Emil Hurezeanu: Európa újraosztására nincs „megerősített szándék”

2025. február 21., péntek, Belföld

Egyelőre nincs semmiféle megerősített szándék a befolyási övezetek újraosztására vonatkozóan – jelentette ki tegnap Emil Hurezeanu külügyminiszter, akit az újságírók az Egyesült Államok és Oroszország közötti rijádi tárgyalások kapcsán faggattak.

  • Fotó: Facebook / MAE
    Fotó: Facebook / MAE

Egyebek mellett megkérdezték tőle, hogy szerinte fennáll-e annak a kockázata, hogy Románia orosz befolyási övezetbe kerüljön. „Nem. Tagja vagyunk az észak-atlanti szövetségnek és az Európai Uniónak – ezek már meglévő garanciák, amelyeket a kétoldalú stratégiai partnerség (az Egyesült Államokkal – szerk. megj.) is rögzít” – szögezte le. Hurezeanu szerint „semmilyen ok nincs” az amerikai csapatok kivonására Kelet-Európából. „Egyelőre nincs semmiféle megerősített szándék a befolyási övezetek módosítására, újraosztására vonatkozóan. Nem létezik ilyen” – nyomatékosította.

A külügyminiszter azt is elmondta, hogy nincsenek konkrét információi a magas szintű megbeszélések témáival kapcsolatban. „Nem rendelkezem ilyen adatokkal. Még nincsenek következtetések, sem megerősített információk” – jelentette ki. Emil Hurezeanu ugyanakkor ismét hangsúlyozta, hogy Romániának is részt kell vennie a béketárgyalásokon.

A befolyási övezetek újraosztásának kérdése annak kapcsán merült fel, hogy Cristian Diaconescu volt külügyminiszter, jelenleg az elnöki kancellária vezetője szerdán azt állította: az ukrajnai békéről szóló első amerikai–orosz tárgyalásokon Moszkva felvetette, hogy az Egyesült Államok vonja vissza az 1997 után csatlakozott NATO-tagoknak nyújtott biztonsági garanciákat. Ez gyakorlatilag azt jelentené, hogy semmissé válnának a rendszerváltás utáni NATO-bővítések, és Oroszország megkísérelhetné ismét saját érdekszférájába vonni a korábban szovjet befolyás alatt álló közép- és kelet-európai országokat.

Ezzel kapcsolatban Crin Antonescu, a PSD, a PNL és az RMDSZ közös államfőjelöltje a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) haladéktalan összehívását követelte egy tegnapi Facebook-bejegyzésben. Antonescu hangsúlyozta, hogy a stratégiai partnerségi kapcsolatoknak az 1997-es szintre való visszaállítása „komoly téma”, amelyet nem lehet szó nélkül hagyni, vagy „valamilyen jelre várni”. A koalíciós pártok elnökjelöltje szerint jelen helyzetben arra van szükség, hogy haladéktalanul üljön össze a Legfelsőbb Védelmi Tanács, majd közöljék világosan, hogy miről tárgyaltak. A másik fontos teendő Antonescu szerint az, hogy valamennyi romániai Európa-barát párt képviselői üljenek össze egy egyeztetésre. „Azért mondom, hogy mindannyian, mert az ország sorsa mindannyiunkat érint. Ideológiai beállítottságtól függetlenül” – szögezte le.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint a Sepsi OSK bejut a felsőházi rájátszásba?







eredmények
szavazatok száma 633
szavazógép
2025-02-21: Sport - :

Újra megpróbálkoznak a döntőbe jutással (U19-es Román Kupa)

Az előző szezon után a Sepsi-SIC tizenkilenc év alatti együttese ismét a korosztályos Román Kupa nyolcas döntőjében szerepel, és most is az FK Székelyudvarhely alakulatán kell túljutnia, hogy esélye legyen megnyerni a küzdelemsorozatot. A felnőtt gárda után tehát a zöld-fehérek csikócsapata is székely rangadót játszik, amelyen Laurențiu Deaconu és Ovidiu Luca fújja a sípot.
2025-02-21: Belföld - :

Béke amerikai segítséggel, de Ukrajna és Európa részvételével

Románia igazságos és tartós békét szorgalmaz, amelynek megvalósításához Bukarest szerint az Egyesült Államok segítsége nélkülözhetetlen, a béketárgyalásokba pedig Ukrajnát és Európát is be kell vonni – hangoztatták a román vezetők az ukrajnai háború befejezését célzó béketárgyalások és informális egyeztetések kapcsán.