Barack Obamához hasonlítja a túlzásokra hajlamos bukaresti sajtó Crin Antonescut, miután a liberális politikus az alakulat hét végi kongresszusán elhódította az elnöki széket Călin Popescu Tăriceanutól. A párhuzam pedig nem is teljesen alaptalan.
Antonescu hét végén elhangzott beszéde ugyanis számos olyan motívumot tartalmazott, amelyet a jelenlegi amerikai elnök is használt a kampány során, például az egyszerű, pénztelen ember felemelkedése, sikere. Az elnök egyértelműen azt az üzenetet akarta közvetíteni, hogy ha Romániában még nem is, a liberális pártban már azok is sikeresek lehetnek, akik nem a gazdag üzletemberek köréből kerülnek ki, nem rokoni, baráti összefonódások segítségével érvényesülnek.
És ami a Nemzeti Liberális Pártban történt a hét végén, valóban a távoli egyesült államokbeli vagy nyugat-európai politikai viselkedést, szokásokat idézi. Romániában még talán sosem látott eleganciával történt vezetőváltás az alakulatban, s bár a Cotroceni közeli média árgus szemekkel leste a botrányt, a veszekedéseket, a két liberális elnökjelölt egyáltalán nem támadta egymást (kisebb szóváltások csak az esemény előtti hetekben voltak), beszédeikben főként Traian Băsescu államfőt bírálták, az eredményhirdetést követően Călin Popescu Tăriceanu csalódott arccal bár, de mosolyogva gratulált utódjának, Crin Antonescu pedig a volt liberális elnök teljesítményét méltatta. S bár Tăriceanu kormányfői és pártelnöki tevékenységét még az alakulaton belüli ellenfelei sem minősítették gyengének, a vezetőváltás mégiscsak kedvező helyzetbe hozza a liberális alakulatot a közelgő európai parlamenti választások és az ősszel esedékes államfőválasztás előtt.
Hiszen a kongresszus üzenetei között az első helyek egyikén áll: az alakulaton belül működik a demokrácia, a liberálisok képesek kulturáltan vitatkozni, versenyezni, a hatalom megszerzéséért vívott harc pedig nem feltétlenül jár együtt az ellenfél pocskondiázásával, rágalmazásával. Ráadásul a változást, az újat képviselő Crin Antonescu még Traian Băsescu számára is igen kényelmetlen ellenfélnek bizonyulhat, ha sikerül azokat is megszólítania, akik megelégelték az államfő konfliktusgerjesztő, autoriter viselkedését. A jelenlegi helyzetben úgy tűnik: Romániában Băsescu legyőzése legalább akkora teljesítmény lenne, mint Obama megválasztása Amerikában.