Románia csaknem 40 határátkelőjén szűnt meg a rendszeres határellenőrzés január elsejétől, amikor az ország a Schengen-övezet teljes jogú tagjává vált. A román határrendészet közlése szerint a magyar–román határon 12 közúti és öt vasúti határátkelőhelyen, míg a bolgár–román határon 11 közúti, 3 vasúti és 8 kikötői határátkelőhelyen szüntették be az áthaladó utasok okmányainak rendszeres ellenőrzését állampolgárságtól és járműtől függetlenül. Ezentúl gyakorlatilag ugyanolyan körülmények között lehet Romániából egy másik schengeni tagországba utazni, mint ha belföldi utazásról lenne szó – mutat rá a közlemény.
Az országhatár átlépésére készülő utasoknak azonban érvényes úti okmánnyal – útlevéllel vagy személyi igazolvánnyal – kell rendelkezniük. A román határrendészet szúrópróbajelleggel továbbra is fog ellenőrzéseket végezni az államhatár 30 kilométeres körzetében a rendőrséggel, a csendőrséggel és az idegenrendészettel közösen. A határrendészet szerint Románia logisztikai és humánerőforrás-szempontból is felkészült az Európai Unió és a schengeni övezet külső határainak megfelelő védelmére, egyebek mellett azzal, hogy a határrendészet nagyváradi kiképzőközpontjának végzőseit 90 százalékban a külső határszakaszokra irányította.
Románia határátkelőin 2024-ben naponta átlagosan 110 ezer utas kelt át 33 ezer járművel, köztük 7300 kamionnal. A magyar–román határon a legnagyobb forgalmat a Csanádpalota–Nagylak II. autópálya-átkelőn bonyolították le, ahol átlagosan 9500 utast, illetve 4870 járművet ellenőriztek naponta. A bolgár–román határon a Giurgiu–Rusze közötti Duna-hídon volt a legnagyobb forgalom, ahol naponta 10 500 utas kelt át 5000 járművel.
Románia teljes körű schengeni csatlakozását a magyar–román határ minden átkelőhelyén megünnepelték, Nagylak–Csanádpalota között a román és a magyar határrendőrség vezetői romániai idő szerint 2025. január 1-jén 0 órakor jelképesen, közösen nyitották meg az államhatárt. Az ünnepségen a Magyar Rendőrség Zenekara megszólaltatta a két ország és az Európai Unió himnuszát.