A mocsár, amiben Iohannis mandátuma véget ér

2024. december 16., hétfő, Máról holnapra
Demeter J. Ildikó

Három fontos nap következik egymás után ennek a hétnek a végén, és jó lenne, ha ezeken választ kapnánk az érvényes parlamenti és az érvénytelenített elnökválasztások által nyitva hagyott kérdésekre. Legalább néhányra.

Pénteken, december 20-án ül össze a december elsején megválasztott parlament, amelyben a három szélsőséges pártnak (AUR, SOS, POT) pontosan ugyanannyi törvényhozója lesz (162), mint a három, kisebb vagy nagyobb mértékű reformot szorgalmazó politikai alakulatnak (PNL, USR, RMDSZ). A két tábor között a Szociáldemokrata Párt (PSD) található, amely ugyan a „demokratikus” és „európai” összefogás oldalára állt, de nemcsak tagjai és hívei, hanem a választási leszereplés után is regnáló vezetői között is bőven vannak olyanok, akik a másik irányba húznak, nem is titkoltan. Egyikük a székely zászló kitűzőit akasztással fenyegető Mihai Tudose volt kormányfő, a másik a pártba nemrég visszafogadott, Marcel Ciolacu tanácsadójából ismét parlamenti képviselővé vált Victor Ponta, akinek megnyilvánulásaiban sok éve gyűlő bosszúvágyat is érezni azok iránt, akik egy jobb ország reményében lemondásra kényszerítették.

Köztük volt Klaus Iohannis államfő is, akinek szombaton, december 21-én jár le a mandátuma. Ő már bejelentette, hogy tisztségében marad, amíg az új államelnök le nem teszi az esküt, pedig ezzel csak azt az elégedetlenséget táplálja, amit tétlenségével, úrhatnámságával ő maga is szított. Mert hiába hangoztatta tíz éven keresztül, hogy Románia a kelet-európai stabilitás oszlopa, a térség biztonságot szolgáltató állama: kiderült, hogy nem csupán az egészségügy, oktatás, gazdaság vérzik ezer sebből, az agyontojatott nemzetbiztonsági szervek is képtelenek megfelelni a feladataiknak. És mivel ezek az államfő hatáskörébe tartoznak, jobb lenne, ha Iohannis szombaton lemondana és átadná az elnöki teendőket a szenátus új elnökének. Csakhogy a jelek szerint az új kormányba is bele akar szólni.

Így aztán vasárnap, december 22-én alaposan megingott bizalommal emlékezhetünk arra, hogy 35 éve sikerült legyőznünk a kommunista diktatúrát. Nem teljesen, hiszen a mai szélsőségesek éppen a régi rendszer túlélőinek köszönhetik virágzásukat, és hogy ők miféle rendszert akarnak, a két hete rendkívül megerősödött agresszivitási szintjük is mutatja: fegyverekkel mászkálnak, veréssel fenyegetnek nekik nem tetsző személyeket, pártszékházak feldúlására, prefektúra felrobbantására biztatnak. A mély álmukból felébredt bűnüldöző hatóságok most rajtuk tartják a szemüket, de ez a pillanatnyi buzgólkodás nem túl meggyőző.

Amúgy az új kormánykoalíció létrehozására és a közös elnökjelölt megtalálására irányuló tárgyalások sem azok: habár elég lenne egy minden fél számára elfogadható, minimális kormányprogramban megegyezni (maximumot még kedvező szélben sem hozott senki, nemhogy ekkora költségvetési hiánnyal) és komolyan venni egy valóban pártfüggetlen személyiség nevesítését, ami a tárgyalásokról kiszivárgott, abban nem a közjóra, hanem a pártszempontok érvényesítésére való törekvés dominál. Akkor fog nyerésre állni az ország, amikor ez átfordul. De még nem tartunk ott.

 

A december elseje tiszteletére rendezett államelnöki fogadás. Az idén nem volt ünnepi hangulat. Fotó: presidency.ro

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 920
szavazógép
2024-12-16: Közélet - Nagy D. István:

A helyi közösség régi igényeinek tettek eleget (Iskola- és hídavató Szentivánlaborfalván)

Két avatóünnepség helyszíne volt vasárnap kora délután az Uzon községhez tartozó Szentivánlaborfalva, egyrészt a helyi forrásokból megújult iskolaépületet, másrészt a Feketeügyön átvezető egykori fahidat váltó korszerű átkelőt adták át a közösségnek. Utóbbi beruházást több nekifutásra sikerült megvalósítani, az egyik fő akadály az volt, hogy Natura2000 besorolású területen található, így a terveket több rendben módosítani kellett, illetve a költségek is folyamatosan nőttek. A híd elkészülte azt jelenti, hogy a laborfalviak a továbbiakban nem kényszerülnek több kilométeres kerülőre, hogy elérjék a folyó túloldalán lévő mezőgazdasági területeiket.
2024-12-16: Sport - Tibodi Ferenc:

Ismét száz pont fölött zárt a Sepsi-SIC (Női kosárlabda, Nemzeti Liga)

Az Agronómia Bukarest és a Brassói CSU után a Bukaresti Rapid ellen is száz pont fölött zárt a Sepsi-SIC, amely szombaton a női kosárlabda Nemzeti Liga 8. fordulójában 119–61 arányban győzedelmeskedett a fővárosi vasutasok felett. Az év utolsó meccsét úgy nyerték meg a zöld-fehérek, hogy csapatunk amerikai idegenlégiósa, Ciera Johnson 33 pontot és 24 lepattanót jegyzett és minden versenysorozatot figyelembe véve ez volt az idénybeli 12. dupla-duplája.