Tegnapra virradó éjjel elfogadta a parlament a 2025-ös költségvetés-tervezetet, valamint a társadalombiztosítási költségvetésről szóló törvénytervezeteket. Az RMDSZ-es Tánczos Barna vezette pénzügyminisztérium által készített tervezeteket 254 szenátor és képviselő támogatta, 192 pedig ellene szavazott.
A büdzsé 2,5 százalékos gazdasági növekedéssel, 7,04 százalékos költségvetési hiánnyal és 4,4 százalékos átlagos éves inflációval számol. A tervezett költségvetési bevételek a GDP 34,9 százalékát teszik ki, míg a kiadások a 41,9 százalékát. A költségvetés-tervezet nem irányozza elő sem az áfa, sem a személyi jövedelemadó emelését, amit korábban több gazdasági elemző elengedhetetlennek ítélt a deficit tervezett mértékű csökkentéséhez.
2024-ben Románia GDP-arányos költségvetési hiánya 8,65 százalék volt. Az Európai Bizottság által elfogadott államháztartási konszolidációs terv értelmében Romániának hét év alatt, 2031-re kell 3 százalék alá csökkentenie a költségvetési hiányát.
„Holnaptól egy új szakasz kezdődik – a megvalósításé. A költségvetés végrehajtása fegyelmezett kiadáskezelést és stabil bevételi forrásokat biztosít, amelyek elengedhetetlenek a további fejlődéshez. (…) Románia az Európai Unió hatodik legnagyobb országa, folytatnunk kell a lemaradás csökkentését a nyugat-európai államokhoz képest, és meg kell erősítenünk gazdasági pozíciónkat a régióban. A kormány által biztosított források egyrészt védelmet nyújtanak a rászorulóknak, másrészt ösztönzik a magánszektort is, hiszen 150 milliárd lejt fordítunk idén a gazdaság élénkítésére. Megteremtettük az alapot arra, hogy rekordszintű beruházásokkal támogassuk a fejlődést, biztosítsuk a bérek és nyugdíjak kifizetését, stabilizáljuk az ország pénzügyeit” – írta szerda este Facebook-oldalán Tánczos Barna, Románia első magyar pénzügyminisztere.
„Felelősségteljesen jártunk el” – fogalmazott Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke szerda este közzétett videójában, hangsúlyozva, hogy a nyugdíjakat és a béreket ebből a költségvetésből úgy fogja tudni fizetni a kormány, hogy „nem kell elvenni senkitől egyetlenegy lejt sem.” Kelemen Hunor továbbá azt ígérte, hogy minden magyar önkormányzat meg fogja kapni nemcsak a működéshez, hanem a fejlődéshez szükséges forrásokat is.
Az állami költségvetést idén két nap alatt vitatta meg a parlament, és a kormány által előterjesztett változathoz képest hozzávetőlegesen 60 módosítást hagytak jóvá. A költségvetési törvény tervezete és a társadalombiztosítási költségvetés tervezete most Klaus Iohannis államfő elé kerül kihirdetésre, majd megjelenik a Hivatalos Közlönyben.