Bajnai Gordon a hivatalos kormányfőjelölt

2009. március 31., kedd, Világfigyelő

Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter az MSZP hivatalos kormányfőjelöltje, akit az SZDSZ is támogatásáról biztosított.

A szocialisták vasárnap esti zárt frakcióülésén Bajnai Gordon programbeszédet mondott, hangsúlyozva, hogy válságkezelő kormányt akar alakítani. Az SZDSZ ugyanakkor bejelentette, nem jelöl minisztereket az új kormányba. A Fidesz továbbra is kitart az új választások követelése mellett, mert csak ez hozhat megnyugvást, biztonságot és reményt Magyarország számára.

Tegnap kora hajnalban Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke bejelentette: pártja ügyvivői testülete azzal a kéréssel fordul a párt országos tanácsához, hogy támogassák Bajnai Gordont. Az SZDSZ két fontos elvárása, hogy a kormány tagjai döntő részben ,,kívülről jövő szakértők" legyenek és a kormány programja alapvetően a Reformszövetség programjából induljon ki. A szabad demokraták olyan feltételt szabtak Bajnai Gordonnak, hogy a kormány jelentős része cserélődjék ki. Hozzátette, nevekről nem beszéltek, és arról sem, hogy ki maradhatna a kabinetben. Gusztos Péter frakcióvezető-helyettes később bejelentette, az SZDSZ nem készül koalícióra, ezért sem minisztereket, sem államtitkárokat nem delegál az új kormányba.

Programjáról beszélve, Bajnai Gordon kormányfőjelölt a Parlamentben tett sajtónyilatkozatában kijelentette: e program végrehajtása fájni fog, sokaktól követel majd áldozatot, lemondást, érinteni fog minden magyar családot, minden magyar embert, de meglesz az eredménye. Mint mondta, Magyarországot a gazdasági válság veszélye fenyegeti, ,,Magyarországnak nincs vesztegetni való ideje, (...) nincsenek felesleges hónapjai arra, hogy az állam működtetésében végre gyökeres változtatásokat hajtsunk végre" — fogalmazott, hozzátéve, hogy kemény de gyógyító hatású lépésekre van szükség. Bajnai Gordon a következő hetekben egyeztetést kezdeményez a válság kezeléséhez hozzátenni tudó és akaró szakmai és politikai szervezetekkel, köztük az Országgyűlés valamennyi pártjával. A kormányfőjelölt Gyurcsány Ferenccel együtt érkezett a sajtótájékoztatóra, aki közölte, Bajnai Gordonnak van programja a válságkezelés feladataira, és lesz többségi támogatása a Parlamentben. A miniszterelnök Magyarország következő kormányfőjeként mutatta be a jelenlegi gazdasági minisztert, majd kiment a teremből.

Hatszázmilliárd forintos kiadáscsökkentés is szerepel Bajnai Gordon miniszterelnök-jelölt programjában — derült ki Lendvai Ildikónak, az MSZP parlamenti frakcióvezetőjének szavaiból a képviselőcsoport ülése után. Lendvai Ildikó azt mondta, a program részleteit ismerik, arról vasárnap két és fél órás beszélgetést folytattak. Beszámolt arról, a miniszterelnök-jelölttel úgy állapodtak meg, hogy az MSZP- és az SZDSZ-frakcióból is kérik a képviselők név szerinti támogatását a programhoz.

A Fidesz nem tárgyal a most formálódó ,,illegitim kormánnyal és a mögötte álló MSZP—SZDSZ új koalícióval" — ismertette az elnökség döntését a párt frakcióvezetője. Navracsics Tibor sajtótájékoztatóján felolvasta a Fidesz elnökségének állásfoglalását, amely szerint továbbra is kitartanak az új választások követelése mellett, mert csak ez hozhat megnyugvást, biztonságot és reményt Magyarország számára. A Fidesz szerint Bajnai Gordon kinevezésével csak annyi történik, hogy az egyik üzletembert egy másik üzletember követi a miniszterelnöki székben, Magyarország továbbra is ugyanannak az üzleti a csoportnak a foglya marad — tette hozzá. A Fidesz vezetői úgy vélik, hogy most egy ,,gigantikus megszorító csomagot akarnak lenyomni az emberek torkán" azok, akik tönkretették Magyarországot. Szerintük Bajnai Gordon hivatalba lépése a reménytelenség meghosszabbítását jelenti az emberek számára. A kormány átalakítása újabb kudarc Magyarország számára: a válságkezelés kudarcáért felelős egyik politikust váltja a kudarcokért társfelelősséget viselő másik. Ugyanakkor a magyar emberek jövője szempontjából semmi sem változott, annak a bukott kormánypolitikának a folytatása következik, ami a csőd szélére juttatta Magyarországot — mondta Navracsics Tibor.

A kormányfőjelölés módja jogilag ugyan nem, de politikailag és morálisan illegitim — jelentette ki Harrach Péter, a KDNP képviselője napirend előtti felszólalásában a Parlamentben. Bajnai Gordon kormányfőjelölt kiszivárgott programelemeiről szólva Harrach Péter azt mondta, úgy próbálják kezelni a jelent, hogy súlyos károkat okoznak a jövőnek. Felhívta a figyelmet arra, kérdéses, hogy a családtámogatási rendszer megnyirbálása milyen hatással lesz az amúgy is rossz demográfiai helyzetre. Kifogásolta azt is, hogy Bajnai Gordon annak a Gyurcsány-kormánynak az ,,emblematikus figurája" volt, amely neoliberális gazdaságpolitikájával ide juttatta az országot.

Az MDF azt kéri Bajnai Gordontól, hogy ismertesse programját — közölte Dávid Ibolya. Az MDF elnöke szerint pártja továbbra is az előrehozott választásokban látja a nemzet jövőjét, de tudomásul veszik, hogy ehelyett más közjogi utat választottak a kormánypártok, vagyis Magyarországnak új miniszterelnöke lesz.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1238
szavazógép
2009-03-31: Közélet - x:

Emberölés Uzonban

A megyei ügyészség emberölés gyanújával vizsgálja B. V. tizenhét éves előpataki lakost. A nyomozati anyag arra utal, hogy a lány megölt egy 64 éves, egyedül élő uzoni lakost.
2009-03-31: Világfigyelő - x:

Magyar tükör — Bogdán László

Az elmúlt hét már-már eszelősnek tűnő miniszterelnök-keresése valószínűleg többet ártott a szocialista pártnak, mint az elmúlt két esztendő botrányai, a Medgyessy Péter ügynökmúltjának nyilvánosságra kerülése, menesztésének bizarr körülményei, Gyurcsány Ferenc őszödi beszéde és az utána következő, az utolsó hónapokban már-már agóniába átcsapó és a kivárásra berendezkedő kormányzati munka.