A kormányt eddig is vezető Marcel Ciolacu szociáldemokrata (PSD) pártelnöknek adott újabb kormányalakítási megbízást tegnap Klaus Iohannis. Az elnöki hivatalban tett bejelentését megelőzően az államfő megállapította, hogy a PSD, a Nemzeti Liberális Párt (PNL), az RMDSZ és a nem magyar nemzeti kisebbségi frakció által létrehozott koalíció bebizonyította működőképességét a kétkamarás parlament házelnökeinek megválasztásakor (a koalíciós megállapodás értelmében hétfő reggel Ilie Bolojan PNL-elnököt választották a szenátus élére, Ciprian Șerban eddigi szociáldemokrata frakcióvezetőt pedig a képviselőház elnökévé).
A PSD, PNL, RMDSZ és a kisebbségi frakció vezetőinek jelenlétében tett bejelentés alkalmával Iohannis hangsúlyozta: Európa-párti és Románia-párti koalícióról van szó, amelynek szerinte minden esélye megvan folytatni az ország gazdasági fejlődése, schengeni csatlakozása terén elért „vitathatatlan” sikereket, megoldást találni a Romániát érő kihívásokra.
Tizenhat miniszter
A miniszterjelölteket tegnap délután hallgatták meg a parlamenti szakbizottságok, az új kormány mind a 16 miniszterjelöltje pozitív véleményezést kapott. A mostani koalíció kormányának végleges névsora: belügyminiszter – Cătălin Predoiu, pénzügyminiszter – Tánczos Barna, fejlesztésért, közmunkálatokért és közigazgatásért felelős miniszter – Cseke Attila, gazdaságért, digitalizációért, vállalkozásokért és turizmusért felelős miniszter – Bogdan Ivan, szállításügyi és infrastruktúráért felelős miniszter – Sorin Grindeanu, igazságügyi miniszter – Radu Marinescu, védelmi miniszter – Angel Tîlvăr, oktatási és kutatási miniszter – Daniel David, kulturális miniszter – Natalia Intotero, külügyminiszter – Emil Hurezeanu, európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter – Marcel Boloş, egészségügyi miniszter – Alexandru Rafila, mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter – Florin Barbu, energiaügyi miniszter – Sebastian Burduja, környezetvédelmi, víz- és erdőgazdálkodási miniszter – Mircea Fechet, munkaügyi, családügyi, ifjúsági és társadalmi szolidaritási miniszter – Simona Bucura Oprescu.
Ciolacu ígéretei
Marcel Ciolacu kijelölt miniszterelnök tegnap este a parlamentben kijelentette, hogy az elnökválasztás mielőbbi megszervezése a kormány egyik fő célkitűzése. Elmondta, kabinetje beiktatása pozitív jelzést küld majd a befektetőknek, az ország külföldi partnereinek és a gazdaságnak. Közölte, a következő négy évre szóló kormányprogram a Románia előtt álló „gazdasági és társadalmi kihívásokra” reagál. Ugyanakkor kifejezte meggyőződését, hogy a kormány beiktatása „azonnali pozitív hatással” lesz a bukaresti tőzsdére.
A bizalmi szavazást megelőző parlamenti beszédében azt ígérte Ciolacu, az új kormány nem hoz megszorító intézkedéseket. Hangsúlyozta, a továbbiakban is támogatni fogják a vállalkozásokat, az adókedvezmények pedig „célzottak” lesznek, és elsősorban a gazdaság stratégiai ágazataira korlátozódnak. Rámutatott, hogy a következő években is évi 120 milliárd lejt szánnak az állami beruházásokra, és évente 200 kilométer gyorsforgalmi utat akarnak építeni.
Marcel Ciolacu beszélt arról is, hogy folytatni fogják a három regionális kórház és tíz új kórház építését, valamint további 17 egészségügyi intézmény felújítását. Oktatási beruházásokra 6 milliárd eurót szánnak a következő négy évben. A tervek szerint valamennyi tanintézményre kiterjesztik a Meleg ételt az iskolákba programot, vásárolnak 1200 elektromos iskolabuszt, építenek 900 iskolát és óvodát, és hozzávetőlegesen egymilliárd eurót költenek a duális oktatásra.
Ciolacu szerint csökkentik a munka adóterhét, ennek a szintje az alacsony bérek, illetve a többgyermekes családok esetében akár 5 százalékponttal is mérséklődhet. A gyermekes családokat a lakásvásárlási támogatással és kedvezményes hitelekkel segítenék.
A kijelölt miniszterelnök ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy a más uniós országokban már tomboló gazdasági válság 2025-ben Romániában is éreztetni fogja a hatását. „Nem vár ránk könnyű út! Nem akarok senkinek sem hazudni. Őszintének kell lennünk” – szögezte le.
Beszélt arról is, hogy észszerűsíteni kell a közkiadásokat és hatékonyabbá kell tenni az adóbeszedést. Közölte, csökkentették a minisztériumok és az államtitkárok számát, és rövidesen javaslatot tesznek bizonyos állami intézmények felszámolására vagy összevonására.
Alig bizalom
Megszavazták a képviselők és a szenátorok tegnap este a Marcel Ciolacu vezette új kormányt. A kabinet beiktatását 240 törvényhozó támogatta, 143-an ellene szavaztak – ismertette a szavazás eredményét Daniel Suciu szociáldemokrata párti képviselő. A két ház együttes ülésén 450 törvényhozó volt jelen és közülük 383-an szavaztak. A kormány beiktatásához a minimális szavazatszám 233, a voksolás után Marcel Ciolacu az eredményre reflektálva azt nyilatkozta: ennyire tellett.
Az új kormány tegnap este letette a hivatali esküt a Cotroceni-palotában.