Rendőrsztorik, korrupciós botrányok és megválaszolatlan kérdések — Farcádi Botond

2009. március 26., csütörtök, Máról holnapra

Pénzért vásárolt hajtási jogosítványok, hamis egyetemi diplomák, letartóztatott egyetemi rektor, korrupció gyanújával őrizetbe vett, a belügyminisztérium korrupcióellenes főosztályán dolgozó tiszt — és mindez nem valamely dél-amerikai banánköztársaságban, hanem az immár több mint két éve európai uniós tag Romániában.

Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály tegnapi rajtaütése — melynek során két belügyminisztériumi vezetőt, egy egyetemi rektort és Románia egyik leggazdagabb üzletemberét vették őrizetbe — azt a keserű érzést erősíti, hogy az országban mindent behálóz a korrupció, kenőpénzzel és megfelelő kapcsolatokkal mindent el lehet intézni. Mert hogyan bízhatna bárki is az adófizetők pénzéből fenntartott állami intézményekben, ha maguk a törvényesség őrei hágják át a jogszabályokat?

A kormányzók mindeközben kétségbeesetten igyekeznek valamiképpen visszaállítani a megrendült bizalmat: Dan Nica belügyminiszter azonnal leváltotta az érintett tiszteket, sőt, a hírszerző szolgálat teljes feloszlatását is tervezi. Reformokat, átszervezést, fiatalítást ígér. A kormányfő azt hangoztatja, az ellenőrző szervek jól működnek, hiszen, lám-lám, letartóztatták a korrupciógyanús ügyletbe keveredett személyeket. De éppen ez a lázas igyekezet vet fel olyan kérdéseket, amelyekre választ talán sosem kapunk. Véletlen-e például, hogy éppen az a hírszerző szolgálat került ismét a média figyelmének középpontjába, amelynek élére a szociáldemokraták jelölhettek vezetőt, így pedig valamiképpen kikerült Traian Băsescu államfő ellenőrzése alól? És vajon véletlen egybeesés-e, hogy a számos bizarr elemmel fűszerezett rendőrbotrány éppen aznap robbant ki, amikor Románia aláírta a közel húszmilliárd eurós hitelről szóló megállapodást a Nemzetközi Valutaalappal, melynek következményeit valószínűleg hosszú időn át megérzi majd a lakosság?

Vagy talán a tévékamerák előtt zajló, rendőrfilmeket idéző történetekkel akarják elterelni a lakosság figyelmét az egyre mélyülő gazdasági válságról, a növekvő munkanélküliségről, a jövedelemcsökkentésekről, arról, hogy egyre rosszabbul élünk?

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1546
szavazógép
2009-03-26: Közélet - x:

Nem ilyen reform kell a diákoknak — Fekete Réka

A Székely Mikó Kollégium diákjai is feltették a fehér karszalagot
A túlterhelés, a torna- és osztályfőnöki órák megszüntetése, a második idegen nyelv tanításának kiiktatása ellen tiltakoznak Háromszéken is a diákok. A tegnapra és mára meghirdetett japánsztrájkot a Magyar Középiskolások Országos Szövetsége kezdeményezte, ezzel a figyelemfelkeltő kampánnyal kívánják rábírni az oktatási minisztériumot a tanügyi reform átgondolására és módosítására.
2009-03-26: Közélet - x:

Meneszthetik a felelős intézményvezetőket (Prefektusi ellenőrzés) — Farkas Réka

A miniszterelnök felkérésére a prefektúrák feladata lesz ellenőrizni, milyen munkálatok ellenértékét nem fizették ki a központi költségvetésből, és ki okolható a késlekedésért — mondta el Codrin Munteanu, Kovászna megye kormánybiztosa. Pénteken 12 óráig kell elkészíteniük az állami intézmények vezetőinek a pontos statisztikákat a december 31-ig elvégzett, de ki nem fizetett munkálatokról.