A salátatörvényként elhíresült jogszabály előírásainak nagy része negatív hatással lesz az üzleti szférára – áll a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara Édler András György elnök által jegyzett, a vállalkozóknak címzett levelében.
A legfontosabb változásokat sorolva a kamara kiemeli a mikrovállalkozásokat érintő előírásokat. Eszerint a mikrovállalkozások besorolását meghatározó értékhatár idén 500 ezer euróról 250 ezer euróra, 2026-ban pedig 100 ezer euróra csökken. Ugyanakkor egy sor, az új besorolás szerinti 6210-es, 6290-es, 5611-es, 5612-es, 5622-es CAEN-kódokkal jelölt tevékenység esetén a mikrovállalkozások adókulcsa 3 százalék lesz az alapértelmezett 1 százalék helyett.
Továbbá megszűnnek az építőiparra, mezőgazdaságra és informatikai szektorra vonatkozó adókedvezmények, a 2025-ben kiosztott osztalékok esetében az adó pedig 8-ról 10 százalékra nő. Ugyanakkor bevezetik a különleges építményekre vonatkozó 1,5 százalékos adót (közismertebb nevén az „oszlopadót”), amit a vállalkozások tulajdonában lévő, épületadóval eddig nem terhelt építményekre vetnek ki.
A kamara elnöke megállapítja, talán az egyedüli pozitív előírás, hogy megszűnik a mikrovállalkozások tanácsadási tevékenységre vonatkozó korlátozása, így egy jogi személy abban az esetben is megtarthatja a mikrovállalkozási státuszt, ha az összes bevétele tanácsadási tevékenységből származik, amennyiben a besorolás többi feltétele teljesül.
Felhívjuk továbbá a figyelmet, hogy 2025-től kezdődően a magánszemélyek részére kiállított számlákat is kötelező az e-számlarendszerbe továbbítani – áll a vállalkozóknak címzett átiratban.
Az intézkedések azt jelzik, hogy a kormány továbbra sem képes a közszféra átfogó reformjára, a túlméretezett és minden hatékonyságot nélkülöző államapparátus karcsúsítására, és ennek ismét a vállalkozók isszák meg a levét – zárja levelét a kamara elnöke. (Fer-)