SikerakadémiaFiatalok befektetési lehetőségei — Főcze Gyula

2009. március 18., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

A felcseperedő generációk legfiatalabb képviselői meglehetősen keveset foglalkoznak anyagi függetlenségük megalapozásával, mert a pénzügyi intelligenciát az iskola padjaiban, de sajnos, még az egyetemeken sem igazán lehet elsajátítani. Fiataljaink zöme, aki még tanuló, egyetemista, mesterképzős vagy doktorandusz általában a szülői háttér biztonságában leledzik, és a legkisebb gondja is nagyobb annál, hogy anyagi helyzetére gondoljon. Holott még azon fiatalok számára is fontos az anyagi jólét saját maguk által történő megteremtése, akik úgy hiszik, ráérnek még a befektetések meglehetősen kockázatos világában kipróbálni irányítható szerencséjüket.

Manapság mindenkinek jól jön az autonóm boldogulás állapota, annál is inkább, mivel az ember szabadnak született, de a sokoldalú önrendelkezés alapfeltétele a gazdasági és pénzügyi függetlenség. Ez ma már nem csak a nemzetközi pénzügyi és tőzsdei válságot véletlenszerűen vagy sok esetben szándékosan gerjesztő és útjára indító fejlett világban időszerű, de az elmaradottabb közép-kelet-európai államokban is, ahol jelentős számban élnek fiatalok, akik — elfogadjuk, nem fogadjuk — az elkövetkező századok gazdasági és társadalmi fejlődésének meghatározói.

A közgazdaságtan egyik nagyon érdekes tudományágának, a makroökonómiának néhány jeles kutatója és képzett szakértője folyamatosan arra hívja fel a figyelmet, hogy az emberiség jövőjének megfelelő minőségi és technikai szinten történő megalapozása csak jelentős befektetésekkel, infrastruktúrába történő beruházásokkal érhető el. És befektetéseket, fejlesztéseket, nemzeti és globális jóléti állapotot csakis a megtakarításaink függvényében valósíthatunk meg. Ezen a téren viszont világszerte problémák vannak, ugyanis a fogyasztói magatartás már a megnevezésében is ott hordozza a lehető legtöbb fogyasztás kényszerét, anyagi és pénzügyi tartalékaink fokozatos kimerülését vetítve előre.

Ezért is tartjuk életbe vágóan fontosnak a fiatalok pénzügyi műveltségét, oktatását és állandó fejlesztését, hisz a gyarapodásunkat elősegítő intézkedésekre nem csak válságidőben van szükségünk.

Bizonyára most sokan megkérdezik: mit kellene tenni, milyen befektetési portfóliók menthetnék meg a jövő ifjúságát az anyagi és pénzügyi elsorvadástól, a gazdasági és társadalmi depressziótól? Nos, a szakirodalomban, az utóbbi idők leggyakrabban tárgyalt témaköreiben kutakodva arra a következtetésre jutottam: azok a fiatalok, akik eléggé bátrak ahhoz, hogy sokkal biztonságosabb pénzügyi helyzetbe kerülhessenek, némi kockázatvállalás mellett jelentős bevételekre tehetnek szert, ha olyan komplex és profittermelő pénzügyi kombinációk kezelését kezdik alkalmazni, melyek haszonbiztosítással egy időben veszteségminimalizáló vagy azt teljes mértékben kiiktató jelleggel bírnak.

Ilyen befektetési lehetőség például az életbiztosítás. Akinek már van ilyen, a válság ürügyén fel ne bontsa, tartson ki, és meglátja, igaz a közmondás, miszerint ,,ősszel számolják a juhokat". Válságidőben a családok pénzügyi biztonsága nagyon lényeges, hamarabb bekövetkezhetnek meglepetésszerű sorscsapások, és egy vegyes életbiztosítás bárki számára jól jöhet. Azok a fiatalok, akik nemcsak a biztonságot nézik, de szem előtt tartják a megtakarítási és befektetési lehetőségeket is, kössenek unit-linked életbiztosítást. Akik csak közepes befektetési kockázatvállalásra hajlanak, azok számára a legjobb, ha fakultatív nyugdíjbiztosításba (Pilonul III) kezdenek befizetni, megtakarítani.

Részvényvásárlásról is lehet gondolkodni, de alapos elemzést és megfelelő szakértelmet követel, és csak azoknak ajánlható, akik magas kockázatvállalásra hajlandóak, és ismerik a tőzsdei ügyletek sikerreceptjeit.

Azt persze mindenkinek tudnia kell, hogy az igazi megtakarítások és befektetések csak hosszú távon hatékonyak, az egyik napról a másikra való meggazdagodásra vágyók számára az ilyen típusú befektetések nem alkalmasak.

Az viszont nyilvánvaló, hogy azok a fiatalok, akik ötven-hatvan év múlva boldog emberekként, pénzgondok nélkül szeretnék élni az életüket, az életbiztosításokkal jó üzletet csinálhatnak, hisz ezek óvatos tőkekihelyezés, -forgatás következtében mérsékelt nagyságrendű, de garantált hozamokat biztosítanak, és nincsenek kitéve a tőzsdei árindexváltozás (volatilitás) hatásainak.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1219
szavazógép
2009-03-18: Pénz, piac, vállalkozás - x:

Ünnepi bornapok Kézdivásárhelyen — Iochom István

Rácz Károly és Vitáris Miklós — a bor mindig jókedvet ád
Nemzeti ünnepünk előtt Rácz Károly polgármester és Sükösd Ede magánvállalkozó, az Ilu üzletlánc tulajdonosa első alkalommal szervezett ünnepi bornapokat a Vigadóban. Korábban a Taverna Panzióban Hegedűs Ferencnek és Szarvadi Lorándnak köszönhetően már több alkalommal tartottak borkóstolót, ám a mostani nemzetközi kitekintésű, kétnapos rendezvény igazi borünnepet hozott az udvarterek városába.
2009-03-18: Pénz, piac, vállalkozás - x:

Kormányrendelet az üdülési csekkekről (Törvénytár)

A 110. számú Hivatalos Közlönyben 2009. február 24-én jelent meg a 8-as sürgősségi kormányrendelet, amely az üdülési jegyek rendszerét szabályozza.