Oroszország kész az ukrajnai konfliktus rendezésére Donald Trump amerikai elnök hivatalba lépő kormányzatával – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfőn az orosz biztonsági tanács moszkvai tanácskozásán.
Putyin gratulált Trumpnak az amerikai elnökválasztáson elért győzelméhez, és hangsúlyozta a hosszú távú béke megteremtésének fontosságát Ukrajnában. Az orosz vezető kitért arra, hogy Moszkva felfigyelt Trumpnak és csapatának azokra a nyilatkozataira, amelyek szerint helyre akarják állítani a közvetlen kapcsolatokat Oroszországgal. „Halljuk azt a kijelentését is, hogy mindent meg kell tenni egy harmadik világháború megakadályozása érdekében. Természetesen üdvözöljük ezt a hozzáállást, és gratulálunk az Amerikai Egyesült Államok megválasztott elnökének hivatalba lépéséhez” – mondta Putyin.
Hangot adott feltételezésének, hogy az Egyesült Államokkal folytatandó párbeszéd az egyenlőségen és kölcsönös tiszteleten alapul majd. Hangsúlyozta, hogy Oroszország soha nem utasította el a párbeszédet, és mindig is kész volt arra, hogy zökkenőmentes kapcsolatokat tartson fenn bármelyik amerikai kormányzattal.
Putyin kijelentette, hogy Moszkva nyitott a párbeszédre a Trump-kormányzattal az ukrajnai konfliktusról. Rámutatott: a rendezés célja nem egy rövid tűzszünet, hanem a hosszú távú béke kell hogy legyen. „Nem valamiféle haladékra van szükség, hogy átcsoportosítsuk az erőinket és újrafegyverkezzünk a konfliktus későbbi folytatásához, hanem egy hosszú távú békére, amely a térségben élő összes ember, minden nép jogos érdekeinek tiszteletben tartásán alapul” – fogalmazott az orosz elnök.
Hangot adott meggyőződésének, hogy ehhez a legfontosabb a krízis kiváltó okainak megszüntetése. „Mi, természetesen, küzdeni fogunk Oroszország érdekeiért, az orosz nép érdekeiért. Valójában ez a különleges hadművelet lefolytatásának célja és értelme” – tette hozzá az elnök.
Szergej Lavrov külügyminiszter a tanácskozáson azt hangoztatta, hogy Trump az ukrán válság rendezését külpolitikája egyik prioritásának tekinti. Mint mondta, az új amerikai elnök és csapata értésre adta, hogy megértik Oroszország álláspontjának bizonyos aspektusait, „például Ukrajna észak-atlanti szövetségi tagságának elfogadhatatlanságát illetően”.