Január 27. és 30. között tíz alkalommal mutatta be az Osonó Színházműhely különböző erdélyi helyszíneken a Nem vagyok, csak mások látnak című, József Attila szövegeiből készült előadását. A rendhagyó irodalomóraként – tantermi előadásként –, valamint stúdiószínházi körülmények között bemutatott produkciót Déván, Székelyudvarhelyen, Siménfalván, Gyergyószárhegyen és Gyergyószentmiklóson láthatták a nézők.
Az 55 perces monodráma József Attila-szövegekből építkezve keresi az életmű aktualitását, a költő megidézhetőségét, az azt követő beszélgetés pedig lehetőséget ad, hogy az előadás valódi párbeszéddé váljon a közönséggel. A Mucha Oszkár által előadott, Fazakas Misi rendezte előadásban elhangzó szövegek nemcsak lírai alkotások, hanem a jelen időben, ürügyként újjászülető gondolatok. A versek mellett elhangzottak részletek a költő által írt önéletrajzból, illetve a Szabad ötletek jegyzékéből is.
„Hogyan lehet hozzánk valaki ennyire közel, aki ennyire távoli? József Attila életterhei számunkra felmérhetetlen szélsőségek, mégis: a mi haragunkkal jajdul fel, a mi sírásunktól szorul el a torka, s a mi szánk felett húzódik mosolyra a bajsza” – írják az alkotók az előadás ajánlójában. Az Osonó találkozásra hív: személyes találkozásra egymással és József Attilával. „Egy emberrel, aki közénk ül, ránk néz, megosztja velünk falatnyi útravalóját, s akinek szájából úgy fordulnak ki a jól ismert szavak, ahogy még nem találkoztunk velük. Verssorokból bontakozik ki egy élet: az enyém vagy a tiéd, és – talán – egy szegény, Attila nevű barátunké” – áll még az ajánlóban. Nézők vallották: „Az előadás, illetve ez a tolmácsolás nagyon kinyitotta számomra József Attila személyiségét.” „Én kimondottan nem szerettem ezeket a József Attila-verseket, de az előadásotokkal közelebb kerültek hozzám ezek a szövegek.” „Nekem nagyon tetszett, hogy tanárként ezeket a szövegeket versként tanítottam, de itt élőbeszéd-szerűen jelentek meg, mintha ott, helyben születtek volna meg a gondolatok, és így sokkal személyesebbé váltak, sokkal jobban eljutottak a diákokhoz, jobban tudtak ők is kapcsolódni ezekhez a szövegekhez.”
A turné programja: Január 27., 10 óra: Déva (Téglás Gábor Iskolaközpont). Január 27., 12 óra: Déva (Téglás Gábor Iskolaközpont). Január 28., 10 óra: Székelyudvarhely (Benedek Elek Pedagógiai Líceum). Január 28., 12 óra: Székelyudvarhely (Benedek Elek Pedagógiai Líceum). Január 28., 19 óra: Siménfalva (Kultúrotthon). Január 29., 10 óra: Székelyudvarhely (Bányai János Műszaki Szakközépiskola). Január 29., 12 óra: Székelyudvarhely (Bányai János Műszaki Szakközépiskola). Január 29., 18 óra: Gyergyószárhegy (Kultúrház – Cika-terem). Január 30., 9 óra: Gyergyószentmiklós (Salamon Ernő Gimnázium). Január 30., 11 óra: Gyergyószentmiklós (Salamon Ernő Gimnázium). A turné a Magyar Kormány támogatásával valósult meg. (nbs)