A sepsiszentgyörgyi Puskás Tivadar Szakközépiskola jól felszerelt műhelyei és az iskolában berendezett Puskás Tivadar Hírközlési Kismúzeum látogatásával ért véget a négyszereplős (köztük kettő sepsiszentgyörgyi) Erasmus+, KA210-VET pályázat második mobilitási programja, amelynek célja a szakképzésben részesülő diákok vállalkozói oktatásának fejlesztése.
A kis mértékű partnerségek a szakoktatás területén kategóriában arra pályázott a Puskás Tivadar Szakközépiskola, hogy diákjainak minél több tudást adjon át arról, miként lehet és érdemes vállalkozást indítani. Programindítóként arra alapozta a kezdeményezést, hogy tizenegyedik szaklíceumi osztályaikban tanítanak vállalkozástant, tehát diákjaik megismerkedhetnek az alapokkal, de ahhoz, hogy érettségi után merjenek lépni, vállalkozni, sokkal több információra van szükségük, mint amit a tananyag nyújt. Szőke Annamária iskolaigazgató Kelemen Izabella vállalkozást tanító kollégájára bízta a programban részt vevő négy diák kiválasztását, ami a pályázat kétéves futamideje alatt változhat, a lényeg, hogy olyan diákokhoz jussanak el a jó gyakorlatokról szóló információk, akik a vállalkozói életmódban próbálnak szerencsét.
A Puskás Tivadar Szakközépiskola, a sepsiszentgyörgyi StartUp HUB Egyesület, a Heves Vármegyei SZC Március 15. Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium és a Budapest Mobility Kft. partnerségében megvalósuló program indítóját májusban tartották Budapesten, a múlt heti sepsiszentgyörgyi találkozót a StartUp HUB vállalkozásfejlesztési, felnőttoktatási és szakképzési Erasmus+ központ szervezte a témához kötődő előadásokkal.
A Puskás-iskola igazgatója elmondta, magyarországi példa alapján tervezik egy olyan internetes platform létrehozását, ahol az uniós pályázat során szerzett tapasztalataikat megosztják, és fogadják más iskolák, civil szervezetek javaslatait is arra vonatkozóan, miként lehet a diákokat minél jobban felkészíteni arra, hogy tanulmányaik elvégzése után vállalkozást indítsanak. Ilyen jellegű hazai kezdeményezésről egyelőre nincs tudomásuk, ezért a tervezett magyar nyelvű internetes tájékoztató felületet később román nyelven is szeretnék elérhetővé tenni – mondta az iskolaigazgató.
Jövő tavasszal a hevesi iskola a vendégfogadó, 2025 októberében Sepsiszentgyörgyön tartják az összegzést a Puskás-iskola által szervezett Erasmus+-találkozóval. A programkezdeményező sepsiszentgyörgyi iskola igazgatója úgy véli, a uniós pályázatok nemcsak az euróösszegekről szólnak, hanem a részt vevő szereplők közötti kapcsolatépítésről, a tapasztalatok átadásáról és talán a hosszan tartó barátságról is.