Minden új év elején célok és vágyak fogalmazódnak meg, legyenek akár régiek vagy új célkitűzések. Új év, új lendület – megmozdul mindenki bensőjében az elhatározás, hogy majd más és jobb lesz idén.
Sajnos, legtöbbször rövid időn belül a kezdeti lelkesedés alábbhagy, a fogadkozások/fogadalmak teherként nyomják a tudatot, a lelket, hogy még sincs elég kitartás és erő, ami a cél elérésének irányába vinne. Ilyenkor – hogy mentsük a menthetőt – mindenféle kifogást felsorolunk, kötelező feladatainkat és kötelességeinket magunk elé tartva igyekszünk „jogos” kibúvót felhozni mentségként, hogy miért tértünk el az elhatározásunktól.
Csalódás, beletörődés vagy önmarcangolás helyett megértéssel tekintsünk a helyzetre, önmagunkra. Tudatosítani kell, hogy felelősek vagyunk döntéseinkért (és nem döntéseinkért) és így saját életünkért is. Bármit is szeretnénk elérni, az rajtunk múlik. Nem az új év vagy az új munkahely, új (pár)kapcsolat fogja rendbe tenni életünket, mert ennek a kulcsa a kezünkben van, mi magunk kell tegyünk érte.
De ehhez szükség lenne változásra. És ettől mindenki fél. Mert nem ismerős, nem tudjuk, milyen. A félelem mellett még jelentkezik az ellenállás – akár felháborodás vagy gőg formájában –, hogy miért nekem kell változni vagy változtatni. A válasz egyszerű: hiszen ha jobbat, szebbet szeretnénk, mint a jelenlegi helyzetünk, akkor a vágyott állapot már maga a megváltozott helyzet. És hogy azt elérjük, másként kell cselekedni, hiszen a tettek juttatnak el a célhoz, nem az elméletek. (Einstein vakmerően fogalmaz: „Az őrültség nem más, mint ugyanazt tenni újra és újra, és várni, hogy az eredmény más legyen.”)
Szükség van még tanulásra, fejlődésre, hiszen ez fog segíteni abban, hogy másként gondolkozzunk, érezzünk és cselekedjünk. Ugyanis, ha már most tudnánk, hogyan lehetne jobbá alakítani magunkat/életünket, megtennénk, nem?
Új nézőpontokkal, tudással gazdagítva magunkat, új gondolatok formálódnak bennünk, új utak, megoldási módok, eszközök és stratégiák válnak elérhetővé, amelyek alakíthatják életünket a vágyott irányba. Természetesen ezért tenni kell, és ez időt és energiát igényel. Az önismeret és önfejlesztés által belsőleg jobbá válhatunk, ami a külső valóságunkra is pozitív hatással van.
Keresztes Erika bizalmi tanácsadó