El a kezekkel a betlehemtől, amely hagyományaink egyik jelképe, az olasz és keresztény identitás kifejezése, amelyet mindenáron meg kell védenünk azokkal szemben, akik el akarják törölni értékeinket! – reagált Matteo Salvini a jobboldali Liga párt vezetője a baloldali sajtó felvetésére, miszerint az olaszországi iskolákban a karácsonyi ünnepekre felállított betlehemek kirekesztő és idegengyűlölő társadalomra utalnak.
Matteo Salvini megdöbbentőnek és szégyenletesnek nevezte az évszázados olasz hagyománynak számító betlehemmel szembeni támadást. A Domani baloldali napilap december 8-i számában azt kérdezte, miért vannak még mindig betlehemek az állami iskolákban. A cikkíró úgy vélte, hogy a gyermek Jézus születését idéző vallási szokás „kirekesztő és idegengyűlölő társadalomra utal, amely képtelen a másik meghallgatására”. Hozzátette, hogy a keresztény karácsony nem képviseli az olasz iskolákba járók közös értékeit, és a „kulturális identitás nem lehet statikus”. Az újságcikk azután jelent meg, hogy a szintén jobboldali kormánypárt, az Olasz Testvérek a római Circus Maximus mezején zajló politikai találkozóján betlehemet állított fel.
A betlehemállítást Assisi Szent Ferenc vezette be, aki 1123-ban az umbriai Greccio városában idézte fel először a bibliai epizódot. A betlehem évszázadokon át az olasz karácsonyi ünnepek egyetlen jelképe volt, a karácsonyfa szokása az 1800-as évek közepétől terjedt el. A betlehemet és a karácsonyfát is december 8-án szokás az otthonokban, utcákon, intézményekben felállítani: betlehem áll nemcsak a Szent Péter téren és a templomokban, hanem a római Navona téren, a vasútállomásokon, a munkahelyeken és az iskolákban is.
Az ünnepek közeledtével ismét feléledt a vita a karácsonyról, elsősorban az oktatási intézményekben. Róma legnagyobb és legtöbb bevándorló lakta kerületében az állami óvodák már november végén jelezték a szülőknek, hogy az idén elmarad a gyerekek karácsonyi előadása a nem keresztény gyerekek iránti tisztelet jegyében.