Az alkotmánybírósághoz tegnap négy beadvány érkezett, amelyek aláírói – a bukaresti Politikatudományi és Közigazgatási Egyetem (SNSPA), a Totalitarizmust Tanulmányozó Országos Intézet, a Calea Europeană kiadvány és Cristian Terheş független elnökjelölt – az államelnök-választás első fordulója eredményének érvénytelenítését kérik.
Az SNSPA arra hivatkozva kéri az első forduló eredményének érvénytelenítését, hogy a legtöbb szavazatot begyűjtő jelölt, Călin Georgescu megsértette az alkotmány 81. cikkelyét. Az alkotmány 81. cikke kimondja, hogy Románia elnökét „általános, egyenlő, közvetlen, titkos és szabadon kifejezett” szavazással választják meg. A Călin Georgescura adott szavazatok azonban nem tekinthetők szabadon kifejezett voksoknak, mert „áttekinthetetlen” és „felforgató” módon manipulálták azokat, ami szembemegy a demokrácia alapelveivel. Hivatalosan Georgescu kampánya „nulla lejbe” került, így gyanússá váltak a finanszírozási források, és felmerült a külső hatás gyanúja. A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) november 28-i ülésén bemutatott dokumentumok titkosításának feloldása után kiderült, hogy a lakosság jelentős része folyamatos félretájékoztató kampánynak volt kitéve, azzal a céllal, hogy torzuljon a választási folyamat megítélése, és olyan szavazási eredmények szülessenek, amelyek nem tükrözik a választók valós akaratát – írta az SNSPA. Az SNSPA szerint a külföldi érdekcsoportok, nevezetesen Oroszország beavatkozására utaló bizonyítékok „komoly veszélyt jelentenek a román demokráciára”; az ilyen akciók aláássák a szabad választást, sértik az alkotmányos alapelveket – írják. Emellett az SNSPA felhívást intézett a Nép Ügyvédjéhez, Renate Weberhez, kérve, hogy az ombudsman eszközölje ki az alkotmánybíróságnál az első elnökválasztási forduló érvénytelenítését.
A Calea Europeană című kiadvány a CSAT által feltárt törvénytelenségek miatt kéri az első elnökválasztási forduló megismétlését. Álláspontjuk szerint egy demokratikus EU- és NATO-tagállam működése nem alapulhat elcsalt választásokon. Ezért a kiadvány kéri az alkotmánybíróságot, hogy hatáskörével élve tegyen meg mindent a romániai választások maradéktalan törvényességének biztosításáért.
Toni Greblă volt alkotmánybíró, az állandó választási hatóság elnöke azonban az Antena 3-CNN hírtelevíziónak azt mondta: az első forduló eredményét érvényesítő alkotmánybírósági döntés ellen már nincs jogorvoslati lehetőség. Léteznek azonban szerinte olyan jogalanyok, akik az elnökválasztás második fordulójának eredménye ellen vagy a jelöltek egyikének kizárása érdekében alkotmányossági óvást emelhetnek – de nem fejtette ki részletesebben, kire utal.
Georgescu hazaáruló
Tegnap az SNSPA rektora, Remus Pricopie kifejtette, meg kell ismételni az elnökválasztás első fordulóját az illetékes állami intézmények szigorú felügyelete alatt, mert ez „alapvető kötelesség az állampolgárokkal és az ország jövőjével szemben”. Pricopie szerint „Oroszország államcsínyt kísérelt meg, amelyet demokratikusnak tetsző mechanizmusokkal próbált leplezni, de közben alattomosan manipulálta a közvéleményt”. Hangsúlyozta azt is, hogy jelen körülmények között az alkotmánybíróság felelőssége kizárni a jelöltek közül Călin Georgescut, az ügyészségnek pedig felelősségre kell vonnia mindazokat, akik valamilyen módon hozzájárultak a hazaáruláshoz. „Ha mindez elmarad, lesújtó üzenetet közvetítünk: azt, hogy bár tudjuk az igazságot – miszerint Georgescu egy hazaáruló, akit Oroszország képezett, indított el és támogatott –, hagyjuk érvényesülni a Kreml által kitalált forgatókönyvet” – fogalmazott a rektor, aki szerint ez a passzivitás nemcsak a választási folyamat integritását, hanem magát a romániai demokráciát is veszélyeztetné.
Eljárást indított a legfőbb ügyészség
A legfőbb ügyészség tegnap bejelentette, hogy hivatalból eljárást indított „a választási törvény lehetséges megszegése és egyéb ehhez kötődő bűncselekmények” gyanújával, miután megvizsgálta a Călin Georgescu államfőjelölt kampányával kapcsolatban a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülésén ismertetett dokumentumokat. Az ügyészség közleménye szerint megvizsgálják, hogy történtek-e az elnökválasztás első fordulója kapcsán a szavazási folyamatot befolyásoló bűncselekmények, „például a választók megvesztegetése – akár az online térben –, hogy egy adott jelöltre szavazzanak”. Emellett a pénzmosás és informatikai bűncselekmények gyanúját is megvizsgálják. Az ügyészségi közlemény szerint ugyanakkor felkérték a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) főügyészét, hogy tanulmányozzák át a dokumentumokat, és indítsanak hivatalból eljárást, ha felmerül a DIICOT nyomozási hatáskörébe tartozó bűncselekmények gyanúja.
A CSAT november 28-i ülésén ismertetett, titkosítás alól feloldott dokumentumokból kiderül, hogy Călin Georgescu független jelölt TikTok-kampánya egymillió euróba került, egy külföldi állami kiberszereplő beavatkozott a választások lebonyolítását szolgáló távközlési és informatikai rendszerekbe, Románia pedig az agresszív orosz hibrid hadviselés célpontja. A belügyminisztérium azt állítja ugyanakkor, hogy a Georgescu népszerűsítésében és a szavazatok megvásárlásában részt vevő személyek szélsőjobboldali, bűnözői szervezetek, illetve vallási szekták képviselői, akik korábban részt vettek oroszbarát, antiszemita, NATO-ellenes vagy Ukrajna-ellenes narratívák népszerűsítésében.