Gyurcsány múlt vasárnapi lemondása és a konstruktív bizalmatlansági indítvány intézményének bedobása a politikai köztudatba sejtette, de bizonyossá még nem tette, hogy a magyar miniszterelnök, a szocialista párt elnöke pályája végéhez közelít.
Úgy tűnt föl, hogy a konstruktívnak nevezett hókuszpókusszal, főként pártelnöki szerepének megőrzésével ellenőrizni tudja az eseményeket, s a teljes harci vértben szolgálatban álló frakciója és pártja támogatásával egy újabb esztendővel meg tudja hosszabbítani a szocialisták országlását. Terve nem sikerült, a hét első napjaiban élénk miniszterelnök-keresés folyt, s mit ad Isten, a számukra jól csengő nevek közül a legjelentősebbek Surányi Györgytől Békesi Lászlóig tisztán és nyíltan kijelentették, nem épeszű az az ember, aki a szocialisták tákolmány programjával válságidőben, az ország teljes romlása közepette, beleül a miniszterelnök székébe. Az SZDSZ háromszázalékos, de újabb koalícióra bármikor kész pártként ismét királycsináló akar lenni, a hét végén, mikor már nevetségességbe fulladt a reménytelen miniszterelnök-keresés, bedobta: számára elfogadható lenne Bokor Lajos volt pénzügyér, az MDF európai parlamenti listavezetője is. Pofára eshettek, mikor onnan is elutasítást kaptak. Bokros ugyanis tisztán megmondta, sem eddigi jó hírét, sem politikai-gazdasági programját nem hajlandó Gyurcsányék szolgálatába állítani. És mindeközben Sólyom László államfő, Orbán Viktor, a Fidesz elnöke is kimondta, amit a szocialisták, de a szabad demokraták sem szeretnek hallani: az ország jelenlegi helyzetében a döntést a nép elé kell vinni, azaz előrehozott választásokat kell tartani. Határozzanak a választók, ki vezesse ki Magyarországot az egyre súlyosabb gazdasági, pénzügyi, politikai, morális válságból. Gyurcsány és köre, no meg a cselédsajtójuk hevesen tiltakozott az effajta megoldás ellen. Véleményük csak akkor kezdett puhulni, mikor Suchman Tamás, a szocialisták egyik ismert figurája bedobta: a pártnak új elnököt kell választania, mivel Gyurcsány lejáratta magát. Javasolta, erre április 7-én az újabb rendkívüli kongresszuson kerítsenek sor. Gyurcsány, aki a gyors véleményváltás nagymestere, mikor rájött, egyre kevesebb a levegő körülötte, mikor kiderült, hogy a megyei elnökök is osztják Suchman Tamás véleményét, bejelentette: lemond pártelnöki funkciójáról is. De utódja kijelölésétől a sok visszautasítás dacára sem állt el, és bedobta, Bajnai Gordon ipari és gazdasági miniszter ― aki sem a pártban, sem a közvéleményben túl nagy népszerűségnek nem örvend ― legyen a Magyar Köztársaság miniszterelnöke. A szocialisták, hogy mentsék, ami menthető, rábólintottak a javaslatra, csak azzal a fránya parlamenti többséggel van baj. Mert az SZDSZ vasárnapi ügyvivői és frakcióülésén döntés nem született.
Ha az SZDSZ besorol Gyurcsány mögé, néhány hónappal meghosszabbítják Magyarország agóniáját. Ha nem, győz az ellenzék álláspontja, s a rendszerváltás óta először előrehozott választásokat tartanak.