A rotavírus okozta, súlyos hasmenéssel járó enterokolitisz és a légúti fertőzések esetszámának emelkedése miatt tegnaptól felfüggesztette a beteglátogatást a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház a gyermekgyógyászati osztályon, a gyermekfertőzőn és az újszülöttosztályon – tájékoztatott az intézmény.
Lapunk érdeklődésére a megyei közegészségügyi igazgatóság is megerősítette: az utóbbi időben az említett fertőzések jelentősen terjednek vidékünkön a gyermekek körében, ezért indokoltnak tartják az elkülönítési intézkedéseket, az érintett gyermekek kórházi beutalását. Dr. Farkas-Jakó József járványtani szakorvos lapunknak elmondta, az elmúlt hónapokban növekedett a rotavírussal fertőzött betegek száma, ami jóval több az előző időszakokban tapasztaltaknál. Farkas-Jakó József leszögezte: a rotavírus esetenként súlyos hasmenést idéz elő, a kisbabáknál kiszáradás veszélye állhat fenn a betegség okán, ezért fontos mihamarabb diagnosztizálni a betegséget és megkezdeni a kezelést.
Farkas-Jakó József szerint nem különös, hogy elsősorban a hat–tíz év alatti korosztályt érintik leggyakrabban a különböző fertőző betegségek, mert a gyermekek többsége nagyobb koráig megkapja a kötelező védőoltásokat, vagy korábban átesik a gyermekkori fertőző betegségeken, ami védetté teszi őket. A kézmosás, a higiéniai szabályok betartása mindenkinek ajánlott, ezzel sok kórokozót lehet távol tartani – mondotta.
A megyei közegészségügyi igazgatóságnál csak az olyan fertőző betegségek eseteit jegyzik, amelyeket a családorvosok, illetve a kórházak jelentenek, számszerűen ez nem jelenti azt, hogy csak ennyi van a valóságban, az óvodai és iskolai gyermekközösségekben a hivatalos jelentéshez képest jóval több eset van jelen – állítják a szakemberek. Farkas-Jakó József hangsúlyozta: a rotavírus légúton át is terjedhet, ezért fontos a gyanúval kezelt betegek elkülönítése, de a kézmosás, a higiéniai szabályok betartása is megvédhet a fertőzés terjedésétől. Tavaly októberben Háromszéken egyetlen rotavírusos esetet sem jelentettek, novemberben öt, decemberben tizennégy megbetegedés szerepelt a statisztikában, idén január első tizenhárom napja alatt tizenhárom esetben igazolták a rotavírus jelenlétét gyermekeknél.
Ennek a vírusnak is van ellenszere, a védőoltás, amelyet a csecsemő hathetes kora után lehet beadni a szülő kérésére és beleegyezésével, de a higiéniai szabályok pontos betartása is megvédhet a kórokozóktól – hangsúlyozza Farkas-Jakó doktor.