Megújul a Petőfi-emlékhely

2025. február 10., hétfő, Belföld

Elkezdődhetnek az átfogó restaurálási és korszerűsítési munkálatok az 1848-as forradalommal és Petőfi Sándor erdélyi jelenlétével kapcsolatos tárgyaknak és dokumentumoknak otthont adó fehéregyházi múzeumban – közölte a Maros Megyei Múzeum, amelyhez a Segesvár melletti emlékhely és emlékház is tartozik.

  • A Petőfi-múzeum most. Fotó: Facebook / Muzeul Judeţean Mureş / Maros Megyei Múzeum
    A Petőfi-múzeum most. Fotó: Facebook / Muzeul Judeţean Mureş / Maros Megyei Múzeum

A felújítás során a Petőfi Sándor Múzeum modern múzeumi térré alakul át, miközben a helyszín történelmi hitelességét is megőrzik. A tervezett beavatkozások között szerepel a múzeumépület teljes felújítása és egy új, mintegy 100 négyzetméteres kiállítótér építése. Ez modern technológiák segítségével, interaktívan és hozzáférhetően mutatja majd be a költő életéhez kapcsolódó történelmi eseményeket. A projekt részét képezi továbbá az emlékpark rehabilitációja, a sétányok és zöldterületek átalakítása, valamint az emlékhely központi elemének, a kertben található obeliszknek a restaurálása is. A munkálatok ideje alatt a múzeumot be kell zárni, de a felújítás után ismét látogatható lesz. Az emlékhely továbbra is nyitva áll a látogatók előtt, lehetőség lesz a történelmi helyszín felfedezésére, a költő emléke előtti tisztelgésre.

Az Agerpres hírügynökség emlékeztet, hogy az emlékhely megújulása 6,4 millió lejből valósul meg, amit a múzeumot fenntartó Maros megyei önkormányzat és a Nemzeti Kulturális Alap finanszíroz, utóbbi a Petőfi 200 program keretében. Az emlékhely infrastrukturális fejlesztését és az új kiállítás megvalósítását a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum, a Maros Megyei Múzeum és a fehér­egyházi múzeumot fenntartó Petőfi Sándor Művelődési Egyesület munkatársai szoros együttműködésben koordinálják. A felújítási munkálatok 2025 folyamán fejeződnek be, a Segesvár melletti múzeum modern kiállítással és a költő emlékének szentelt számos eseménnyel nyitja meg újra kapuit a nagyközönség előtt.

A Haller Lujza által 1898-ban létesített, azóta többször átépített Petőfi-emlékház a fehéregyházi csata történetét és a költő eltűnésének körülményeit mutatja be. A kertjében található, egy évvel korábban felállított obeliszknél évente megemlékezéseket tartanak.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint a Sepsi OSK bejut a felsőházi rájátszásba?







eredmények
szavazatok száma 629
szavazógép
2025-02-10: Belföld - :

Csigatempóban araszolnak a reformok

Az országos helyreállítási terv (PNRR) Románia eddigi legambiciózusabb reformcsomagja, de a végrehajtása rendkívül lassan halad, és a mérföldkövek teljesítése nélkül az eurómilliárdok nem fognak megérkezni – írja Cristian Popa, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsi tagja.
2025-02-10: Belföld - :

Panasz nyelvi diszkrimináció miatt

Panaszt nyújt be az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat az ellen a kolozsvári mentős ellen, aki román nyelvű kommunikációra szólította fel egy ellátásra szoruló agyvérzésgyanús beteg magyarul beszélő családtagjait – jelentette be tegnap a sepsiszentgyörgyi jogvédő szervezet.