Megkezdődtek az egyeztetések a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR), a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) és a nem magyar nemzeti kisebbségek frakciója részvételével egy Európa-barát parlamenti többség megalakítása és a közös kormányprogram kidolgozása érdekében. Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint kihívás lesz a különböző elképzelések összefésülése.
A kormánypalotában kedd este lezajlott első egyeztetésről kiadott közös közlemény szerint az aláírók egy közös, Európa-barát államfőjelöltet akarnak támogatni a megismételt elnökválasztáson. A pártvezetők megállapodtak abban, hogy közös szakértői bizottságot alakítanak a közös, reformokra és az ország fejlődésére összpontosító, polgárok érdekeit szem előtt tartó kormányprogram mielőbbi kidolgozása érdekében. Egyetértettek abban, hogy növelni kell a közpénzek felhasználásának hatékonyságát, valamint csökkenteni kell a bürokráciát és a kiadásokat a közigazgatásban.
A megalakítandó négypárti koalíció növelni akarja az Európai Unió helyreállítási alapjából Romániának járó összegek felhasználási ütemét és a közkiadások átláthatóvá tételével, az állampolgár iránt tiszteletet tanúsítva akarja növelni az embereknek a közintézmények és politikustársadalom iránti bizalmát.
Kelemen Hunor tegnap a Kossuth rádióban kifejtette, a nagykoalíció 63–64 százalékos parlamenti többséggel bír. Ők alakítanak kormányt, és kezdik el a kormányprogram előkészítését. Azt javasolta, hogy az alkotmánybíróság által érvénytelenített elnökválasztást márciusban ismételjék meg, az új kormány pedig első szakaszban az elnökválasztásig, második szakaszban pedig a négyéves ciklus végéig dolgozzon ki programot. Az RMDSZ elnöke szerint a közös kormányprogramnak a gazdaságra, a biztonságra, az oktatásra és a családpolitikára kell fókuszálnia. Mint mondta, nagy az elvándorlás, a családok szétszakadtak, a társadalom elöregszik.
Nem lesznek könnyűek az egyeztetések, mindenkitől kompromisszumokra lesz szükség – hangsúlyozta. Megjegyezte, míg ők például az egységes adókulcsok hívei, a szociáldemokraták progresszív adózást szeretnének; az RMDSZ a mezőgazdaság, a feldolgozóipar és a kkv-szektor megerősítését tartja fontosnak, más alakulatok a „nagyipart” fejlesztenék; a közigazgatási reformot pedig négyen négyféleképpen képzelik el.
Kelemen Hunor hangsúlyozta, mivel bejutott a parlamentbe 34 százaléknyi szélsőséges, magyarellenes erő három frakcióval, számára az elsődleges a magyarság védelme, „a szülőföldön való boldogulás segítése”, csak ezután jön a munkahelyek védelme és a családpolitika.