A Fidesz kezdeményezi, hogy az Országgyűlés emberi jogi bizottsága tűzze napirendre a március 15-i rendőri fellépések ügyét, mert világos választ várnak arra: miért van szükség emberi jogokat sértő tevékenységre — közölte Balog Zoltán, a testület fideszes elnöke tegnapi budapesti sajtótájékoztatóján.
A képviselő elmondta, a hatalom diktatúrát játszott március 15-én, a szabadság ünnepén, mert ,,karámok közé" szorították az ünnepet és az ünneplőket. Hangsúlyozta: a büntető törvénykönyv szigorításának főpróbája volt a hét vége, de a törvény elbukott, mert az nem tiszteli az alkotmányt, az emberi méltóságot és az ünnep méltóságát sem — állapította meg. A kormány minden eddiginél mélyebbre süllyedt, a rendőrség azért vitt el, alázott meg, vetkőztetett meztelenre, éheztetett a fogdában embereket, mert azt kiabálták: Gyurcsány takarodj!
Választási kampánynyitó az EP-ben
Ünnepélyesen megnyitották tegnap Brüsszelben a júniusban tartandó európai parlamenti választások intézményi kampányát, vagyis azt az eseménysort, amely nem az egyes pártok saját mozgósító akcióit, hanem magának az EP-nek a figyelemfelhívó tevékenységét jelenti. Az ünnepségen Alejo Vidal-Quadras, az EP egyik alelnöke elmondta: összesen 375 millió választásra jogosult élhet szavazati jogával az Európai Unió huszonhét országában, és ez azt jelenti, hogy — Indiát leszámítva — ez a legnagyobb szavazói bázison lebonyolított választás az egész világon.
Csökkent Obama népszerűsége
Barack Obama amerikai elnök népszerűsége hatvan százalék alá esett, sokan nem értenek egyet gazdasági válságkezelő lépéseivel — állapította meg a Pew közvélemény-kutató intézet tegnap. Obama támogatottsága a februári 64-ről 59 százalékra csökkent. Ezzel egyidejűleg 17-ről 26 százalékra nőtt azoknak az aránya, akik nem értenek egyet tevékenységével. Elsősorban a republikánusok és a függetlenek körében gyarapodott az elnök működését ellenzők száma. A felmérés szerint az amerikaiak egyre nagyobb hányada vélekedik úgy, hogy Obama inkább a Demokrata Párt liberális szárnyára hallgat, semmint a mérsékeltekre.
Oroszország korszerűsíti haderejét
Dmitrij Medvegyev elnök tegnap bejelentette, hogy 2011-től megkezdődik az orosz hadsereg fegyverzetének nagyszabású korszerűsítése. Közlése a védelmi minisztérium magas rangú képviselőivel tartott találkozóján hangzott el. Medvegyev egyebek között aláhúzta, hogy ,,bizonyos térségekben továbbra is fennáll a súlyos konfliktusok kirobbanásának lehetősége, amelyet helyi válságok és a NATO-nak azok a folyamatos próbálkozásai táplálnak, hogy fejlessze katonai infrastruktúráját Oroszország közelében".
Visszalépett Hatami
Visszavonta jelöltségét hétfőn a júniusi iráni elnökválasztásra a reformpárti Mohammed Hatami volt államfő, hogy ne ossza meg a reformpárti szavazókat. A politikus hétfőn közleményben jelentette be döntését, miszerint Mir Huszein Muszavi volt kormányfő javára visszalép a jelöléstől. Hatami vasárnap találkozott támogatóival, ahol kifejtette, hogy az ország keményvonalas vallási vezetői szembeszállnak programjával, míg egy másik befolyásos jelölt, például az egykori reformista Mir Huszein Muszavi kisebb ellenállásba ütközhet. Az elnökválasztás eredménye befolyással lehet arra, milyen viszonya lesz Teheránnak a Nyugattal, amely jelenleg igen feszült az iráni nukleáris program miatt, annak ellenére, hogy minden kérdésben Ali Hamenei ajatollah, legfőbb iráni vezető mondja ki ezekben a kérdésekben az utolsó szót.
Kínában elítéltek két ujgur aktivistát
Az északnyugat-kínai Hszincsiang-Ujgur autonóm terület hatóságai súlyos börtönbüntetéseket szabtak ki két ujgur aktivistára — közölte egy washingtoni székhelyű jogvédő csoport tegnap. Március elején nyolc év szabadságvesztésre ítéltek egy férfit, az Amerikai—Ujgur Szervezet közlése szerint azért, mert egy független ujgur köztársaságot jelképező zászlót lengetett az utcán Hotan városában. A városi bíróság közlése szerint a férfi robbantásos merényletre készült.