A környezetvédelmi minisztérium még csak 2026. január 23-ig fogadja a pályázatokat a kevésbé hasznosítható mezőgazdasági területek beerdősítésére, valamint erdősávok telepítésére a 2022-es helyreállítási alapból fizetett program (PNRR) keretében.
Négy év alatt mindössze 9300 hektárra írtak alá szerződést, az utolsó esztendei véghajrában pedig el kellene érni közel 28 ezer hektár erdősítését, amire Románia kötelezettséget vállalt. Az ütem gyorsítása végett a kormány április 9-én eldöntötte, hogy az erdősítésre és újraerdősítésre kijelölt területek tulajdonosainak járó szén-dioxid-megkötési támogatást az eddigi évi 456 euróról 640 euróra emeli.
Elég sok feltételhez kötött és meglehetősen bonyolult az eljárás: a kiszemelt terület kijelölése az APIA közreműködésével, elismert szakcég vagy személy által készített erdősítési műszaki terv, amit az erdőőrségnek (Garda Forestieră) láttamoznia kell, fásítás csak a megengedett fajokkal stb., de többek állítása szerint nemcsak a klíma szempontjából, hanem anyagilag is megéri a fáradozás.
Az erdősítési támogatásra pályázhatnak leromlott, egyéb célra nem megfelelő területet birtokló vagy legalább húsz éven át bérlő fizikai és jogi személyek, valamint helyi közigazgatási egységek. Támogatás legkevesebb 0,5 hektár összefüggő erdő vagy 0,1 hektár erdősáv létesítésére igényelhető.
Az elnyert támogatásból kifizethető a dokumentáció összeállítása, az ültetőanyag, a telepítés, a gondozás, a villanypásztorozás, ha a terület APIA-s támogatásra bejelentettként szerepel, pótolják a jövedelemkiesést is, valamint húsz éven át évente hektáronként 640 eurós szén-dioxid-megkötési támogatás jár.
Az Agerpres hírügynökség jelentése szerint Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter a kormányülés után felhívta az erdősítésre alkalmas területekkel rendelkező természetes és jogi személyek, valamint önkormányzatok figyelmét, hogy mielőbb pályázzanak, mert csak 2026. június 30-ig lehet lehívni a helyreállítási alapból erre a célra elkülönített összegeket. (égei)