Ma este gyilkolunk
Magyarország legnagyobb színészlegendáinak jutalomjátéka ez a film, tele iróniával, reflexióval és első rangú humorral.
A történet a Pirandello Színészotthonban játszódik, amely egy csendes, festői park közepén álló elegáns tornyos villa. Itt néhány visszavonult színészóriás éli látszólag békés mindennapjait, ám az idillt két jelentős esemény szakítja meg. Először is megérkezik az új lakó, Tolnai Tivadar (Kern András), az egykori sztár, aki nyugdíjazása ellenére sem hajlandó lemondani a reflektorfényről. Tolnai őszinte, szókimondó stílusával alaposan felkavarja a színészotthon állóvizét, és régi sérelmeket hoz felszínre, amikor a lakótársak előtt kíméletlenül kimondja róluk a véleményét.
A második bonyodalom egy váratlan haláleset, amely Tolnai számára különösen gyanús. Úgy dönt, hogy nyomozásba kezd, és bár a helyzet komoly, az események során sem nélkülözzük a komikus fordulatokat. Az otthon lakói színészek (igen, ők mind főszereplők: Bodrogi Gyula, Pogány Judit, Jordán Tamás, Bánsági Ildikó, Bálint András, Hámori Ildikó) és mesterien manipulálnak, így Tolnai számára igazi kihívást jelent az igazság kiderítése. Egyetlen segítője Hermányi Mariann, egy fiatal, talpraesett ápolónő.
Tolnai, akit gyakran emlegetnek a magyar Sherlock Holmesként, mindent kockára tesz, hogy a nappaliban egy nagy leleplezés keretében felfedje a tettest. Eközben nemcsak az otthon titkait kell feltárnia, hanem saját sorsával is szembenéz: meg kell barátkoznia új élethelyzetével, és meg kell próbálnia beilleszkedni azok közé, akiket egykor karrierje csúcsán olykor kegyetlenül megalázott.
A filmben poén poént követ, a vizuális megvalósítás pedig egyszerre elegáns és művészi: kifogástalan világítás és gondosan megkomponált képek jellemzik. A forgatókönyv minden szempontból hibátlan, intelligens és szórakoztató.
Varázslatos barátság és sötét árnyak
A Wicked című musical régóta várt filmadaptációja végre megérkezett, és hozza mindazt, amit a rajongók vártak – és még többet is. Jon M. Chu rendezésében egy olyan látványos és érzelmileg erőteljes alkotás született, amely méltón követi az ikonikus színpadi musicalt. A produkció sikerének kulcsa két elképesztően tehetséges főszereplő, Cynthia Erivo (Elphaba) és Ariana Grande (Glinda), akik saját egyéniségükkel és zenei tehetségükkel varázsolják újjá a jól ismert karaktereket.
Erivo és Grande közös jelenetei különösen meghatóak és hitelesek, a két látszólag ellentétes személyiség közötti barátság szép ívet kap. Egy szavak nélküli táncjelenet, amelyben a barátságuk igazán kibontakozik, egyszerűségében is lenyűgöző, és megadja a film érzelmi alapját. Ez a kapcsolat alapozza meg a történet konfliktusait is, hiszen a két főszereplő közötti harmónia összetörése csak így válik igazán fájdalmassá és jelentőségteljessé.
A forgatókönyv Winnie Holzman és Dana Fox munkája, akik Gregory Maguire regényéből merítettek inspirációt. A film nagy témái – az autoriter hatalom, az elnyomás és a kirekesztés – továbbra is erőteljesek, bár a tónus néha megbicsaklik az optimista csodák és a sötét árnyalatok között. Jeff Goldblum játékosan gonosz varázslóként hozza a diktátor szerepét, aki füsttel és tükrökkel tartja rettegésben a birodalmát. A kisebbségek üldözése és elhallgattatása nem finom utalásokat hordoz, hanem egyenesen szembesít az aktuális világ problémáival.
A látványvilág azonban mindent ellensúlyoz. Paul Tazewell jelmeztervező és Nathan Crowley díszlettervező munkája elegáns és kifinomult, minden egyes jelenet vizuális élmény. Alice Brooks operatőr különösen jól játszik a fényekkel, például Glinda Popular című dalánál a rózsaszín tónusokkal teremt ikonikus hangulatot. Christopher Scott koreográfus pedig olyan dinamikus táncjeleneteket álmodott meg, amelyek szinte életre keltik a varázsvilágot.
A mellékszereplők is emlékezetesek: Jonathan Bailey sármosan hozza Fiyerót, a herceget, Michelle Yeoh elegáns és baljós Madame Morrible, míg Peter Dinklage Dr. Dillamondként megrendítően ábrázolja a beszélő állatok elnyomását.
Bár a film hossza (2 óra 40 perc) talán soknak tűnik, és csak a történet első felét dolgozza fel – a folytatás 2025 novemberében érkezik –, a Wicked bőven kárpótol a várakozásért. A zenék, a látvány és a színészi játék együttese igazi ünnepi mozis élményt nyújt. Azok, akik már szerették a musicalt, nem fognak csalódni, és azok is élvezni fogják, akik csak most ismerkednek ezzel a varázslatos világgal. A Wicked egyszerre nyújt grandiózus pillanatokat és apró, emberi részleteket, amelyek mind-mind hozzájárulnak ahhoz, hogy ez a film valóban elvarázsoljon.
Mindkét film látható a sepsiszentgyörgyi Művész moziban.
Pál Vendel