Pénz, pénz, pénz...!

2007. augusztus 1., szerda, Máról holnapra

Idestova tizennyolc esztendeje Romániában is a pénzről szól minden, a pénz ural és irányít, s nem is lehet ez másként, hiszen aki kapitalizmust működtet, annak Mannon oltárán kell áldoznia. A kérdés az: hogyan?

Az unalomig elcsépelt közhely immár, hogy az új pénzügyi-gazdasági oligarchia mifelénk is a tisztátalan és a tömegek számára áttekinthetetlen privatizációval született meg — egyik napról a másikra! —, s ez betörve a politika színterére, illetve összefonódva az ugyancsak hirtelen összeverbuválódott ,,politikai osztállyal", kénye-kedve szerint irányítja az ország dolgait.

S legfőképpen: mozgatja a pénzeket, rendelkezik a javakkal. Többnyire a másokéval. Egyéni és csoportérdekek, pártszimpátiák szerint.

Itt most nem szólunk külön a letörhetetlen nagybani tolvajlás és a korrupció unalomig emlegetett pusztíthatatlanságáról, arról sem, hogy az ország különböző intézményei csupán szemforgató látszatharcot viselnek a magas szinten elkövetett törvénytelenségek ellen, hanem arról teszünk inkább említést, hogy — lám-lám! — a politikai mozgásokat is a pénz irányítja, illetve a pénzek irányítgatása hat vissza a politikumra.

Hogy is van ez? A szociáldemokraták némely korifeusai már most, a parlamenti vakáció kezdetén azzal fenyegetőznek, hogy az őszi ülésszakon bizalmatlansági indítványt nyújtanak be Tăriceanu kormánya ellen, ha az közben nem jut jobb belátásra. Arról van szó — vélekedésük szerint —, hogy a költségvetési kiigazítások során, illetve a kormánytartalékokból a szocdemek vezette önkormányzatok még húsz százalékban részesülnek, pedig a megyei, városi és községi tanácsok több mint ötven százalékában az SZDP parancsol. Persze, a pénz minden helyhatóságnak kell, a méltányosság is jól jönne, de nagyon rövid a szocik memóriája: ők még ennél is részrehajlóbban osztogatták a pénzeket, rábírván sok-sok ellenzéki indítású vezetőt, hogy vesse magát és tanácsát a hatalom kebelére. Itt, Háromszéken is épületes tapasztalataink valának.

A pénzről szól amaz országos sirám is, miszerint Románia már csaknem 600 millió eurós hozzájárulást fizet be az unió kasszájába, eddig alig kapott vissza többet háromszáznál (a felzárkóztatási százmillióról már megfeledkeztek!), s ha így megy ez tovább, akkor nem is lesz olyan jó üzlet a Nagy Csatlakozás.

Hát igen! Csakhogy a pénzekért pályázni kell, s nem is akárhogyan, na meg biztosítékokat teremteni, hogy nem lopják el szőrén-szálán a tekintélyes summácskákat.

Pedig lopják. Például az országos lakásügynökség (ANL) vezérei, akik néhány esztendő leforgása alatt kacsalábon forgó palotákba költöztek, limuzinokban feszítenek, s tekintélyes bankbetéteket halmoztak fel.

Így megy ez, s ha így megy, akkor nem illik jajveszékelni!

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1231
szavazógép
2007-08-01: Közélet - Iochom István:

Elmaradt a csavargyári ,,honfoglalás”

Az Egyesület az MTS Rt. Vagyona Megmentéséért hétfőn tíz órára tervezte a csavargyári vagyon végrehajtó általi lefoglalását. Kilenc órától folyamatosan érkeztek a gyár környékére az egykori alkalmazottak, a kifosztott kisrészvényesek. Tíz óráig harmincan gyűltek össze. Az igazgatótanács részéről hárman, Ráduly-Baka Lajos, Deák Mihály és Zsigmond Árpád volt jelen.
2007-08-01: Közélet - Sylvester Lajos:

Sóhajok átjárója Rétyen (Kármentő)

Rétyen, a Feketeügynek a falut érintő holt ága által körülölelt félszigeten új sportcsarnok épült. Feketéjét én nem szeretem, a gyász színe elüt az épület rendeltetéséről. Úgy láttam a nagyvilágban, hogy a sportcsarnokok, uszodák kedvelt színe a kéknek (a víz, az ég kékjének), a tisztaság fehérjének valamilyen változata, árnyalata.