Rosszabb, mint gondoltuk - Farcádi Botond

2009. március 20., péntek, Máról holnapra
Naponta, sőt, óránként újabb híreket közöl a média a gazdasági válság hatásairól: egyre több vállalkozás kerül csőd közeli állapotba, növekszik a munkanélküliek száma, csökken az export, drágul az euró, befagyasztják a béreket.

De tapasztalja ezeket a jelenségeket a közember is — akik euróban vettek fel hitelt például, már akkor alaposan érezték a krízis hatásait, amikor még az ország vezetői szerint dübörgött a gazdaság —, hiszen maga érzi, látja: csökken a vásárlóerő, bajban a vállalkozása, újabb alkalmazottakat bocsátottak el, veszélyben a munkahelye.

A gond csak az, hogy az újabb és újabb hírek egyre borúsabb jövőt vetítenek előre: alig kezdtünk el reménykedni, hogy a költségvetés elfogadása után beindul valamennyire a gazdaság, máris kiderült: kölcsönre van szüksége az országnak, és nem is akármekkora összeget — körülbelül húszmilliárd eurót — kényszerül kérni a Nemzetközi Valutaalaptól. Ráadásul a tárgyalások során az is világossá vált: hamarosan költségvetés-kiigazítást kell végrehajtania a kabinetnek, hiszen a nemzetközi pénzintézet szerint rosszabb a helyzet, mint gondoltuk: jóval nagyobb államháztartási hiányra és akár 3—4 százalékos recesszióra is számítani lehet. A kormány előrejelzései sem túl biztatóak: arról senki nem mer nyilatkozni, mennyi időbe telik, amíg kilábalunk a válságból, azt viszont már most hangoztatják: a neheze hátravan még.

S bár ezek a hírek korántsem reménykeltőek, mégsem a legaggasztóbbak, hanem azok, amelyek rendszerint két, válságról szóló tudósítás között jelennek meg. Amelyek arról szólnak, hogy újrapolitizálják a közintézményeket, és ezentúl nem köztisztviselők, hanem politikai alapon alkalmazott menedzserek állnak majd élükön. Vagy arról, hogy Bukarest nem engedélyezi a magyar köztársasági elnök repülőgépének leszállását Romániában, mert Traian Băsescu szerint Sólyom László nem tartja tiszteletben a román alkotmányt. Esetleg arról, hogy Traian Băsescu ismét kirohant a volt kormányfő ellen, hozzá nem értéssel vádolva a Tăriceanu-kabinetet.

Ezek azok a hírek, amelyekből világosan kitetszik: bármekkora is legyen a válság, az ország vezető politikusai számára mindig akadnak fontosabb dolgok. Legyen az a klientúra kielégítése, a nacionalista kártya mind gyakoribb kijátszása az elnökválasztás előtt, vagy a politikai ellenfelek lejáratása.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1543
szavazógép
2009-03-20: Nemzet-nemzetiség - x:

Megtanulnék magyarul! - B. Kovács András

Történt a nyolcvanas években, hogy egy bukaresti illetőségű filológus került a kolozsvári egyetemre. Az illető hamarosan elhíresült a városban, ugyanis nyilvánosság előtt nem átallotta több ízben is kijelenteni, hogy eltökélt szándéka, ha már itt van, megtanul magyarul is. Több nyelvet ismert, egy idegennyelv szakon tanított, s magától értetődőnek tartotta, hogy élvén az előnnyel, elsajátítja e finnugorként elkönyvelt alkotását is az emberi elmének.
2009-03-20: Közélet - x:

Törvénytelen érdeklődés - Ferencz Csaba

A prefektus minapi körlevele kapcsán nem csupán a lóláb lóg ki (mint ahogy tegnapi jegyzetünkben írtuk), hanem az érdeklődés egyszerűen törvénytelen. Legalábbis ami a prefektus kérésének folyamatát illeti.