A Lemhényi Ifjúsági Szervezet (LISZ) Hőseink Ösvényén túracsapata a budapesti kitörés emlékére gyalogtúrát szervezett szombaton a Nyergestető–Cecele-tető–Bálványosfürdő útvonalon. A harmincöt kézdivásárhelyi, sepsiszentgyörgyi, lemhényi, nyujtódi, berecki, kézdialmási és torjai résztvevő a nyolcvan évvel ezelőtti, 1945. február 11-i véres eseményre emlékezett, amikor húszezer német és magyar katona, illetve velük menekülő civil megpróbált kitörni a Vörös Hadsereg csapatai által már 1944. december 24-én körülzárt Budapest ostromgyűrűjéből.
A mintegy tizenöt kilométeres túrán a legfiatalabb emlékező kilenc, míg a legidősebb hetvenéves volt. A résztvevők kora reggel a Nyergestetőn gyülekeztek. A hőmérő higanyszála -12 Celsius-fokot mutatott. Mi sem volt természetesebb, mint hogy a gyülekezőhelyről a Nyergestető Történelmi Kávé- és Vendégházba menjenek meginni egy-egy forró kávét, ahonnan a Cecele-tető irányába indultak havasi legelőkön átvágva. A Cecele-tetőn Lukács Botond, a csapat vezetője ismertette a nyolcvan évvel ezelőtti, mészárlásba torkollt utolsó nagy budapesti rohamot. A húszezer emberből alig hatszáznak sikerült elérnie a fővároson kívüli német vonalakat, a többi elesett vagy fogságba került.
A történelmi ismertető után a túrázók leereszkedtek a Cecele-cúcsról, és közel két óra alatt megérkeztek Bálványosvár romjaihoz. Rövid pihenés után a Vár Panzió felé indultak, ahol ízletes meleg étellel várták őket a háromszéki vitézek, Kelemen József Tibor, Barabás Mózes és Bartha Éva Mária. Daragus Attila, Torja község polgármestere biztosította számukra a főzéshez és az étkezéshez szükséges helyszínt.
Idén ez volt a Hőseink Ösvényén túracsapat harmadik emléktúrája.