A Kovászna Megye Tanácsa alárendeltségében működő szociális és gyermekjogvédelmi igazgatóság múlt évi jelentése szerint nagy mértékben sikerült mérsékelni Háromszéken a kórházakban elhagyott csecsemők számát. Ez a biztató folyamat mások mellett az igazgatóság által végzett felvilágosítási munkának is köszönhető – állapították meg.
A megyei önkormányzat csütörtöki ülésén a tanácstagok tudomásul vették a jelentésbe foglaltakat. Tamás Sándor elnök szerint, noha továbbra is drámai, hogy még mindig vannak, akik a kórházakban hagyják megszületett gyermeküket, a jó hír viszont, hogy jelentősen sikerült csökkenteni az ilyen helyzetbe kerülő kisgyerekek számát.
Papp Adolf, a megyei szociális és gyermekvédelmi intézmény vezetője külön ismertette a jelentésben foglalt adatok egy kis hányadát, melyek a helyzet alakulását mutatják az elmúlt két évtizedben. Eszerint, míg 2004-ben még 122 gyermeket hagytak ott a megye egészségügyi intézményeiben, 2014-re ez 45-re csökkent, tavaly pedig 10 ilyen esetet jegyeztek. Az igazgató arról is beszámolt, hogy a tavaly elhagyott újszülöttek közül kettőt sikerült visszahelyezni a természetes családjába, heten nevelőszülőkhöz kerültek, míg egyet a baróti fogyatékkal élő gyermekek központjában helyeztek el. Nyilvántartásuk szerint Háromszéken nyolc esetben vidéki szülők, kettőben pedig városi szülők hagyták el gyermekeiket, négy Sepsiszentgyörgy, négy Barót, továbbá kettő Kézdivásárhely körzetéből.
Papp Adolf kiemelte: a csökkenés egyebek mellett annak is betudható, hogy az elmúlt években több felvilágosítási programot is lebonyolítottak, amelyek révén igyekeztek elejét venni a gyerekelhagyásnak.