Románia esetében elsősorban az igazságügyi reform valós véghezvitelének elmaradását nehezményezik, azt, hogy az ország egyáltalán nem tudta leküzdeni (nem is akarta?) a legfelsőbb szinteken jelentkező korrupciót, hogy továbbra sem függetlenek a bíróságok, politikai sugallatra cselekszik az ügyészség, sőt, a rendőrség is. Monica Macovei miniszter asszony elcsapását sem tudták még megbocsátani, de azt még annyira sem, hogy a román törvényhozás nem nagyon siet a korrupcióellenes jogi keretek és intézmények megteremtésével, s ha végez is valamilyen látszatmunkát, a jogszabályokat a honatyák oly módon csonkítják-herélik, hogy azok őket ne érinthessék igazán. Itt van az összeférhetetlenségi és a ,,feddhetetlenségi" törvény esete. Ha az előbbi egyértelműen kimondaná, hogy meg kell nyitni a kommunista párt szigorúan zárolt irattárait, s az ott található dokumentumok alapján kellene sokakat eltanácsolni a közélet vezetésétől, akkor valószínűleg lefejeződne a mai politikai osztály, mely jelentős részében volt pártfunkcionáriusokból, szekuritátés ágensekből és kollaboránsokból áll. Hát ez fájdalmas lenne sokaknak, s így abban járnak, hogy — jól bevált recept szerint — szigorú ,,állambiztonsági meggondolásokra" hivatkozva továbbra is zár alatt tartsák a levéltárak, irattárak legizgalmasabb anyagát, s addig költöztetgessék az irattári anyagot, míg nyoma nem vész az egésznek.
A ,,feddhetetlenséggel" is bajok vannak, változtatgatják a vizsgálódási kört, az érdemtelenül bezsebelt, igazolhatatlanul felhalmozott vagyon mértékét s a felállítandó ügynökség jogkörét is. Hát ez így nem fog menni. Európa teljesen független testületet vár el, nem az éppen leginkább érintett parlamentnek alárendeltet, de vajon milyen eredményt hozna a teljes önállóság egy olyan országban, ahol közismertek az érdek-összefonódások s minden hivatal megvesztegethetősége...?!
Az említett védzáradék alkalmazásának szükségességét most már több uniós tagország kezdte emlegetni — köztük nagy befolyású alapító tagok —, s valamit sürgősen tenni kell.
Egyelőre annyi történt, hogy újra előkaparták Năstase exminiszterelnök Tamara-dossziéját, s ha némi jogi következményekkel fog járni a megújított vizsgálat, a nagynéni bevonul majd a kortárs román históriába.