SikerakadémiaA vállalkozások és a válság életgörbéje — Főcze Gyula

2009. március 25., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

A válságspirál, akárcsak a semmiből érkező és egész régiókat a földdel egyenlővé tevő tornádó, hatalmas pusztításokat visz véghez. De azt is el kell fogadnunk, hogy a világ nemzetgazdaságainak életciklusaiban mindennek ára van ― így a megalapozatlan döntéseknek is ―, amit a háztartásoknak, vállalatoknak, kormányoknak stb. mindig meg kell fizetniük.

Ha azonban higgadtan és indulatok nélkül tekintünk a jelenlegi állapotokra, vigasztalást is kaphatunk, hisz tudjuk már, hogy minden csoda három napig tart. Ennek tudatában nyugodtan előrevetíthetjük, hogy nemsokára a válság is krízisbe kerül. Vannak, akik addig is fontosnak tartják a cégek racionalizálását, az ügyfelekkel folytatott kapcsolattartást, de kiemelkedő helyen említeném a folyamatos képzés jelentőségét, hisz a megtanult dolgokat, a tudást senki sem veheti el tőlünk, aki többet és jobban tud, az jobban is érvényesül. Még válságos időkben is!

Dr. Tóth András magyarországi pénzügyi tanácsadó vicce jut eszembe. Két haver elmegy kirándulni. Egyszer csak látják, hogy hatalmas, éhes oroszlán szalad feléjük. Egyikük magára kapja a futócipőt, mire a másik: nem tudsz gyorsabban futni, mint az oroszlán! Nem is akarok ― mondja az első ―, nekem elég, ha nálad gyorsabban futok! Hasonlóan működik ez a való világban is: mire elmúlik a válság, sokan fűbe harapnak, de lesznek, akik gyorsabban és ügyesebben futottak a többieknél, és szerencsésen túlélték a krízist. Ezért is merem bátran ajánlani székelyföldi vállalkozók számára, hogy ne késlekedjenek lábukra húzni a virtuális futócipőt, hogy ha csak egy picivel is, de fürgébben cselekedjenek a versenytársaknál.

A versenyben minden pillanatban résen kell lenni, tisztán kell ismerni a vállalkozás szerkezetét, életképességét és kilátásait. Akárcsak az embereknek, a vállalkozásoknak is vannak életciklusaik: csecsemőkor, kamaszkor, érettkor, öregedés és végelgyengülés.

Minden említett időszaknak megvannak az ismertetőjelei, ezekre kell összpontosítani. Azok a cégek például, amelyek kívülről szegényesnek látszanak, szállítóeszközeik épp csak megmaradnak a közutakon, és két egyforma szerszámot sem lehet találni a garázsban, ha egyáltalán van garázs, de pozitív beállítottságú, tettre kész fiatalok lelkesednek termelési és értékesítési ötletek megvalósításában, és mindenki arra van programozva, hogy holnapra meghódítja az egész piacot, éppen a kamaszkorban találtatnak. Ezzel szemben vannak hatalmas ingatlanegyüttesekkel rendelkező, látszólag gazdag vállalkozások, ahol mindenkinek külön irodája van, a szervezeti felépítés olyan bonyolult, hogy évtizedek kellenének a kiismerésére. A tudományos kutatás, a technológiai fejlesztés és az innováció elfelejtett fölösleges kacat, s ha véletlenül szó esne új lehetőségekről, kiderül, az utolsó gondolkodó, kreatív szakértőt is elfelejtették, olyan régen elbocsájtották a vállalattól. Mindenki fáradt, az arcokon önelégült és bágyadt arisztokratikus mosoly, mindennek szigorú szabályai vannak, és az életkedv, mint kifújt gyertya lángja, kialudt. Egy ilyen vállalkozás a végelgyengülés szakaszába jutott, haldoklik. Említett tanácsadó szavait idézve: ,,olyan, mint a túlkoros hatalmas és impozáns tölgyfa, ami belül elkorhadt, és már csak a kéreg tartja össze. Az első viharra vár, ami a földre dönti ― és a viharok menetrendszerű pontossággal mindig meg is jönnek".

A vállalkozóknak tehát tisztában kell lenniük, milyen életszakaszában található a cégük, mert egy kamaszkorát élő minden lejből képes kettőt csinálni, ezért nem is óvakodik különböző finanszírozási formák igénybevételétől. A kölcsönök viszont rendkívül fontos tényezőként jönnek számításba, cselekvési lázában is minden tulajdonosnak számolnia kell azzal a ténnyel, hogy a kamasz vállalat általában törékeny is. Különös figyelmet kell ezért fordítani a kockázati tényezők elemzésére, a kockázat kivédésére. A haladás válságidőben sem lehetetlen, amennyiben sikerül kitartó és következetes cselekvéssel túlélni a nehéz időszakot. Az is igaz ugyan, hogy ilyenkor már a visszaforgatott profit messze nem olyan hatékony. Ezt a pontot kell idejében felfedezni, hiszen rendkívül fontos, hogy amikor egy vállalkozás a csúcsra jutott, a vállalkozó függessze fel a fölösleges beruházásokat, mert azok előbb-utóbb a haldokláshoz vezet(het)nek.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1219
szavazógép
2009-03-25: Pénz, piac, vállalkozás - x:

Nyugdíjasok gyógyszertámogatása (Törvénytár)

A 123-as Hivatalos Közlönyben 2009. február 27-én jelent meg a 186-os számú kormányhatározat, illetve ennek az egészségügyi miniszter, valamint az országos egészségügyi biztosítópénztár elnöke által elfogadott, 224/336-os alkalmazási rendelete.
2009-03-25: Pénz, piac, vállalkozás - x:

Több millió forint pályázatokra

Több mint 15,2 millió forintot tesz ki az Asimcov szövetségen keresztül a Corvinus Támogatásközvetítő Zrt.-hez leadott nyertes pályázatok összértéke. A január 8-i leadási határidejű pályázatok értékelése e hónap elején zajlott.