A korábbi oktatási miniszter tavaly decemberi rendeletének kiegészítéseként január 8-án újabb rendeletben rögzítette a szaktárca, hogy jövő tanévtől a tanítóképzőkben is kötelező lesz A kommunizmus története Romániában elnevezésű tantárgy oktatása.
Ligia Deca előző oktatási miniszter december 16-án írta alá azt a rendeletet, amely szerint a 2025/2026-os tanévtől minden XII. osztályban, valamint az esti és csökkentett látogatású XIII. osztályokban heti egy órában tanítják A kommunizmus története Romániában tantárgyat. Az akkori rendeletből kimaradtak a pedagógiai osztályok, ezt pótolták a január 8-i Hivatalos Közlönyben közzétett dokumentummal.
Ez a tanóra a törzsanyag részét képezi, oktatása kötelező szaktól függetlenül, ezért módosítani kell az érintett kerettanterveket. Ligia Deca korábban úgy nyilatkozott, ez nem csupán egy egyszerű kurzus a múltról, nem ideológiai magyarázat, hanem objektív bemutatása a történteknek. Bár a tananyag részletes tartalmát még nem ismertették, a szaktárca annyit közzétett, hogy tizenhárom területre osztották. Szó lesz általában a kommunista rezsimekről, ismertetik a hazai politikai rendszer állami és pártintézményeit, a nemzetközi kapcsolatokat, gazdasági, társadalmi vonatkozásokat, az oktatási, egészségügyi és kulturális politikákat, az 1989-es decemberi forradalmat, a kommunista rendszer közösségi emlékezetét.
Jelen tanévben Háromszék középiskoláiban 1044 XII. osztályos diák tanul, 753-an a magyar tagozaton, 291-en a román tannyelvű osztályokban. Jövő tanévben 49 háromszéki végzős osztályban kezdik meg az új tantárgy tanítását, ezzel együtt legtöbb elméleti szakon heti 29–30 órájuk lesz a diákoknak, a pedagógiai osztályokban 31–32, a szaklíceumokban tanévre számítják az óraszámot, itt is heti eggyel növekszik a kötelező tárgyaknak szánt óraszám. Két esztendővel ezelőtt a holokauszt történetének oktatását vezették be a XI. osztályokban, szintén kötelező tárgyként, a törzsanyag részeként.