Kicsoda Călin Georgescu?

2024. november 26., kedd, Belföld

Călin Georgescu 62 éves agrármérnök nyerte az elnökválasztás első fordulóját – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) által közzétett adatokból. Több mint 2,1 millió szavazatot gyűjtött, a véleményt nyilvánítók majdnem 23 százaléka őt támogatta. Eredménye mindenkit meglepett, szinte a semmiből tűnt elő, két hónappal ezelőtt még nem is szerepelt a neve a közvélemény-kutatásokban, az elmúlt hetekben, napokban azonban elkezdett felfelé ívelni támogatottsága, de egyetlen felmérés sem sorolta az esélyesek közé. De lássuk csak, kicsoda Călin Georgescu, aki Románia megválasztott államelnöke lehet két hét múlva.

  • Fotó: Facebook / Călin Georgescu
    Fotó: Facebook / Călin Georgescu

Georgescu korábban AUR-os volt, azonban idén független jelöltként indult az államfőválasztáson. A bukaresti média szerint előretörését agresszív TikTok-kampányának köszönheti, a Központi Választási Iroda (BEC) döntése miatt ezeket néhány napja törölnie kellett, mivel nem volt rajtuk a kötelező választási jel/kód.

Călin Georgescu 1962. március 26-án született Bukarestben. A bukaresti Agrártudományi és Állatorvosi Egyetemen végzett, és pedológiából (a talaj összetételének tudománya) doktorált. Elvégezte a Nemzetbiztonság és védelem – Geopolitika és geostratégia posztgraduális programot is a Carol I. Nemzetvédelmi Főiskolán.
 

Két minisztérium vezető köztisztviselője

A forradalom előtt mezőgazdasági mérnökként dolgozott egy fogarasi vállalatnál, 1991-ben Marcian Bleahu környezetvédelmi miniszter tanácsadója lett a Theodor Stolojan vezette kabinetben. Ugyanebben a minisztériumban 1997–1998 között főtitkár volt. 2000–2011 között a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Központ ügyvezető igazgatója, a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Stratégia 1999-es és 2008-as változatát kidolgozó munkacsoportok koordinátora.

2004-ben és 2005-ben a Külügyminisztériumban volt igazgató, 2006–2012 között pedig az Innovációs és Fejlesztési Projektek Intézetének ügyvezető igazgatója.
 

Majdnem miniszterelnök, többször is

Neve 2011-ben és 2012-ben szerepelt a potenciális miniszterelnökök listáján mint Emil Boc lehetséges utódja, akinek népszerűsége a 2009–2010-es gazdasági válság idején hozott intézkedések miatt egyre csökkent. Georgescu akkor azt mondta, hogy nem érdekli a miniszterelnökség.

2015-ben ismét felmerült a neve, amikor Victor Ponta távozni kényszerült a Victoria-palotából a Colectiv-tragédia miatti tömegtüntetések nyomán, akkor Dan Puric jelentette ki, hogy Georgescut támogatja a miniszterelnöki posztra. 2016-ban a Román Civil Társadalmi Szövetség nyílt levélben javasolta őt miniszterelnöknek „több mint 3 millió polgár” nevében.

A 2020-as választások után, amikor az AUR-nak sikerült bejutnia a parlamentbe, George Simion pártja Călin Georgescut javasolta miniszterelnök-jelöltnek. Dorin Lulea, az AUR jelenlegi első alelnöke akkor azt mondta, hogy Georgescu nem tagja a pártnak, a fenntartható fejlődéssel kapcsolatos szakértelme miatt jelölték. Georgescu volt az AUR miniszterelnök-jelöltje a Cîțu-kormány 2021 októberében bekövetkezett bukása által előidézett politikai válság idején is.
 

Ellentmondásos kijelentések és szakítás az AUR-ral

2022 elején George Simion bejelentette, hogy Georgescu az AUR tiszteletbeli elnöke lehet, de a dolgok váratlan fordulatot vettek egy interjú után, amelyet 2022. január 31-én sugárzott az Antena3. Ekkor arra kérték, magyarázza meg egy előző évi nyilatkozatát, amelyben Corneliu Zelea Codreanu és Ion Antonescu marsallt a románok hőseiként említette: „A román nemzet (...) Ștefan cel Mare, Mihai Viteazul, Horia, Avram Iancu, Kogălniceanu, Cuza, Corneliu Zelea Codreanu, Ion Antonescu marsall és sok-sok más hős által él.” Georgescu továbbá azt mondta, hogy „Zelea Codreanu az emberi erkölcsért harcolt”, és amikor emlékeztették arra, hogy a légiósok meggyilkolták Armand Călinescut és Nicolae Iorgát, azt válaszolta: „Ha a történelmet misztifikálják, nincs miről beszélni.”

E kijelentések nyomán az ügyészség bűnvádi eljárást indított ellene „az emberiség elleni népirtás és háborús bűnök elkövetésében bűnös személyek kultuszának nyilvános népszerűsítéséért, valamint fasiszta, legionárius, rasszista vagy ide­gengyűlölő eszmék, fogalmak vagy tanok nyilvános népszerűsíté­séért”.

Az interjú az AUR vezetői körében is ingerültséget váltott ki: „Ha nem tisztázza egyértelműen ideológiáját, és ha nem határolódik el egyértelműen minden olyan múltbeli mozgalomtól, amelyhez az AUR-nak semmi köze, akkor távoznia kell” – mondta George Simion az Antena 3-nak 2022. február 8-án.

Az AUR vezetői tehát lemondtak arról, hogy javasolják a kongresszusnak Călin Georgescu tiszteletbeli elnökké való kinevezését, ő pedig elhatárolódott attól a párttól, amely kétszer is javasolta őt miniszterelnöknek.
 

Ellentmondásos nyilatkozatok

Egyébként nem csak ezek a kijelentései voltak ellentmondásosak. Leghíresebb és legmegdöbbentőbb nyilatkozatai közé tartoznak azok, amelyekben azt mondta, hogy Ukrajna egy kitalált állam, és hogy a deveselui rakétavédelmi pajzs „a diplomácia szégyene”. „Románia többet nyerne a Kínával és Oroszországgal való jobb kapcsolatokkal” – mondta Călin Georgescu a Realitatea TV-nek 2022-ben. A G4Media ugyancsak 2022 februárjában tette közzé Georgescu egy 2021 májusában adott interjúját, amelyben Románia védelmi politikáját és NATO-tagságát bírálta. Azzal érvelt, hogy Románia NATO-tagsága nem nyújt olyan biztonsági garanciákat, amelyekre az országnak szüksége lenne. De voltak oroszbarát és antiszemita kijelentései is, Románia EU-tagságát nemzetellenesnek nevezte, az ukrajnai háborúért pedig az amerikai hadiipart okolta.

Georgescu több ízben dicsérte Vlagyimir Putyin orosz államfőt is, akit olyan embernek nevezett, „aki szereti a hazáját”. Tagadta azonban, hogy közvetlen kapcsolatai lennének Oroszországgal.

Călin Georgescunak egy gyermeke van Cristela Georgescuval kötött házasságából, aki személyes weboldalán így jellemzi magát: „szerző és természetgyógyász oktató, 20 éves közvetlen személyes tapasztalattal rendelkezik a természetes egészségügy területén az integratív táplálkozás, apifitoterápia, gemmoterápia, regeneratív méregtelenítés, klinikai iridológia, biorezonancia és érzelmi felszabadító technikák segítségével”.

 

Georgescu diadala: megdöbbenés nyugaton, örvendezés orosz oldalon

Călin Georgescu független, megnyilvánulásai alapján szélsőjobboldalinak elkönyvelhető jelölt elnökválasztási győzelme jókora döbbenetet váltott ki a nyugati sajtóban, míg az orosz média az oroszpárti jelölt sikerét méltatja.

„Egy szélsőjobboldali populista meglepetést okoz a romániai elnökválasztáson és bejut a második fordulóba” – írta az AP Călin Georgescuról, megjegyezve: „ez olyan eredmény, amely megrázta az ország politikai palettáját”.

A France 24 megjegyzi, hogy „egy oroszbarát jelölt és a miniszterelnök áll egymással szemben a romániai elnökválasztás második fordulójában”, és azt írja, hogy Georgescu egy TikTok-on indított virális kampánynak köszönheti pontszámát. Ez természetesen még azelőtt született, hogy Elena Lasconi fordított volna Marcel Ciolacuval szemben.

„Sokk Romániában: a szélsőjobboldali NATO-kritikus Călin Georgescu átvette a vezetést az elnökválasztáson” – ezzel a címmel látta el cikkét a The Guardian a vasárnapi szavazás után. A lap kiemeli, hogy Georgescu a NATO ballisztikus rakétavédelmi pajzsát a diplomácia szégyenének nevezte.

„A szélsőjobboldali jelölt sokkoló módon vezet a romániai elnökválasztási felmérésben” – jegyzi meg a BBC.

Az orosz sajtó más hangnemben kommentálta az eredményeket. A TASZSZ állami hírügynökség szerint „Georgescu fenntartásokkal kezeli Románia NATO-tagságát, és óvatosan szorgalmazza az Oroszországgal való viszony normalizálását”.

A Ria Novosztyi hírügynökség „az Oroszországhoz idomuló” és „az Oroszországhoz való közeledést szorgalmazó jelöltként” jellemzi Georgescut.

A life.ro Kreml-barát kiadvány „az Oroszországgal való baráti kapcsolatok támogatójaként” ír róla.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 520
szavazógép
2024-11-26: Belföld - :

Kelemen Hunor: A parlamenti választás a legfontosabb

A következő napok legfontosabb feladata a mozgósítás a december elsejei parlamenti választásokra – hangsúlyozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, a szövetség államfőjelöltje tegnap a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
2024-11-26: Közélet - Bodor János:

Kovásznai kórusok találkozója

Huszonharmadik alkalommal szervezték meg hétvégén a kovásznai kórusok hagyományos találkozóját. A fürdőváros kórusai 2000 óta tartanak minden év novemberében találkozót, a házigazdai szerepet felváltva töltik be. Az idei találkozó házigazdája a Pastorala Kamarakórus volt.