Ősztől megszűnik a hat évvel ezelőtt létrehozott szakiskolai hálózat, felvételit már csak a szakközépiskolai osztályokba hirdetnek. Az érintett iskolák szerint ebben a felállításban nem lehet szakképzésről beszélni, mert a líceumi órakeretben olyan kevés a gyakorlat, hogy az semmiképp nem elegendő egy szakma megtanulásához.
Ecaterina Andronescu oktatási miniszter azt a szakoktatást számolja fel, amit a Năstase-kabinet idején tárcavezetőként ő hozott létre. Hat esztendővel ezelőtt kezdték meg működésüket a 2+1+2 év kifutású szakiskolák, amelyek első két esztendeje megfelelt a régi szakmunkásképzőnek, és ennek végzőse megszerezhette az EU tagországaiban egységes 1-es szakképesítési minősítést, a kiegészítő év után a tanuló vizsgázhatott a 2-es kategóriájú oklevélért, a IV. és V. év elvégzése feljogosította a diákot az érettségire és a 3-as fokozat megszerzésére. Tavaly végzett országszerte az első V. éves évfolyam, idén a második ilyen nemzedék ballag.
A szakiskolával párhuzamosan működnek a szakközépiskolák, de ezek órakerete inkább hasonlít az elméleti oktatáshoz, mint a szakképzéshez, a kevés gyakorlat nem elegendő egy szakma elsajátításához. Kiss Imre, a sepsiszentgyörgyi Kós Károly Szakközépiskola igazgatója szerint a változtatással a diákok járnak rosszul, mert a munkaerőpiacon a gyakorlati tudást várják el a szakiskolásoktól, erre pedig a líceum nem készíti fel őket. Az iskolavezető úgy véli, a szakiskolák felszámolásának hatását hosszú távon nem gondolta át a miniszter, és úgy tűnik, azzal sem számolt, hogy mindegy, minek nevezik, ugyanaz a gyermekanyag tanul majd a líceumban, mint korábban a szakiskolában. Tehát érettségizni fognak azok a diákok is, akik eddig nem ezt a vonalat választották, illetve nem volt meg hozzá a képességük — véli az igazgató. Ráadásul a heti óraszám lecsökkentése, amit szintén szeptembertől vezetnek be, a szaktárca által kidolgozott tanterv szerint a gyakorlati oktatást csorbítja, ez újabb hátrányt jelent a tanulók számára, de érinti a szakképzésben dolgozókat is, sokuknak veszélybe kerül az állása. A szakiskolák várják az új beiskolázási tervet, amiről egyelőre nem tudni, azt jelenti-e, hogy minden korábban jóváhagyott osztály megmarad, ,,csupán" átkeresztelik a szakiskolát szaklíceummá, vagy az osztályok számának csökkentésére is számítaniuk kell. Annyi biztos, a pedagógusok tavaszi áthelyezési időszaka, a IX. osztályos helyek meghirdetése előtt ennek ki kell derülnie.