszának nyilvános népszerűsítéséért, valamint fasiszta, legionárius, rasszista vagy idegengyűlölő eszmék, fogalmak vagy tanok nyilvános népszerűsítéséért”.
Az interjú az AUR vezetői körében is ingerültséget váltott ki: „Ha nem tisztázza egyértelműen ideológiáját, és ha nem határolódik el egyértelműen minden olyan múltbeli mozgalomtól, amelyhez az AUR-nak semmi köze, akkor távoznia kell” – mondta George Simion az Antena 3-nak 2022. február 8-án.
Az AUR vezetői tehát lemondtak arról, hogy javasolják a kongresszusnak Călin Georgescu tiszteletbeli elnökké való kinevezését, ő pedig elhatárolódott attól a párttól, amely kétszer is javasolta őt miniszterelnöknek.
Ellentmondásos nyilatkozatok
Egyébként nem csak ezek a kijelentései voltak ellentmondásosak. Leghíresebb és legmegdöbbentőbb nyilatkozatai közé tartoznak azok, amelyekben azt mondta, hogy Ukrajna egy kitalált állam, és hogy a deveselui rakétavédelmi pajzs „a diplomácia szégyene”. „Románia többet nyerne a Kínával és Oroszországgal való jobb kapcsolatokkal” – mondta Călin Georgescu a Realitatea TV-nek 2022-ben. A G4Media ugyancsak 2022 februárjában tette közzé Georgescu egy 2021 májusában adott interjúját, amelyben Románia védelmi politikáját és NATO-tagságát bírálta. Azzal érvelt, hogy Románia NATO-tagsága nem nyújt olyan biztonsági garanciákat, amelyekre az országnak szüksége lenne. De voltak oroszbarát és antiszemita kijelentései is, Románia EU-tagságát nemzetellenesnek nevezte, az ukrajnai háborúért pedig az amerikai hadiipart okolta.
Georgescu több ízben dicsérte Vlagyimir Putyin orosz államfőt is, akit olyan embernek nevezett, „aki szereti a hazáját”. Tagadta azonban, hogy közvetlen kapcsolatai lennének Oroszországgal.
Călin Georgescunak egy gyermeke van Cristela Georgescuval kötött házasságából, aki személyes weboldalán így jellemzi magát: „szerző és természetgyógyász oktató, 20 éves közvetlen személyes tapasztalattal rendelkezik a természetes egészségügy területén az integratív táplálkozás, apifitoterápia, gemmoterápia, regeneratív méregtelenítés, klinikai iridológia, biorezonancia és érzelmi felszabadító technikák segítségével”.
Georgescu diadala: megdöbbenés nyugaton, örvendezés orosz oldalon
Călin Georgescu független, megnyilvánulásai alapján szélsőjobboldalinak elkönyvelhető jelölt elnökválasztási győzelme jókora döbbenetet váltott ki a nyugati sajtóban, míg az orosz média az oroszpárti jelölt sikerét méltatja.
„Egy szélsőjobboldali populista meglepetést okoz a romániai elnökválasztáson és bejut a második fordulóba” – írta az AP Călin Georgescuról, megjegyezve: „ez olyan eredmény, amely megrázta az ország politikai palettáját”.
A France 24 megjegyzi, hogy „egy oroszbarát jelölt és a miniszterelnök áll egymással szemben a romániai elnökválasztás második fordulójában”, és azt írja, hogy Georgescu egy TikTok-on indított virális kampánynak köszönheti pontszámát. Ez természetesen még azelőtt született, hogy Elena Lasconi fordított volna Marcel Ciolacuval szemben.
„Sokk Romániában: a szélsőjobboldali NATO-kritikus Călin Georgescu átvette a vezetést az elnökválasztáson” – ezzel a címmel látta el cikkét a The Guardian a vasárnapi szavazás után. A lap kiemeli, hogy Georgescu a NATO ballisztikus rakétavédelmi pajzsát a diplomácia szégyenének nevezte.
„A szélsőjobboldali jelölt sokkoló módon vezet a romániai elnökválasztási felmérésben” – jegyzi meg a BBC.
Az orosz sajtó más hangnemben kommentálta az eredményeket. A TASZSZ állami hírügynökség szerint „Georgescu fenntartásokkal kezeli Románia NATO-tagságát, és óvatosan szorgalmazza az Oroszországgal való viszony normalizálását”.
A Ria Novosztyi hírügynökség „az Oroszországhoz idomuló” és „az Oroszországhoz való közeledést szorgalmazó jelöltként” jellemzi Georgescut.
A life.ro Kreml-barát kiadvány „az Oroszországgal való baráti kapcsolatok támogatójaként” ír róla.