HatárhelyzetekAmikor a kolozsvári magyar egyetemet először kézhez vették - Sylvester Lajos

2009. február 25., szerda, Nemzet-nemzetiség
Vincze Gábor, a hódmezővásárhelyi Emlékpont Múzeum történésze a Székelyföld idei februári számában Erdély 1916-os és 1919-es román megszállásáról és a kolozsvári Ferenc József Tudományegyetem felszámolásáról Kilencven éve történt címmel nagyívű és alaposan dokumentált tanulmányban emlékezik.

A nagy hírű egyetem elvételének 2009. május 12-én lesz 90. évfordulója. Azóta, az erdélyi „kicsi magyar világ" négy évét és az 1945—1959 közötti időszakot leszámítva, bár egy kisebb országnyi magyar nemzetiségű állampolgár él itt, nincs saját állami magyar egyeteme. Vannak viszont a multikulturalitás címkéje alatt futtatott, magyar kollaborációval is támogatott magyar állami egyetemet pótló felsőoktatási intézmények, amelyeken van időszak, amikor a Cigarettázni tilos feliratot is csak az egyik nyelven lehet kiírni, és ha ez mégis másként történik, ekörül hosszan tartó „tudományos" viták kerekednek.

Vincze Gábor tanulmányát egyébként nemcsak a Ferenc József Tudományegyetem elkobzásának 90. évfordulója teszi időszerűvé, hanem az önálló állami magyar felsőoktatás létesítésének kormányzati akadályoztatása, Traian Băsescu államelnöknek az a cinikus megjegyzése, hogy a román állam törvényei szerint a nagy nehezen akkreditált magyar egyetem, a Sapientia sem kaphat állami támogatást, lévén magánintézmény. Sógor Csaba EP-képviselő adatai szerint a 6,6 százaléknyi romániai magyarság csupán négyszázaléknyi részesedéssel rendelkezik az egyetemeken, s ezeknek csak a harmada tanulhat anyanyelvén.

A Vincze-tanulmány eleven sebre tapint olyan vonatkozásban is, hogy a mértéktelenül elvadult szlovákiai nacionalizmus újfent nyelvi hadjáratot indított a magyar földrajzi nyelvhasználat ellen, amelyet a nagyobb nyomaték kedvéért magyarverésekkel és vérforraló koncepciós perekkel fűszerez.

Vincze Gábor folyóiratban közölt tanulmányát azért is érdemes fellapozni és elolvasni, mert a kolozsvári magyar egyetem kilencven évvel ezelőtti brutális felszámolását olyan történeti környezetbe helyezi, amelyről eddig a folyamatos történelemhamisítás miatt vagy csak hézagos, vagy teljességgel hamis ismereteink lehettek. A XX. századi erdélyi magyar múlt egyik legkiválóbb ismerője megrázó képet rajzol azokról a magyar politikai árulásokról, a Károlyi-kormány után a bolsevista országrontók emberileg és nemzetileg minősíthetetlen kalandorságáról, azokról a politikai imposztorokról, akiknek jellemző módon emlékműveik, utca- és intézményneveik még ma is ott díszelegnek ebben a többszörösen is megalázott országban.

Anélkül, hogy a román „honfoglalás", Erdély megszállásának szörnyűségeit kisebbítenők, ne nézzünk el afölött se, és főleg ne hagyjuk, hogy nemzeti vagy internacionalista hősként díszelegtessék azokat, akik Magyarországot a végromlásba vezették. Az illúziókat gerjesztő Károlyi Mihályt, aki azt hitte, hogy az ő személyi képességei miatt a győztes antanthatalmak a keblükre ölelik Magyarországot, s azt a hitet táplálta, hogy a nemzeti kisebbségek képviselőivel egyezkedve az ország területi integritását garantálni képes. Linder Béla hadügyminiszter pedig az egyetemes hadtörténetben is páratlan cselekedetre vetemedett: leszereltette a még harcképes és a szülőföld védelmében életét áldozni hajlandó katonákat, akiket fegyver és lőszer nélkül hazairányított. (Böhm Vilmos 700 000 magyar katona fegyverletételét szervezte meg. Az ország haderejét teljességgel szétverték. Hadfelszerelé­sük a bevonuló román hadsereg kezére jutott.)

A tanulmány törzsanyaga az egyetemi épületek fizikai elfoglalását, majd a professzori kar elűzését, az egyetemisták egzisztenciális ellehetetlenítését, a kitelepítéseket és kiutasításokat részletezi, a cenzúrázott lapokat, lapbetiltásokat, vagy azt, ahogyan a magyaros viseletben utcára merészkedő nőket felpofozzák.

Vincze Gábor tanulmányában nem kíméli azokat sem, akik a hódítókkal paktálva, zsíros bukaresti posztokért ácsingózva nemzetárulókká lettek. Ezek között is kiemelkedő szerepe volt és fényesnek nem nevezhető mocskos karriert épített magának az a Kiss Géza — a debreceni egyetem leköszönő rektora —, aki Kolozsvárra felajánlotta szolgálatait a hódítóknak. Lett is belőle bukaresti kormánytisztviselő, parlamenti képviselő.

A többkönyves és számos erdélyi vonatkozású történelmi témájú tanulmány szerzője felesége révén háromszéki — uzoni — kötődésű. A hódmezővásárhelyi Emlékpont Múzeum egyik alapembere a Szeged melletti Deszk lakosa. Szeged a kolozsvári Ferenc József Tudományegyetem szétverése után a professzori karnak és az egyetemisták százainak biztosított tanulmányaik folytatásához lehetőséget, a szülőföldjükről elűzött erdélyieknek lelki menedéket.

Meglehet, hogy szerzőnk Erdély iránti történeti érdeklődésének motivációit ezen a tudományos és érzelmi pászmán is kell keresnünk, amelyre mostani közleményének első soraitól az utolsóig rátalálunk.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 897
szavazógép
2009-02-25: Világfigyelő - x:

Röviden - Mózes László

Az Obama-kormány mint részvényes
Az amerikai kormány értesítette az ország nagy bankjait: az állam a legnagyobb részvényessé válhat, ha a szövetségi ellenőrök úgy találják, nem elég erősek a vártnál mélyebb gazdasági válság átvészelésére. A pénzügyminisztérium, a jegybank szerepét betöltő Fed, valamint a szövetségi bankellenőrzési hatóságok szokatlanul éles hangú közös közleményben tudatták: a kormány közvetlen tulajdonhányadot követelhet magának a pénzintézeteknél azok tüzetes átvilágítása után, amely hamarosan elkezdődik. * Az amerikai Fed elnöke szerint az amerikai gazdaságot ,,súlyos zsugorodás" sújtja. Ben Bernanke a szenátus banki bizottsága számára készített beszédében minden lehetséges eszköz felhasználására ígéretet tett, hogy az országot kihozzák a recesszióból, amely máris amerikaiak millióinak állásába került.
2009-02-25: Nemzet-nemzetiség - x:

„Igazságos békedöntések” és a székely autonómia - Kádár Gyula

A Székely Hadosztály eskütétele a Parlament előtt 1919 elején
Az 1918-as „igazságos nemzeti felszabadító harcok" eredményeképp és az 1920-as „dicsőséges békeszerződések" következtében Európában olyan „nemzetállamok" alakultak, mint például Csehszlovákia, Jugoszlávia és Románia.