EMNT: Vizsgálják ki Marosvásárhely fekete márciusát

2025. március 28., péntek, Belföld

A marosvásárhelyi fekete március dossziéjának megnyitását követeli az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) a véres történelmi események 35. évfordulójának alkalmából kiadott nyilatkozatában.

  • Marosvásárhely főtere 1990. március 21-én. Fotó: Vajda György
    Marosvásárhely főtere 1990. március 21-én. Fotó: Vajda György

„Adósak vagyunk gyermekeinknek és az áldozatok hozzátartozóinak az igazság bemutatásával” – olvasható az EMNT küldöttgyűlése által március 21-én Székelykeresztúron elfogadott állásfoglalásban, amely követeli a marosvásárhelyi fekete március dossziéjának megnyitását, a hadparancsok és utasítások közzétételét, a hadsereg és a Securitate, minden érintett fegyveres erő dokumentumainak feloldását a titkosítás alól, a nyomozati szakasz újrakezdését a felelősök konkrét és korrekt azonosítására. Azt is kéri, hogy a román állam ismerje be nyilvánosan felelősségét az etnikumközi konfliktusban, és követeli az áldozatok erkölcsi és anyagi rehabilitációját, kárpótlását.

Az EMNT egy, a marosvásárhelyi eseményeket kutató, feltáró és dokumentáló munkacsoport létrehozását is szükségesnek tartja. A történészekből, szociológusokból és jogászokból álló csapatnak részletes és nyilvános jelentést kellene kidolgoznia a történtekről – írták. Kifejezik teljes együttérzésüket és szolidaritásukat a marosvásárhelyi fekete március áldozatai és hozzátartozóik iránt, akik „mind a mai napig nem nyertek elégtételt a román állam részéről az általuk elszenvedett veszteségekért és szenvedésekért”, és rámutatnak: az 1990. márciusi etnikumközi konfliktus az 1989-es romániai forradalmat követő időszak egyik legsötétebb epizódja, „melyet mesterségesen kreáltak, hogy legitimálhassák a Román Hírszerző Szolgálat megalapítását a kommunista politikai rendőrség, a Securitate megmaradt vázára és emberi erőforrásaival”. Az EMNT szerint az akkori bukaresti hatalom a marosvásárhelyi eseményekkel az 1989 decemberében Temesváron megnyilvánult etnikum- és felekezetközi szolidaritást akarta aláásni. „Ezt azzal érték el, hogy az ország népességének antikommunista és Securitate-ellenes érzéseit egy új ellenség, mégpedig a magyar kisebbség felé terelték, konvertálták” – olvasható a nyilatkozatban. Eszerint a marosvásárhelyi „szcenárió” az 1989. decemberi terrorfenyegetéssel és az 1990. júniusi bányászjáráséval azonos mintára készült, mindhárom forgatókönyvet „tudatosan, programszerűen tervelték ki és hajtották végre, állami eszközökkel és erőkkel, egyes jól meghatározott csoportok ellen, s mindegyiknek tragikus következményei lettek”. „Nem túlzás ezeket a cselekményeket emberiesség elleni bűntetteknek minősíteni, amelyek természetüknél fogva eleve nem évülhetnek el jogilag soha” – indokolta meg követelését az EMNT.

1990. március 19-én husángokkal és fejszékkel felszerelkezett román falusi férfiakat szállítottak Marosvásárhelyre, hogy „védjék meg” a várost a magyaroktól. Az erőszakosan fellépő, sok esetben ittas férfiak feldúlták az RMDSZ székházát, súlyosan bántalmazták Sütő András írót. A magyarellenes pogrom másnap is folytatódott, ekkor azonban magyar ellentüntetés is szerveződött. Az összetűzéseknek öt halottja (három magyar és két román) és 278 sebesültje volt. Az események után a román igazságszolgáltatás kizárólag a magyar ellenreakciót vizsgálta. Az események kivándorlási hullámot indítottak el a magyarok körében, és kisebbségbe került a marosvásárhelyi magyarság.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 882
szavazógép
2025-03-28: Közélet - :

Sepsiszentgyörgy Önkormányzata idén is támogatja a civil szervezeteket, egyesületeket (Önkormányzati szemle)

Az idei ifjúsági, kulturális, testi-lelki egészségmegőrző és sportpályázatok leadási határideje április 10-e
Foglalkoztatótáborok, vakációs bibliahetek, kerékpárversenyek, képzések, edzőtáborok, versenyekre való felkészülések, zenés és más műhelyfoglalkozások, kiállítások, honismereti vetélkedők, nyári koncertek, megelőző programok és sok-sok más, a civil szervezetek által kezdeményezett program nélkül sokkal szegényebbek lennének a mindennapok Sepsiszentgyörgyön. Éppen ezért az önkormányzat rendszeresen támogatja ezek megvalósítását, sőt, idén az előző évekhez képest még nagyobb összeget fordít a pályázatokra.
2025-03-28: Belföld - :

Kormányátalakítás készül

Egészen biztosan lesz kormányátalakítás – nyilatkozta Marcel Ciolacu miniszterelnök, aki szerint már nem is havonta, hanem hetente értékelik ki a miniszterek tevékenységét.