Horváth Janka visszaemlékezései

2024. december 13., péntek, Kultúra

Teleki Horváth Janka (1839–1920) visszaemlékezései a szabadságharcról és az azt követő eseményekről 1848–1860 volt a tárgya a kedd esti bemutatónak a Bod Péter Megyei Könyvtárban. A Kriterion Könyvkiadó Téka sorozatának legújabb kötetéről Nagy Zoltán történész faggatta Somogyi Gréta szakértőt, a mű gondozóját.

  • Somogyi Gréta és Nagy Zoltán. Albert Levente felvétele
    Somogyi Gréta és Nagy Zoltán. Albert Levente felvétele

Szonda Szabolcs könyvtárigazgató köszöntötte az egybegyűlteket, kiemelve, ez a könyvecske azok közé tartozik, amelyek számunkra szinte meglepő módon hoznak történeti információkat és adalékokat, valamiféle „életet” is valamilyen más időből. Horváth Janka egy részt vevő megfigyelő, ugyanis a székely vértanú, Horváth Károly húga, és ezekben az írásokban úgy fogja meg ezt a korszakot, hogy a közéleti, a történelmi és a személyes dolgokat egyensúlyban tartja. Ez adhatja ennek a műnek a varázsát azonkívül, hogy forrásműnek is tekinthető.

Nagy Zoltán kiemelte az olaszteleki idősebb Horváth Károly Háromszék vármegye királybírójának gyerekei – Károly (1829–1854), Mihály (1830–1898), László (1835–1908), Janka (1839–1920), Gyula (1843–1897) – olyan történelmi személyiségek, akiket ez a könyv emberibb oldalukról is láttat.

Somogyi Gréta arra a kérdésre, hogyan született meg ez a könyv, valamint hogyan került elő a kézirat, elmondta, az emlékirat egy aukción bukkant elő, és őt Hermann Róbert történész kérte fel, hogy sajtó alá rendezze. Már a fedőlap is tartogatott meglepetéseket, ugyanis kiderült, hogy Horváth Janka nem saját kezűleg írta a kéziratot, hanem „Tollba mondatott Okolicsányi-Kuthy Dezsőné született báró Huszár Ilonától 1919-ben”. A két nő kapcsolatára nincs egyértelmű bizonyíték, de a sajtótudósításokból egyértelműen kiderül, hogy Huszár Ilona egy nőegylet tagjaként rendszeres felolvasóesteket, színházi előadásokat szervezett abban a tüdőszanatóriumban, ahol a férje orvosként tevékenykedett. Az egy másik érdekes kérdés, hogy Horváth Janka közel nyolcvanévesen miért érezte úgy, hogy a saját gyerekkori emlékeit és a testvére életének tragikus eseményeit megörökítse. Janka kilencéves volt, mikor a negyvennyolcas forradalom eseményei zajlottak Háromszéken. Az emlék­irat kitér a Makk József-féle összeesküvésre, egészen Horváth Károly vértanúságáig. Károly gyakornok volt Marosvásárhelyen a királyi táblánál és negyvennyolc őszén csatlakozott a forradalmi eseményekhez. Legnagyobb öccse, Mihály joggyakornok szintén Marosvásárhelyen, László Kézdivásárhelyen tanult a Katonai Fiúneveldében, de Károly kivette onnan, amikor egy véletlen baleset következtében felrobbant az épület egyik szárnya. Janka és öccse, Gyula Brassóban a nagynéninél nevelkedtek, a negyvennyolcas események őket ott érik, és Janka szemtanúja volt annak, hogy milyen ünnepségeket rendezett az ottani, brassói közösség, hogyan kerültek elő a padlásokról a különböző szövetdarabokból összevarrt zászlók, hogyan vonult be Bem apó Brassóba, milyen magas rangú személyek keresték fel a nagynénjét. Megemlíti például Czetz János tábornokot az emlékiratában. A Horváth fivérek, Károly és Mihály Zsibónál tették le a fegyvert. Előbbi nagyon fontosnak tartotta a családi összetartást, és azt, hogy a testvérei továbbtanuljanak.

Fordulópontot jelentett a család életében, mikor Károlyt letartóztatták 1852. január 24-én, majd két évvel később kivégezték a marosvásárhelyi Postaréten. Janka beszámolójának hála, betekintést nyerhetünk a korabeli osztrák bürokráciába, leírja pontosan, hogy kit fizetett le Károly felmentése reményében. Szintén fontos történelmi adalék, hogy Váradi József székely vértanú ekkortájt Olasztelken tartózkodott.

A Horváth család széles kapcsolatrendszerrel rendelkezett az Osztrák–Magyar Monarchia egész területén, ugyanakkor Horváth Janka révén egy olyan család életébe kapunk betekintést, ahol a legfőbb követendő elv a becsületesség és a hazaszeretet volt.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 399
szavazógép
2024-12-13: Világfigyelő - :

Magyar erőfeszítések a béke érdekében (Orosz–ukrán háború)

Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke békemissziós tevékenységének folytatásával igyekszik lezárni az Európai Unió féléves magyar elnökségét. Ferenc pápánál tett látogatása után Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél járt, szerdán Vlagyimir Putyin orosz elnökkel egyeztetett telefonon. Viszont ezt kifogásolta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, aki visszautasította a karácsonyi tűzszünetre tett javaslatot. Orbán Viktor tegnap Recep Tayyip Erdoğan török elnökkel tárgyalt Ankarában.
2024-12-13: Közélet - :

Adventi jótettek (Gondviselés Segélyszervezet)

Az unitárius egyház Gondviselés Segélyszervezetének erdővidéki önkéntesei idén is tervezik, hogy élelmiszercsomagokkal, ajándékokkal örvendeztessék meg karácsonyra mindazokat, akik nehezebb körülmények között élnek, ezért ma és holnap adománygyűjtést szerveznek több erdővidéki üzletben.