Jogerős bírósági döntés nyomán visszakerült a román állam közvagyonába a 2018 decembere óta Sepsiszentgyörgy tulajdonát képező városi stadion, a Szabó Kati Sportcsarnokot is magában foglaló Szemerja negyedi sportlétesítmény. A többéves huzavona, helyi és központi vita után a város birtokába került létesítmény tulajdonváltását előíró kormányhatározatot a Hargita, Kovászna és Maros Megyei Románok Fóruma támadta meg a bíróságon.
A Brassói Táblabíróság újratárgyalást követően 2022 októberében a szervezet javára hozott ítéletet, megsemmisítette a kormány döntését, majd a Legfelsőbb Bíróság, elutasítva a város és a kormány fellebbezését, tavaly jogerőre emelte az ítéletet. A városi tanács tegnapi ülésén arról született döntés, hogy az ítélet végrehajtása végett az állam tulajdonát képező területeket (a rajtuk álló ingatlanokkal együtt) leválasztják az önkormányzati területről.
Az ülésen elfogadott határozatban az önkormányzat tulajdonképpen jóváhagyta, hogy az elmúlt években tömbösített területet a 2018 előtti állapotba állítsák vissza, azaz az újból az állam köztulajdonába, és várhatóan a Municípiumi Sportklub kezelésébe kerülő részeket leválasszák az önkormányzatitól. Utóbbi a Vadász utcai sportcsarnokot és a körülötte lévő területet jelenti. A bírósági döntésnek megfelelően a régi városi stadion, a sportszálló, a Szabó Kati Sportcsarnok, a szomszédságában lévő műfüves pálya, a sportlétesítmény hátsó részében lévő kihasználatlan pályák, illetve az a terület, amelyen a skate park is található, mostantól külön egységet képeznek. Tóth-Birtan Csaba alpolgármester az ülésen elmondta: a szétdarabolásra azért volt szükség, hogy a bírósági ítéletnek eleget tudjanak tenni, a felsorolt területek és ingatlanok visszakerüljenek a román állam közvagyonába.
Az alpolgármester ismertette, hogy a Hargita, Kovászna és Maros Megyei Románok Fóruma több kifogást is emelt a kormányhatározattal szemben. Egyrészt több eljárási hibát, mulasztást is felsoroltak a közvitára bocsátás, a minisztériumi jóváhagyások, láttamozások, a sürgősségi elfogadás, valamint az átadás-átvétel kapcsán. A jogi érvek mellett a felperes szubjektíveket is felhozott. A jogerős ítélet indoklásába foglaltak szerint egyebek mellett azt állították, hogy a Municípiumi Sportklub, valamint a román sportolók hátrányos helyzetbe kerültek a csere által, a klubnak „saját otthonáért kell bért fizetnie”, miközben komoly bevételektől esett el a tulajdonosváltás miatt, illetve azt is felhozták, hogy a sepsiszentgyörgyi önkormányzat kizárólag a magyar érdeket tartja szem előtt, Budapest érdekeit szolgálja, a létesítmény is csak az ingatlanjai miatt kellett stb. Az alperes önkormányzat és az átadást kezdeményező Ifjúsági és Sportminisztérium, illetve a tulajdonváltást jóváhagyó kormány ellenérvei alapfokon elegendőek voltak, hogy a Brassói Táblabíróság a javukra döntsön, a szervezet viszont fellebbezett, és a legfelsőbb bíróság visszaküldte az ügyet alapfokra. Az ítélőtábla az újratárgyalást követően a felperesnek adott igazat, de csak a formai érvek kapcsán, a többit megalapozatlanként elutasította. Az önkormányzat, a szaktárca, valamint a kormány megfellebbezte az újabb alapfokú döntést a Legfelsőbb Ítélő- és Semmitőszéken, ám sikertelenül, így az ítélet jogerőre emelkedett.
A tanácsülésen Tóth-Birtan Csaba azt is elmondta, hogy a létesítmény egy újabb kormányhatározat révén kerülhet vissza a városhoz, ehhez viszont politikai akarat is kell.
Mint ismert, a létesítmény közel két év után került a város tulajdonába, 2018 decemberében sikerült elfogadtatni a kormányhatározatot, majd a következő év elején megtörtént az átadás-átvétel is.