Legyünk mi a káoszban a rend

2024. november 29., péntek, Máról holnapra
Farcádi Botond

Tűzzel játszanak a román államiság alappilléreinek számító intézmények. Döbbenetes az a felelőtlenség, amellyel viszonyulnak minden demokráciák legalapvetőbb aktusához, a választáshoz. Az alkotmánybíróság tegnapi döntése, melyben elrendelte az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámolását, beláthatatlan következményekkel járhat, és félelmetes forgatókönyvek előtt nyitja meg az utat.

Románia rendszerváltozás utáni történelmében nem volt még példa arra, hogy az alkotmánybíróság az összes leadott szavazat újraszámolását rendelje el. Ezzel gyakorlatilag maga kérdőjelezi meg a választások tisztaságát – és rendíti meg a társadalomnak a szavazási folyamat korrektségébe vetett bizalmát. Kevés olyan intézménye volt a román államnak, amely a rendszerváltozás óta eltelt három és fél évtizedben mindvégig viszonylag magas, mondhatni töretlen bizalomnak örvendett. Különösebb problémák nélkül történt mindig a hatalom átadása, egymást követték a kormányok, jöttek az új államfők a régiek helyébe – a választás folyamatát szinte mindvégig elég magas fokú bizalom kísérte. Ez lett most oda az alkotmánybíróság tegnapi döntésével.

A taláros testület ítélete már csak azért is óriási felelőtlenségre vall, mert olyan pillanatban jött, amikor a román társadalomban tetőfokára hágott a feszültség – tükrözte ezt egyrészt a szélsőséges erők előretörése, másrészt a választási eredmény kiváltotta sokkhatás, mely nyomán több nagyvárosban szinte azonnal utcára is vonultak a demokratikus értékek védelmében. Ennél is nagyobb gond, hogy az újraszámolás változtathat az első forduló eredményén: a második és a harmadik helyezettet ugyanis alig 2700 voks választja el egymástól. Ilyen szoros különbség esetén megeshet, hogy borul a sorrend: képzeljük csak el, milyen reakciót vált ki a hazai társadalomban az, ha az újraszámlálás nyomán Marcel Ciolacut kiáltják ki befutónak! Aligha elkerülhető, hogy tüntetések, utcai tiltakozások kezdődjenek, az erre születő válaszreakciók pedig teljesen kiszámíthatatlanok. Mi lesz, ha egyik vagy másik fél egyszerűen nem fogadja el az új eredményt? Vagy akár a régit? Mi történik, ha mindenki az utcán keresi a maga igazságát? Fenntartható lesz-e a rend? A lehetséges forgatókönyvek némelyike rémisztő perspektívát kínál – ha szerencsénk van és észhez térnek az illetékes vezetők, talán elkerülhető a káoszba süppedés, de a választás tisztaságába vetett hit aligha marad a régi, és ennek akár évtizedekre kiható következményei lehetnek.

Bármi történjék, mindennél fontosabb, hogy most, amikor a teljes román közéletben eluralkodni látszik a káosz, mi, magyarok zárjuk sorainkat, és pillanatig se tévesszük szem elől a célt. Amely számunkra a magyar közösség összetartásának, erejének, demokrácia iránti elkötelezettségének felmutatása a december elsejei parlamenti választásokon való minél nagyobb arányú részvétel révén. Fogjuk meg egymás kezét, kapaszkodjunk egymásba, legyünk mi a rend a káoszban, az értelem az őrületben, a csend a zajban. Városaink, falvaink most a nyugalom, a biztonság, a béke szigetei – ne engedjük, hogy a Bukarestből érkező hullámok feldúlják otthonunkat, védjük meg szülőföldünket, óvjuk szeretteinket. Csak annyit kell tennünk, hogy vasárnap szavazunk.

 

Fotó: Albert Levente

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 9
szavazógép
2024-11-29: Közélet - Szekeres Attila:

Háromszék ma sem alkuszik (Gábor Áron születésének 210. évfordulóján)

A székely nemzet hőse, Gábor Áron tüzérőrnagy születésének 210. évfordulóján, november 27-én szervezett emlékünnepség keretében újabb kopjafákat avattak – ezzel megtelt az Emlékezés erdeje az ágyúöntő eresztevényi síremléke mellett –, majd a közeli Benke-kúria rendezvénytermében köszöntők és ünnepi beszédek hangzottak el.
2024-11-29: Közélet - :

Minden, amit a parlamenti választásokról tudni kell (Önkormányzati szemle)

Folytatódik a szavazások sorozata Romániában: miután múlt vasárnap az elnökválasztás első fordulóját rendezték, a most következő vasárnapon, december 1-jén a parlament tagjait választjuk meg. Most dől el, hogy ki lesz az a 4 képviselő és 2 szenátor, aki Kovászna megyét képviseli majd a bukaresti parlamentben. Bár a december elsejei voksolás menete nagyjából hasonló a múlt vasárnap lezajlott elnökválasztás lebonyolításához, van néhány fontos különbség, illetve pár változás, ami miatt fontosnak tartjuk a tájékoztatást a parlamenti választásokról.