Markó Béla, az RMDSZ korábbi elnöke szerint a hatóságoknak idejében fel kellett volna lépni a gyűlöletbeszéd, a legionárius eszmék hirdetése, a xenofóbia és az antiszemita állásfoglalások ellen, és nem kellett volna megengedni, hogy olyan jelöltek kerüljenek a listára, akik ilyen eszmék elkötelezettjei.
Az elhalasztott romániai államfőválasztás tárgyában adott interjúban Markó Béla úgy vélte, a hatóságok szélsőségesség elleni fellépése nem jelentette volna a véleményszabadság korlátozását, hiszen sem a környező országokban, sem Romániában nem engedik a gyűlöletbeszédet.
„Nagyon sok esetben ez bűncselekménynek számít. A demokráciában mindenfajta véleménynek helye van, kivéve a szélsőséges eszméket. Tehát ha az okokat keressük, az egyik fő ok az, hogy szemet hunytak azok, akiknek nem lett volna szabad” – mondta Markó Béla a Maszolnak.
Szerinte a belügyminisztérium, az igazságügyi tárca és a titkosszolgálatok sem tették a dolgukat, ami a hatáskörük, a kormány és az államfő is azt állítja, hogy nem tájékoztatták őket. Úgy vélte, számos lehetőség lett volna idejében fellépni, és nem jutni oda, hogy két nappal a második forduló előtt kelljen elhalasztani a választást.
Az RMDSZ volt elnöke szerint becsapták azokat, akik Călin Georgescura szavaztak az első fordulóban, és most úgy érzik, megfosztották őket az újabb voksolás lehetőségétől.„Becsapt
ák mindenféle miszticista eszmékkel, megfoghatatlan üzenetekkel, amelyek arról szóltak, hogy itt a politikai rendszert meg kell változtatni, és ezáltal próbáltak eljutni a társadalom – ezek szerint nagyon is jelen lévő – kiábrándult rétegeihez. Közben a jelek szerint tulajdonképpen egy olyan külső befolyásról volt szó, amelynek minden valószínűség szerint elsődleges célja az, hogy Romániát eltávolítsa vagy elszakítsa a NATO-tól és az Európai Uniótól” – fogalmazott.
Markó Béla kizárta, hogy a titkosszolgálatok ne vették volna észre, hogy mi szerveződik, mivel Romániában a titkosszolgálat nagyon erős, komoly apparátussal és költségvetéssel. Kifejtette: a történtek tanulságként kellene hogy szolgáljanak a kormányra kerülő pártoknak, és az elnöknek, hogy végiggondolják a titkosszolgálatok működését. Szerinte ezeknek „kutya kötelessége” nap mint nap tájékoztatni a kormányt, segíteni a munkáját.
Călin Georgescu esetleges újabb jelöltsége kapcsán kijelentette: nem hiszi, hogy a kiderült információk fényében megkapná a többségi szavazatokat, vagy a hatóságok egyáltalán engednék, hogy jelöltesse magát. „Ezt most már nem lehet félbehagyni (…), végig kell vinni, ki kell vizsgálni minden részletében” – jelentette ki, emlékeztetve arra, hogy Romániában 35 éve, a bányászjárás óta nem történt hasonlóan súlyos dolog.