Az elmúlt időszakban jelentős mértékben kisebb lett a hazai fecskepopuláció. A füsti- és a molnárfecskék száma néhány évtized alatt a kétharmadával csökkent. Míg korábban félmillióra volt tehető a számuk, addig manapság már alig éri el a fecskepárok száma a 100 ezret.
Minek köszönhető mindez?
A fecskék élettere csökkent vagy átalakult. Míg sokan igyekeznek például a Kert és Otthonbolt öntöttvas madáritatóinak segítségével javítani az égi vándorok életkörülményeit, addig sok helyütt sajnos fel lettek számolva a madarak gyülekezőhelyei. Az intenzív mezőgazdasági tevékenységek, a szúnyogirtási módszerek, valamint a szélsőséges időjárás egyaránt hozzájárult ehhez a kedvezőtlen folyamathoz.
A fecskék haszna felbecsülhetetlen
Tollas kis barátaink naponta 850 rovart fogyasztanak el átlagosan. Megannyi kártevő számosságának szabályozásában aktívan részt vesznek, egyik fő csemegéjüknek pedig a szúnyogok tekinthetők.
Ha felszorozzuk a jelenlegi állománnyal, akkor hamar kiderül, hogy naponta 100 millió szúnyogot ártalmatlanítanak. Belegondolni is rossz, mi lenne, ha ezek a bosszantó vérszívók minket, embereket vehetnének célba!
Mit tehetünk a fecskepopuláció megmentéséért?
Mi magunk egyedül nem fogjuk tudni megváltoztatni a mezőgazdasági folyamatokat, na és persze a klímaváltozás ellen sem sokat tehetünk. A saját környezetünkben viszont kialakíthatunk a fecskék számára egy élhetőbb környezetet, amiből mi is profitálhatunk.
Az internetről lehet rendelni műfecskefészkeket, amelyek segítségével vissza lehet csalogatni a fecskepárokat. Idővel aztán minden évben visszatérő vendégeink lehetnek, sőt, akár el is szaporodhatnak, ami segítheti a populáció drámai mértékű csökkenésének megállítását.
Tippek a műfecskefészkek elhelyezéséhez
A műfecskefészkeket kiugró tetők alá, erkélyekre vagy falak találkozásához helyezzük el. Amennyiben van melléképület vagy istálló, akkor célszerű oda telepíteni őket. Ha korábban voltak fecskék a környezetünkben, és emlékszünk, hol húzták meg magukat, akkor tegyük pontosan oda a műfecskefészkeket!
Telepíthetjük őket egyesével, párban vagy akár csoportosan többet is. Akár valódi fecskefészkek mellett is lehetnek, a lényeg, hogy valamennyire legyenek védve az időjárás viszontagságaitól. A fészkeket feltehetjük a plafonig vagy a cserépig, a réseket a madarak az elképzelésüknek megfelelően be fogják tapasztani sárral.
Célszerű a két költési időszak előtt, azaz április vége vagy június vége előtt kihelyezni a műfecskefészkeket. Persze az sem probléma, ha a tél folyamán telepítjük őket, hiszen így a soron következő költési időszak alkalmával már lesz lehetőségük a fecskéknek arra, hogy bevackolják magukat.
A fecskék életét segíthetjük, ha a közelben biztosítunk számukra egy sárgyűjtőt. Így a madarak ízlésük szerint fejezhetik be új otthonukat, és maximálisan komfortossá tehetik saját maguk és a leendő fiókáik számára. (X)