A Fidesz programjába semennyire nem illeszkednek a Reformszövetség javaslatai; más dimenzióban kell megfogalmazni egy következő kormány teendőit — jelentette ki Orbán Viktor, a Fidesz elnöke, miután tegnap a Reformszövetséggel tárgyalt. Mint mondta, újjá kell építeni a magyar gazdaságot, nem pedig megjavítani.
Az MSZP szerint azért nem illeszkedik a két program, mert a Fidesznek nincs is programja. A mai politikai felállás szerint az MSZP, az SZDSZ és az MDF azt keresi, hogy a fenntartható egyensúlyi pálya mellett miként lehet szerkezeti reformokkal versenyképes a gazdaság, a Fidesz ezzel szemben azt mondja: a baloldal ráront a nemzetére, a miniszterelnököt ,,a Dunába kell lökni" — véli Gyurcsány Ferenc. A kormányfő azt mondta: az ellenzéki párt által megfogalmazott kritika csak akkor hiteles, ha azon kívül is van mondanivalója, hogy a baloldal, a kormány és a miniszterelnök hazaáruló. Hazugnak nevezte a kancelláriaminiszter azt a választ, amelyet a Fidesz ad a gazdasági válság okaira. Kiss Péter úgy vélekedett, hogy Magyarország sebezhetőségének egyik oka éppen a politikai együttműködés hiánya.
Az unió félreérti a magyar szándékot
Gyurcsány Ferenc szerint az Európai Unió félreérti a magyar szándékot, mivel javaslataival ,,nem utazik más uniós adófizetők pénzére", hanem azt szorgalmazza, hogy az unió szervezetei együttes, koordinált, átfogó programmal válaszoljanak a gazdasági válság kihívásaira. A Fidesz azonban óva inti Gyurcsány Ferencet a meggondolatlan lépésektől, hiszen a kormányfő külföldi mozgását és hazai nyilatkozatait azonnal ,,beárazza" a piac — mondta Nógrádi Zoltán fideszes képviselő az Országgyűlés európai ügyek bizottságának ülésén. A Fidesz arra kéri a kormányfőt, hogy a továbbiakban megfontolt, az Országgyűléssel és a regionális partnerekkel is egyeztetett állásponttal lépjen a nemzetközi színtérre.
Gyurcsány-csomag március végére
Várhatóan március végére nyújtja be a Gyurcsány-csomag összes elemét a parlamentnek a kormány. A miniszterelnök február 16-án beszélt arról a gazdaságélénkítő programról, amellyel a világgazdasági válság Magyarországra gyakorolt hatását akarja csökkenteni a kabinet. A kormányfő által bejelentett intézkedések megvalósítására eddig egy törvényjavaslatot nyújtottak be: a rendészeti miniszter szerdán terjesztette be az országgyűlési képviselők létszámának felére csökkentéséről szóló indítványt. A törvényjavaslat listás, egyfordulós választási rendszerre tesz javaslatot. A kormány számításai szerint a kisebb parlament évente négymilliárd forintos megtakarítást jelentene, az egyfordulós választási rendszer pedig négyévente további 4,1 milliárd forinttal kisebb költséget.