Tüntetéseket hoz a tavasz? - Farcádi Botond

2009. március 18., szerda, Máról holnapra

Csak idő kérdése volt, hogy mikor szánják el magukat a tiltakozó megmozdulásokra a szakszervezetek, és Emil Boc kormányfő parlamentben elhangzott válságkezelő programjának bemutatásával szinte egy időben jelezték: már jövő héttől utcára vonulnak, sztrájkőrséget szerveznek az ország minden megyéjében a prefektusi hivatalok előtt, de felvonulnak a parlament és a kormány székhelye elé is. Ha pedig ez sem használ, készek általános sztrájkba lépni a közalkalmazottak.

Az utcai megmozdulásokat előrejelezték a gazdasági szakértők, a válságnak ez az egyik következménye. A kabinet mégis kapkodva, kétségbeesetten próbálja csillapítani a társadalmi elégedetlenséget, s miközben a Nemzetközi Valutaalaptól több milliárd eurós hitelt szándékozik felvenni, Emil Boc azzal vigasztalja az állampolgárokat, áprilisban érződik majd igazán a krízis, Traian Băsescu államfő pedig szolidaritásra szólította fel a lakosságot. Felhívása azonban hiteltelen, hiszen az elnök szemmel láthatóan mindent egyetlen célnak rendel alá, és az nem a gazdaság élénkítése, hanem inkább az államfői szék megőrzése. Félő egyébként, hogy éppen az elnökválasztás miatt szorul háttérbe a válságkezelés: már most világosan látszik, mesterségesen gerjesztett, üres politikai csatározásokkal telik majd el az év, koherens gazdaságélénkítő programot pedig a kormány nem tud gyakorlatba ültetni, még ha vannak is erre vonatkozó elképzelései.

Jó példa erre a kabinet azon szándéka, hogy töröljék vagy csökkentsék a különféle pótlékokat, pluszjuttatásokat a közalkalmazottak esetében — ezzel ugyanis pénzt takarítana meg az állam, ráadásul egyfajta társadalmi egyenlőtlenséget is megszüntetnének. Az önmagában dicséretes elképzelés azonban visszájára fordul, ha nem társul más kezdeményezésekkel — például az oly sokszor beharangozott egységes bérezési rendszer kidolgozásával —, hiszen nem lehet ugyanúgy megvonni a pótlékokat az így is alig tengődő kezdő pedagógustól, mint a több tízezer lejes jövedelemmel rendelkező hivatalvezetőktől. Ráadásul arra sem esküszik minden gazdasági elemző, hogy a fogyasztás csökkenését okozó takarékossági intézkedések a legmegfelelőbbek a válság idején, amikor gyárak és vállalkozások százai kénytelenek egyik napról a másikra elbocsátani az alkalmazottakat megrendelések hiányában.

Ötletszerű, kapkodó intézkedései révén a jó szándék ellenére az utcai tüntetések lavináját indíthatja el a kabinet, tovább súlyosbítva ezáltal saját — és a lakosság — helyzetét.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1543
szavazógép
2009-03-18: Pénz, piac, vállalkozás - x:

Kormányrendelet az üdülési csekkekről (Törvénytár)

A 110. számú Hivatalos Közlönyben 2009. február 24-én jelent meg a 8-as sürgősségi kormányrendelet, amely az üdülési jegyek rendszerét szabályozza.
2009-03-18: Közélet - x:

Politikus intézményvezetők lesznek

Kivonult tegnap az RMDSZ-frakció a képviselőházból, mert a köztisztviselői törvény módosításának lázában a kormánypártok nem tartották be a szabályos eljárást, és minden jel arra mutat, hogy saját politikai klientúrájuk számára kedvező változást akarnak keresztülvinni — közölte lapunkkal Édler András képviselő.